Przybądź na 27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

22 listopada 2018


Dwudziesta siódma edycja Targów Dobrych Książek zbliża się wielkimi krokami. Największe we Wrocławiu święto książek ponownie odbędzie się w Hali Stulecia, gdzie w tym roku zgromadzi się ponad stu sześćdziesięciu wystawców. Po raz pierwszy impreza będzie mieć gościa honorowego ? Węgry. Organizatorzy przygotowali także nowy wieczorny cykl spotkań w klubie Proza oraz przedłużyli godziny otwarcia targów. Wśród atrakcji znajdzie się ponad sto spotkań z autorami, jak również liczne warsztaty oraz dwie wystawy.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach od 29 listopada do 2 grudnia w przestronnej, zabytkowej Hali Stulecia (przy ul. Wystawowej 1). Tradycyjnie zgromadzą najlepszych wydawców z całej Polski, ale pojawią się także stoiska z literaturą rumuńską, ukraińską, czeską, słowacką i węgierską. Tę ostatnią poznamy bliżej dzięki programowi spotkań wokół literatury Węgier ? gościa honorowego.

Spotkania z autorami i książki z autografami

W programie targów znajdziemy ponad sto spotkań z autorami i rozmów wokół książek. Niezwykle ciekawie zapowiada się na przykład spotkanie z Mariuszem Szczygłem, który przyjedzie do Wrocławia ze swoją nową książką „Nie ma” i spróbuje nas przekonać, że „nie ma” nie zawsze oznacza brak. Ponadto Mariusz Szczygieł poprowadzi także rozmowę z Aleksandrą Pezdą ? autorką książki „Zdrowaś mario. Reportaże o medycznej marihuanie”. Wielu wrocławian czeka z pewnością również na spotkanie z Katarzyną Bondą ? autorką bestsellerowych powieści, czy z Martą Kisiel ? tegoroczną laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Nie można także przegapić rozmowy z Jakubem Małeckim ? pisarzem wielokrotnie nominowanym do prestiżowych nagród literackich, autorem m.in. „Dygotu”, który opowie o swojej najnowszej powieści „Nikt nie idzie”. Targi odwiedzi również Jakub Ćwiek, który po trzynastu latach powraca z nowym wydaniem popularnej i lubianej przez czytelników serii „Kłamca”. Autor ten spotka się ze swoimi fanami także w towarzystwie Adama E. Bigaja (podinspektora policji w stanie spoczynku), by opowiedzieć o ich wspólnej najnowszej książce „Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu”.

Reporterka Katarzyna Surmiak-Domańska przybliży czytelnikom, jak w swojej najnowszej książce „Kieślowski. Zbliżenie” mierzyła się z legendą znanego reżysera. Nie zabraknie też refleksji o teatrze lalek, który wystawia sztuki dla dorosłych. Tą autorską wizją sceniczną podzieli się z publicznością prof. Wiesław Hejno ? autor książki „Mój teatr”. Z kolei wspomnienia ze swojej pracy dla Radia Wolna Europa w Monachium przybliży Piotr Załuski. Ciekawie zapowiada się także opowieść Joanny Kuciel-Frydryszak, która w swojej najnowszej książce „Służące do wszystkiego” opisuje przejmujące losy kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej w przedwojennej Polsce. Językoznawców może szczególnie zainteresować prezentacja dr Agnieszki Małochy-Krupy, autorki książki „Feminatywum w uwikłaniach językowo-kulturowych” ? która współtworzyła pierwszy w dziejach polskiej leksykografii „Słownik nazw żeńskich polszczyzny”. Z nową książką przyjedzie do Wrocławia również Jacek Hugo-Bader. Autor w „Audycie” wraca do bohaterów swoich reportaży sprzed dwudziestu lat, aby sprawdzić, jak potoczyły się ich losy.

Warto wybrać się także na spotkanie z austriackim pisarzem Berndem Schuchterem, autorem książki „Wiatr od gór” ? pierwszej wydanej w języku polskim powieści poświęconej trudnej problematyce Tyrolu Południowego. Nie zabraknie również spotkań wokół książek historycznych, m.in. z Beatą Maciejewską i Mirosławem Maciorowskim wokół premierowej książki „Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana” opisującej dzieje polskich królów i książąt w zupełnie nowej odsłonie. W programie znajdzie się także coś dla fanów komiksu, których z pewnością zainteresuje spotkanie z Tomkiem Woroniakiem ? autorem powieści graficznej „Eden”. Jak co roku czytelnicy znajdą także spotkania związane z książką kulinarną, książką podróżniczą czy kryminałem. Spory wybór spotkań czeka na fanów literatury fantasy i science fiction. Wiele rozmów będzie poświęconych książkom, które opowiadają o Wrocławiu i Dolnym Śląsku.

Salon Zdobywców w klubie Proza

Nowością będzie dodatkowy, wieczorny program w klubie Proza (wrocławski Rynek, Przejście Garncarskie 2) zatytułowany „Salon Zdobywców”. To cykl spotkań z laureatami polskich nagród literackich przyznanych w 2018 roku, które poprowadzi Michał Nogaś. Przez cztery dni dziennikarz porozmawia m.in. Dominikiem Bielickim (Nagroda Literacka Gdynia w kategorii poezja), Anną Bikont (Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki), Martyną Bundą (Nagroda Literacka dla Autorki „Gryfia”), Julią Fiedorczuk (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej), Sławą Lisiecką (Nagroda Literacka Gdynia w kategorii przekład), Maciejem Płazą (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus), Elżbietą Sobolewską (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus za przekład), Pawłem Sołtysem (Nagroda Literacka Gdynia w kategorii proza) oraz Marcinem Wichą (Paszport „Polityki”, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza oraz Nagroda Literacka Nike). Wstęp na spotkania będzie bezpłatny.

Warsztaty

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to także mnóstwo atrakcji dla najmłodszych fanów literatury. Dzieci będą mogły spędzić każdy targowy dzień w strefie zabaw, gdzie wezmą udział m.in. w tworzeniu rozmaitych ozdób choinkowych i figurek bożonarodzeniowych, a także obrazów z bibuły i papierowych lampionów. Przygotują kolorowe witraże, maski karnawałowe i indiańskie pióropusze, a także zrobią zwierzątka np. z szyszek i maskotki z filcu. Dodatkowo mali miłośnicy czytania będą mogli uczestniczyć w zajęciach wokół książek Wydawnictwa Zakamarki.

W głównym programie targów również znajdziemy sporo warsztatów (m.in. z historii papieru ? od papieru czerpanego do współczesności) dla młodszych i starszych dzieci oraz spotkań z autorami książek dla młodych czytelników, m.in. z Urszulą Trzeciak, Agnieszką Urbańską, Weroniką Kurosz, Katarzyną Georgiou, Joanną Krzyżanek i Rochem Urbaniakiem. Dzieci szkolne (8?12 lat) na spotkaniu z Dorotą Combrzyńską-Nogalą i Magdaleną Kozieł-Nowak dowiedzą się, kim jest wysiedleniec i dlaczego po II wojnie światowej tyle osób musiało się przeprowadzać do zupełnie nieznanych im miejsc. Z maturzystami i młodzieżą licealną o sukcesie porozmawia Michał Zawadka, autor bestselerowej serii dla nastolatków z zakresu rozwoju osobistego i społecznego „Chcę być kimś! czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”. Na część warsztatów obowiązują zapisy, warto wcześniej zapoznać się ze szczegółowym programem na www.domliteratury.wroc.pl, gdzie przy każdej propozycji znajdziemy informacje dotyczące rezerwacji miejsc.

Wystawy pełne kultury

Odwiedzając Halę Stulecia, koniecznie trzeba zobaczyć wystawy prezentowane w ramach 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Na pierwszą pt. „Bookmacherzy. Odsłona III” zapraszają studenci i dydaktycy Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W ramach wystawy obejrzymy projekty ich książek i ilustracje. Bardzo atrakcyjnie zapowiada się multimedialna prezentacja „Kultura na Widoku” przygotowana przez Fundację Legalna Kultura. Znajdziemy na niej ponad 800 utworów (filmów, muzyki, spektakli, ebooków i audiobooków) wraz ze wskazaniem legalnych źródeł, w których są one dostępne. Dzięki linkom i kodom QR otrzymujemy dostęp do wybranych utworów (bezpłatnie lub w promocyjnych cenach) oraz mamy możliwość odbycia wirtualnych spacerów po muzeach Polski i świata. Z okazji Stulecia Niepodległości znajdziemy tu również prezentację ważnych utworów polskiej kultury z lat 1918?2018. Mają one pomóc poznać i docenić dokonania polskich twórców.

Książka Roku 2018

Pierwszego dnia targów poznamy Książkę Roku 2018 ? laureata konkursu edytorskiego „Pióro Fredry”. Spośród zgłoszonych do konkursu książek jury wyłoniło piątkę finalistów: Wydawnictwo Znak Emotikon (za książkę „Mały książę” Antoine’a de Saint-Exupery’ego, w przekładzie Henryka Woźniakowskiego, z ilustracjami Pawła Pawlaka), Wydawnictwo Karakter (za książkę „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” autorstwa Piotra Sommera, w opracowaniu graficznym Przemysława Dębowskiego), Wydawnictwo Czarne i Muzeum Etnograficzne w Krakowie (za książkę „tuż obok” autorstwa Wojciecha Nowickiego, w opracowaniu graficznym Witolda Siemaszkiewicza), Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Wydawnictwo Dwie Siostry (za książkę „Zwierzyniec. Okazy wybrane” autorstwa Macieja Byliniaka i Ewy Stiasny), Wydawnictwo Bosz (za książkę „Oto sztuka polskiego plakatu”, w której za koncepcję merytoryczną, tekst, wybór i układ ilustracji odpowiadała Dorota Folga-Januszewska, a za koncepcję artystyczną i projekt graficzny ? Lech Majewski). Laureata poznamy wieczorem 29 listopada podczas uroczystej gali Nagrody Pióro Fredry 2018.

Targi Wszystkiego Dobrego

Po raz drugi imprezą towarzyszącą książkowemu świętu będą Targi Wszystkiego Dobrego ? strefa designu, sztuki i mody. Do ponad stu sześćdziesięciu wystawców z książkami, których stoiska znajdziemy na płycie głównej dołączy ponad osiemdziesiąt wystawców oferujących m.in. ubrania młodych polskich projektantów, ręcznie szyte dodatki i biżuterię, obrazy, ceramikę, plakaty, grafiki, fotografie oraz płyty winylowe, a także oryginalne artykuły dla domu i zwierząt czy ekologiczne kosmetyki. Te stoiska znajdziemy w kuluarach Hali Stulecia otaczających płytę główną. Tutaj również będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych m.in. z: sitodruku i tworzenia własnych magnesów, przygotowywania ozdób choinkowych z filcu, stroików, bombek i kartek świątecznych, tworzenia biżuterii z miedzi, mosiądzu i alpaki, a także ? co szczególnie bliskie wszystkim wielbicielom książek ? z przygotowywania własnych ekslibrisów.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia