banner ad

Marcin Wicha laureatem Nagrody Nike 2018

7 października 2018


Zwycięzcą 22. edycji Nagrody Nike został Marcin Wicha – jury konkursu uznało jego esej „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” za najlepszą książkę minionego roku. Najważniejsze literackie wyróżnienie w Polsce zostało wręczone podczas finałowej gali w niedzielę, 7 października, w Warszawie. Marcin Wicha został też laureatem Nike Czytelników, więc radość autora jest podwójna.

Jury Nagrody Nike doceniło w tym roku książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, wydaną przez wydawnictwo Karakter w Krakowie. To opowieść o porządkowaniu rzeczy w dawnym mieszkaniu matki. Ale tylko pozornie – Wicha porządkuje pamięć, układa wspomnienia, ogląda i rozważa całe życie.

„Pisanie o tak intymnej sprawie jak relacja z matką to balansowanie nad przepaścią, zajęcie tylko dla literackich orłów. To strefa rozrzedzonego powietrza: łatwo ulecieć w jakieś przepastne wyżyny, albo przeciwnie – w banalną skargę niekochanego. Miłości nikomu nigdy dosyć. A kiedy zdarzy się jej za dużo, trudno wytrzymać w jej słodkim cieniu. Dziś nagradzamy pisarza, który z tymi trudnościami radzi sobie jak mało kto: pisze o czułości, której na co dzień się wstydzimy, i robi to w taki sposób, że wstydzić się nie ma za co” – mówił w laudacji przewodniczący jury, prof. Marek Zaleski.

Zwycięzca otrzymał 100 tysięcy złotych i statuetkę, których fundatorami są Fundacja Agory i „Gazeta Wyborcza”. Warto nadmienić, że Nagroda Nike to kolejne już wyróżnienie, które zdobyła książka „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Wcześniej Marcin Wicha odebrał za swój esej Paszport „Polityki” i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza za debiut.

O tym, kto zostanie laureatem Nagrody Nike 2018, zadecydowało jury w dniu jej wręczenia. Jurorami tegorocznej edycji konkursu byli: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner i Marek Zaleski (przewodniczący).

Pozostałe książki-finalistki 22. edycji Nagrody Nike to: „Sendlerowa. W ukryciu” Anny Bikont, „Druga ręka” Wojciecha Bonowicza, „Rejwach” Mikołaja Grynberga, „Stance” Jerzego Kronholda, „Pamięć operacyjna” Ewy Lipskiej i „Mikrotyki” Pawła Sołtysa.

Jak co roku, dodatkową nagrodę przyznała też „Gazeta Wyborcza”. O wyborze jej laureata zdecydowały głosy osób, które w listach i e-mailach do redakcji wskazały swoich faworytów z grona siódemki tegorocznych finalistów Nike. Laureatem Nike Czytelników także został Marcin Wicha.

Uroczysta gala Nagrody Literackiej Nike odbyła się w niedzielę, 7 października, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. A już w czwartek, 11 października, o godz. 19:00 w warszawskiej siedzibie Agory odbędzie się spotkanie z laureatem, które poprowadzą Michał Sołtysiak i Marek Radziwon z Fundacji Nagrody Literackiej Nike.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku już od ponad 20 lat. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Laureatem Nike w 2017 roku został Cezary Łazarewicz za reportaż „Żeby nie było śladów”.

fot. Nagroda Literacka Nike
źródło: Agora

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy