Sukces tematem przewodnim 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius we Wrocławiu

24 kwietnia 2024

Ogłoszono program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius we Wrocławiu, którego tematem przewodnim będzie „Sukces”. To wokół tego zagadnienia odbędą się debaty, dyskusje i spotkania. Poznamy także nominacje do tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz nazwisko osoby docenionej Silesiusem za całokształt twórczości. W programie znajdziemy też m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty, usłyszymy poezję z Białorusi, ale i z Katalonii.

9. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius odbędzie się we Wrocławiu w dniach 14-19 maja. Wstęp na większość wydarzeń będzie bezpłatny i odbędą się one w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury. Ale punkty festiwalowe będą miały miejsce także w Księgarni Tajne Komplety, Dolnośląskim Centrum Filmowym (wydarzenia towarzyszące) czy plenerowo w Parku Słowackiego i Przejściu Garncarskim.

Festiwal Silesius ma już dziewięcioletnią tradycję, pierwszy raz odbył się w maju 2016 roku jako wydarzenie towarzyszące Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius (przyznawanej przez miasto Wrocław od 2008 roku). I choć od czterech lat wręczenie nagrody ma miejsce w październiku, podczas wspólnej gali z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus, to festiwal nadal stanowi swojego rodzaju prolog sezonu nagrodowego.

W tym roku tematem przewodnim Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jest „Sukces”. To za tym hasłem podąża program, w którym zostanie ono poddane refleksji z różnych stron i w rozmaitych kontekstach. Czy można w ogóle mówić o sukcesie w poezji? Co jest jego wyznacznikiem w Polsce? Przed nami m.in. debata „Sukces a wydawanie poezji” z udziałem wydawców poezji, dyskusja „Sukces w poezji nie istnieje?” o tym, jak definiowany jest sukces w poezji, kto w Polsce osiągnął sukces i czy to się w ogóle opłaca, ale także panel „Sukces według Czesława Miłosza”. Ten ostatni punkt to jeden z akcentów nawiązujących do obchodów Roku Czesława Miłosza, w ramach którego odbędzie się jeszcze dyskusja wokół premierowego tomu korespondencji Miłosza z Tymoteuszem Karpowiczem oraz plenerowe czytanie wierszy noblisty zatytułowane „Miłosz na głosy”. Swoje ulubione wiersze autora „Zniewolonego umysłu” przeczyta czołówka polskiej sceny poetyckiej: Darek Foks, Konrad Góra, Urszula Honek, Jakub Kornhauser, Justyna Kulikowska, Małgorzata Lebda, Marta Podgórnik, Joanna Roszak. Czytaniom towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez zespół Zdrój.

Przed rozpoczęciem festiwalu – w sobotę 11 maja – poznamy nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wraz z nazwiskiem osoby, która w tym roku zostanie nagrodzona Silesiusem za całokształt twórczości. Dyskusja o laureatce lub laureacie w tej kategorii z udziałem członków jury – Moniki Glosowitz, Pawła Mackiewicza i Piotra Śliwińskiego – odbędzie się 14 maja o godz. 17:00 i tym samym otworzy tegoroczne festiwal.

Tradycyjnie już w ramach festiwalu pojawią się także akcenty międzynarodowe. Będzie okazja, by poznać poezję Mirei Calafell – z nagradzaną poetką z Katalonii porozmawia poeta i tłumacz Xavier Farré. Natomiast Jazep Januszkiewicz – białoruski poeta, historyk literatury i tłumacz opowie o historii literatury białoruskiej. Nowością programową na festiwalu będą „Dyżury poetyckie”, przewidziane na piątek 17 maja w godz. 14:00-15:00 i w niedzielę 19 maja w godz. 14:00-15:00 w Księgarni Tajne Komplety. To rodzaj konsultacji poetyckich: można wpaść, by uzyskać porady dotyczące pisania, rekomendacje czytelnicze albo po prostu porozmawiać o poezji. Dyżurować będą Darek Foks, Jakub Kornhauser, Małgorzata Lebda i Joanna Roszak. Kto wie, może wizyta na takim dyżurze okaże się dla kogoś pierwszym krokiem do poetyckiego sukcesu?

A jak już o tym mowa, to na sukces jest szansa również podczas Turnieju jednego wiersza im. Rafała Wojaczka, bez którego trudno sobie wyobrazić Festiwal Silesius. Turniej odbędzie się w klubie Proza w piątek 17 maja od godz. 21:40. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy chętni, a prezentowane wiersze oceniać będzie w tym roku jury w składzie: Małgorzata Lebda, Gabriel Leonard Kamiński, Marcin Mokry, Joanna Roszak. Pula nagród to 1,5 tysiąca złotych.

Podobnie jak w ubiegłych latach w sobotę, 18 maja, od godz. 12:00 w Parku Słowackiego będzie można oglądać poetyckie rozgrywki w bule. Nie zabraknie także elementów muzycznych. W programie tego dnia o godz. 20:00 znajdziemy koncert zespołu Morświn (Małgorzata „Tekla” Tekiel – bas, Marcin Świetlicki – głos, Paulina Owczarek – saksofon barytonowy). To jedyny punkt festiwalu, na który obowiązują bilety w cenie 20 złotych do nabycia w Klubie Proza od 30 kwietnia. Wstęp na festiwal (poza koncertem zespołu Morświn) jest bezpłatny. Większość wydarzeń będzie także transmitowana na żywo online na profilach na Facebooku Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury.

Wśród gości Festiwalu Silesius pojawią się ponadto między innymi: Stanisław Bereś, Wojciech Bonowicz, Justyna Czechowska, Marcin Czerkasow, Irek Grin, Mariusz Grzebalski, Stanisław Kalina Jaglarz, Kamila Janiak, Jerzy Jarniewicz, Emilia Konwerska, Anna Matysiak, Emil Pasierski, Zuzanna Sala, Jakub Skurtys, Katarzyna Szaulińska, Joanna Zach, Mateusz Żaboklicki.

Organizatorem 9. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jest Wrocławski Dom Literatury. Cały program tegorocznej edycji można znaleźć tutaj. Autorem identyfikacji graficznej festiwalu jest Jakub Zasada.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia