Ogłoszono nominacje do „Pióra Fredry” dla Najlepszej Książki 2018 roku
We wtorek 20 listopada odbyły się obrady jury Konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”, podczas których wyłoniono nominowanych do tegorocznej edycji nagrody. Laureata poznamy już 29 listopada podczas 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek w Hali Stulecia.
Kolejna edycja „Pióra Fredry” zbliża się powoli do finału. Przyznawany we Wrocławiu prestiżowy tytuł Książki Roku już na stałe wpisał się na listę najważniejszych branżowych wyróżnień. W tym roku w konkursie wzięły udział 53 wydawnictwa, które łącznie zgłosiły do nagrody aż 145 tytułów. Jury w składzie: przewodniczący prof. Marcin Cieński (Uniwersytet Wrocławski), Marta Mizuro (krytyczka literacka, publicystka miesięcznika „Odra”), Karolina Maria Wiśniewska (ASP Wrocław), prof. Paweł Jarodzki (ASP Wrocław) i Michał Nogaś („Gazeta Wyborcza”) wyróżniło nominacjami pięć tytułów.
„Małego księcia” Antoine’a de Saint-Exupery’ego, w przekładzie Henryka Woźniakowskiego i opracowaniu graficznym Pawła Pawlaka (wyd. Znak Emotikon), doceniono „za ? przynoszącą znakomite rezultaty ? odwagę zmierzenia się z klasycznym dziełem współczesnej literatury światowej (nie tylko dla dzieci)” oraz za „ożywiającą wyobraźnię graficzną, która nawiązuje dialog z tradycyjnym kształtem ilustracyjnym” książki.
„O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” autorstwa Piotra Sommera, w opracowaniu graficznym Przemysława Dębowskiego (wyd. Karakter), zasłużyła na nominację za przypomnienie w prostej i przejrzystej, a jednocześnie wysmakowanej edytorsko postaci dorobku translatorskiego cenionego tłumacza, który na stałe wprowadził do poezji polskiej głos wielu amerykańskich poetów.
Książka „tuż obok” autorstwa Wojciecha Nowickiego, w opracowaniu graficznym Witolda Siemaszkiewicza (wyd. Czarne i Muzeum Etnograficzne w Krakowie), ujęła jurorów oszczędną i prostą formą eseistycznych rozważań o fotografii, które mają za przedmiot zdjęcia z okresu I wojny światowej, pokazują jej okrucieństwo oraz skomplikowanie ówczesnych ludzkich losów.
Opublikowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Wydawnictwo Dwie Siostry książka „Zwierzyniec. Okazy wybrane” autorstwa Macieja Byliniaka (tekst) i Ewy Stiasny (ilustracje) wyróżniła się przeznaczonym dla dzieci (a również dla rodziców) intrygującym dialogiem z wyobrażeniami zwierząt, dopełniającym słowem ich utrwalone w obrazach i rzeźbach wizerunki.
Wydana przez BOSZ książka „Oto sztuka polskiego plakatu” (koncepcja merytoryczna, tekst, wybór i układ ilustracji: Dorota Folga-Januszewska, koncepcja artystyczna i projekt graficzny: Lech Majewski) zdobyła nominację „za stworzenie pełnego obrazu jednego z najważniejszych obszarów polskiego dziedzictwa artystycznego łączącego jego precyzyjny opis z bogactwem przykładów”.
Na jedną z wymienionych powyżej książek czeka prestiżowy tytuł Książki Roku i główna statuetka „Pióra Fredry”. Pozostałe tytuły otrzymają pamiątkowe statuetki oraz zestawy ekskluzywnych piór ufundowane przez firmę Nova Pióra Polskie. Autorką wszystkich statuetek jest Agnieszka Leśniak-Banasiak. Zwycięzcę poznamy już za dziewięć dni, 29 listopada o godz. 19:30, podczas uroczystej gali, która odbędzie się w ramach 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.
Konkurs edytorski na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od początku istnienia imprezy. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek wydanych w Polsce w danym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. W 2017 roku tytuł Książki Roku otrzymało Wydawnictwo Literackie za książkę „Nieprzysiadalność. Autobiografia” Marcina Świetlickiego i Rafała Księżyka.
fot. Andrzej Solnica
TweetKategoria: newsy