Obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dyrektor generalna UNESCO: „Książki są zaproszeniem do podróży i poznawania innych”

23 kwietnia 2024

Każdego roku 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To okazja, aby uczcić moc i piękno książek, a przy okazji skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych dla czytelników przez księgarnie, biblioteki, instytucje kultury i wydawców.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku. Jego celem jest promowanie radości obcowania z książką i czytania. Dzień 23 kwietnia wybrano nieprzypadkowo. Jest to symboliczna data w literaturze światowej. Jak zwraca uwagę UNESCO, tego dnia zmarli William Szekspir, Miguel de Cervantes czy Inca Garcilaso de la Vega. Uznano więc, że rocznica ich śmierci będzie najlepszym momentem, by złożyć ogólnoświatowy hołd książkom i autorom, i zachęcić wszystkich do czytania.

„Książki są zaproszeniem do podróży i poznawania innych: z każdą przewróconą stroną naszym oczom ukazuje się kolejny świat” – pisze w okolicznościowym przesłaniu na dzisiejsze święto Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO. „Książki, we wszystkich formach, pozwalają nam się uczyć i posiadać aktualną wiedzę. Bawią i pomagają zrozumieć świat, jednocześnie otwierając okno na inność” – dodaje.

Dyrektor generalna UNESCO zwraca uwagę, że książki wtedy uwalniają swój pełny potencjał, gdy odzwierciedlają językową różnorodność naszego świata. Dlatego organizacja ta wspiera publikację książek zarówno w językach tubylczych, jak i regionalnych.

Audrey Azoulay podkreśla też, jak istotne dla rozpowszechniania dziedzictwa literackiego jest godziwe wynagradzanie wszystkich osób związanych z branżą wydawniczą, począwszy od autorów redaktorów i tłumaczy, a na wydawcach i księgarzach skończywszy. „Przecież za każdą książką kryje się cała sieć specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które doprowadziły do jej powstania” – pisze.

Główne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich tradycyjnie odbywają się w mieście mianowanym Światową Stolicą Książki. W tym roku tytuł ten dzierży Strasburg we Francji, gdzie 23 kwietnia rozpoczyna się, trwające przez cały rok, święto książki, na które złożą się liczne wydarzenia literackie. Przeróżne atrakcje przygotowały również księgarnie, biblioteki, instytucje kultury i wydawcy w Polsce. Czytelnicy mogą spodziewać się promocji książkowych, a także spotkań, wystaw i innych wydarzeń.

Akcja kawa z książką w warszawskiej sieci piekarni Lubaszka

Warszawska sieć piekarni Galeria Wypieków Lubaszka wspólnie z dwiema markami Grupy Wydawniczej Foksal – Wydawnictwem W.A.B. i Uroborosem – zorganizowały wspólnie akcję na Dzień Książki.

Wystarczy przyjść do wybranej Lubaszki w dniu 23 kwietnia, kupić ciastko lub kanapkę, pokazać, że ma się ze sobą dowolną książkę z logiem W.A.B. lub Uroborosa, a kawę będzie można odebrać za grosza. Akcja działa we wszystkich piekarniach Lubaszka, w których serwowana jest kawa. Lista takich miejsc dostępna jest tutaj.

Bookcrossingowa akcja kawa za książkę w sieci kawiarni Green Caffè Nero

Z kolei sieć kawiarni Green Caffè Nero namawia czytelników do odświeżenia domowych regałów i podzielenia się przeczytanymi już pozycjami z klientami kawiarni. Od 23 do 30 kwietnia we wszystkich punktach sieci w Warszawie, Krakowie oraz we Wrocławiu będzie można wymienić książkę z domowego zbioru na ulubioną kawę. Przekazane w ramach akcji egzemplarze zasilą kawiarniane biblioteczki, aby mogły służyć gościom.

„Światowy Dzień Książki to wyjątkowa okazja, aby zwrócić uwagę na domowe zasoby i podarować drugie życie książkom zalegającym na półkach. Akcja 'Kawa za książkę’ ma przede wszystkim służyć naszym gościom. Biblioteczki Green Caffè Nero co roku zapełniają nowe pozycje – od początku inicjatywy zebraliśmy około 50 tysięcy książek, które zyskały nowe życie i kolejnych czytelników. Każdy, kto odwiedza kawiarnię, ma więc szeroki wybór lektur, po które może swobodnie sięgnąć podczas wizyty. Chcemy tworzyć przestrzeń, w której goście znajdą interesujące lektury i zrelaksują się przy ulubionej kawie” – mówi Ewelina Karpińska, szefowa marketingu w Green Caffè Nero.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia