W 2023 roku za pośrednictwem Allegro sprzedano ponad 24 miliony książek. Co wiemy o preferencjach klientów?

23 kwietnia 2024

Allegro poinformowało, że w ubiegłym roku za jego pośrednictwem sprzedano ponad 24 miliony książek, średnio 46 egzemplarzy na minutę. Na zakup literatury na platformie zdecydowało się niemal 3,9 miliona użytkowników.

W zeszłym roku rekordzista zrobił na platformie Allegro zakupy za niemal 106 tysięcy złotych. Jak pokazują dane, klienci najczęściej wybierali oferty z takich kategorii, jak podręczniki szkolne, literatura dla dzieci i młodzieży oraz beletrystyka. Widać również rosnące zainteresowanie książkami „young adults” czy komiksami dla dzieci.

Allegro podaje, że książki zdecydowanie częściej kupowały kobiety, ale zarówno wśród pań, jak i panów, najchętniej sięgano po tytuły dla dzieci i młodzieży. W 2023 roku co trzecia książka sprzedana na platformie pochodziła z tej kategorii. Obie grupy chętnie wybierały również literaturę piękną i podręczniki szkolne, choć to kobiety częściej dokonywały zakupów związanych z edukacją. Najchętniej czytanymi autorkami były: Anita Głowińska, Weronika Marczak oraz Agnieszka Bator, za to w czołówce najpopularniejszych wydawnictw znalazły się: Media Rodzina, Nasza Księgarnia i Egmont, a biorąc także pod uwagę segment podręczników i książek edukacyjnych (na przykład repetytoria, lektury) były to – Wydawnictwo Greg i Nowa Era.

W 2023 roku transakcji najczęściej dokonywano za pośrednictwem smartfonów (63 proc.), a preferowanym dniem i porą na zakupy był poniedziałek między godz. 20:00 a 21:00. W 2023 roku szczyt zakupów przypadł na 6 września, a więc zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego – tego dnia sprzedano 193 247 egzemplarzy książek, czyli 134 egzemplarze na minutę. Użytkownicy wyraźnie stawiali na dostawy w ramach pakietu Smart – aż trzy czwarte zakupionych książek dostarczono właśnie za pomocą tej usługi.

Książki z drugiej ręki na Allegro Lokalnie

Czytelnicy chętnie sięgają również po literaturę z drugiej ręki, dostępną w ramach Allegro Lokalnie i dają książkom również drugie życie, wystawiając oferty na platformie. Rekordzista sprzedał w 2023 roku aż 2103 książki. Zaś średnia liczba ogłoszeń wystawionych w kategorii „Książki i komiksy” wynosiła niemal 12 egzemplarzy na 1 klienta. Najpopularniejszymi autorami byli Remigiusz Mróz, Stephen King i Andrzej Sapkowski – to właśnie ich książki sprzedały się w największej liczbie egzemplarzy.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także komiksy z drugiej ręki. Tylko w tej podkategorii na Allegro Lokalnie zakończono sprzedażą ponad 30 tysięcy ofert, a wartość sprzedaży osiągnęła ponad 2,3 miliona złotych. Niewątpliwie można tam znaleźć również kolekcjonerskie perełki – w 2023 roku kolekcja komiksów Marvela została sprzedana za kwotę 4999 złotych. Wśród polskich tytułów rekordową cenę osiągnął „Kapitan Żbik. Salto śmierci” – komiks został sprzedany na Allegro Lokalnie za 3490 złotych.

[am]
fot. mat. prasowe Allegro

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy