Martyna Bunda zdobyła Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia 2018

18 czerwca 2018


Debiutantka Martyna Bunda została laureatką Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia” 2018. Jury uznało jej powieść „Nieczułość” najlepszą książką opublikowaną w ubiegłym roku przez polską pisarkę.

„Nieczułość” to rozpisana na wiele lat i głosów opowieść o losach kobiet – matki i jej córek – mieszkających w kaszubskiej wsi. Bohaterki, aby przetrwać w okresie II wojny światowej, a potem za czasów stalinizmu i lat PRL-u, musiały nauczyć się nie okazywać uczuć. Nieczułość stała się ich tarczą przed przeciwnościami losu i złymi językami. Tam, gdzie inni by się załamali, one parły do przodu. Mimo pozornej nieczułości wszystkie są ze sobą bardzo związane, a rodzinny dom przyciąga je jak magnes. Nieważne, jak daleko wypuszczają się w świat, zawsze tu wracały po „nieczule czułe” wsparcie, miłość i bliskość.

Książka jest debiutem literackim autorki, która od 18 roku życia pracowała jako reporterka prasowa, co z perspektywy czasu, jak sama twierdzi, okazało się dla niej najważniejszą szkołą. Choć „Nieczułość” to późny debiut, Bunda uważa, że przyszedł w samą porę. „Już nie musiałam sobie udowadniać, już nie bałam się czy mogłam podjąć ryzyko, mogłam napisać wiele ryzykownych scen, mogłam zacząć od pogrzebu, choć na każdym kursie pisania uczą, że broń Boże nie należy zaczynać od pogrzebu” – powiedziała laureatka w rozmowie z Radiem Szczecin.

„’Nieczułość’ Bundy jest opowieścią o wychodzeniu z traumy, o znalezieniu czułości pod skorupą doświadczeń” – przeczytała w laudacji przewodnicząca kapituły, Joanna Laprus-Mikulska. „Bunda odczarowuje termin literatury kobiecej, niosący za sobą ogon literatury ckliwej i emocjonalnej. Ze wszech miar kobieca 'Nieczułość’ jest nieobarczona sentymentalizmem i zbędnymi słowami. Udało się Bundzie uniknąć pułapek jakie niesie ze sobą proza mitograficzna. Reporterska dyscyplina autorki narzuca język barwy, opisowy lecz zupełnie pozbawiony efekciarstwa. Dziennikarskie doświadczenie Bundy wzbogaca powieść w doskonale skonstruowane mikroobserwacje. Opis pogrzebu, czy sceny ze zwierzętami – z jednej strony brutalne, z drugiej opisane z humorem i delikatnością – udowadniają, że mamy do czynienia z dojrzałą, prawdziwą literaturą”.

Laureatka Gryfii otrzymała statuetkę i 30 tysięcy złotych podczas gali finałowej, która odbyła się w sobotni wieczór w Filharmonii Szczecińskiej. „Gryfia będzie dla mnie zawsze najważniejszą, bo jest moją pierwszą nagrodą literacką” – oświadczyła Bunda, dziękując za wyróżnienie.

Do siódmej Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia” oprócz Martyny Bundy nominowane były też: Weronika Gogola za „Po trochu”, Patrycja Gryciuk za „Trzy godziny ciszy”, Monika Piątkowska za „Prusa. Śledztwo biograficzne” oraz Katarzyna Wężyk za „Kanadę. Ulubiony kraj świata”.

Nagroda Gryfia przyznawana jest od 2012 roku przez „Kurier Szczeciński”. Otrzymują ją polskie pisarki, które w roku poprzedzającym wręczenie nagrody opublikowały najlepszą zdaniem jurorów książkę. Przed Martyną Bundą Gryfię zdobyły: Magdalena Tulli, Zyta Oryszyn, Małgorzata Rejmer, Ewa Winnicka, Anna Janko i Katarzyna Boni.

[am]
fot. Leszek Zych / Nagroda Gryfia
źródło: Nagroda Gryfia / Radio Szczecin

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy