banner ad
Premiera nowej książki autorki „Żywopłotów”. Przeczytaj fragment powieści „Ucichło” Marii Karpińskiej

Premiera nowej książki autorki „Żywopłotów”. Przeczytaj fragment powieści „Ucichło” Marii Karpińskiej

30 września 2022

Maria Karpińska, laureatka Nagrody Norwida za „Żywopłoty” napisała nową książkę. „Ucichło” to napisana z ogromną wrażliwością opowieść o końcu świata i końcu światów mikrokosmosów, które chylą się ku upadkowi wraz z odejściem bliskiej osoby. Fragment książki przeczytacie u nas.

Przeczytaj całość

Najgłośniejszy zespół świata? Przeczytaj fragment biografii „Swans. Ofiara i transcendencja” Nicka Soulsby’ego

Najgłośniejszy zespół świata? Przeczytaj fragment biografii „Swans. Ofiara i transcendencja” Nicka Soulsby’ego

28 września 2022

Legenda muzyki alternatywnej. Zespół, który w zasadniczy sposób wpłynął na scenę nowofalową i postpunkową z lat 80. i 90. Ukazała się pierwsza biografia Swans. Fragment książki przeczytacie u nas.

Przeczytaj całość

Laureatka Bookera za powieść „Dziewczyna, kobieta, inna” opisała swoją życiową drogę. Fragment „Manifestu” Bernardine Evaristo

Laureatka Bookera za powieść „Dziewczyna, kobieta, inna” opisała swoją życiową drogę. Fragment „Manifestu” Bernardine Evaristo

8 września 2022

W 2019 roku Bernardine Evaristo została pierwszą w historii czarnoskórą kobietą, która zdobyła Nagrodę Bookera za powieść „Dziewczyna, kobieta, inna”, a teraz powraca z intymną i szczerą opowieścią o tym, jak tego dokonała.

Przeczytaj całość

Co skrywają karty nowej powieści Michela Houellebecqa? Na miesiąc przed premierą publikujemy pierwszy fragment „Unicestwiania”

Co skrywają karty nowej powieści Michela Houellebecqa? Na miesiąc przed premierą publikujemy pierwszy fragment „Unicestwiania”

7 września 2022

Powieść szpiegowska i thriller polityczny, kryminał i romans – nowa książka Michela Houellebecqa łączy w sobie wszystkie te elementy. „Unicestwianie” trafi do księgarń 12 października, a już dziś prezentujemy wam przedpremierowy fragment.

Przeczytaj całość

Przygodowa historia fantasy autorstwa Stephena Kinga. Przeczytaj premierowy fragment „Baśniowej opowieści”

Przygodowa historia fantasy autorstwa Stephena Kinga. Przeczytaj premierowy fragment „Baśniowej opowieści”

6 września 2022

Od 7 września w księgarniach znajdziecie nową książkę Stephena Kinga. „Baśniowa opowieść” to pierwsza od lat powieść fantasy pisarza i podróż do świata inspirowanego twórczością E.R. Burroughsa czy Roberta E. Howarda.

Przeczytaj całość

Historia karaibskich migrantów w powojennej Wielkiej Brytanii. Przeczytaj fragment powieści „Wysepka” Andrei Levy

Historia karaibskich migrantów w powojennej Wielkiej Brytanii. Przeczytaj fragment powieści „Wysepka” Andrei Levy

1 września 2022

Druga po „Cantoras” Caroliny de Robertis pozycja w nowej serii Wydawnictwa Albatros – Piąta Strona Świata. „Wysepka” Andrei Levy to opowieść o powojennej migracji z Karaibów na Wyspy Brytyjskie. Na naszej stronie możecie przeczytać sam początek książki.

Przeczytaj całość

Powieść uważana za „Ulissesa” Pokolenia X. Mamy dla was przedpremierowy fragment „Niewyczerpanego żartu” Davida Fostera Wallace’a

Powieść uważana za „Ulissesa” Pokolenia X. Mamy dla was przedpremierowy fragment „Niewyczerpanego żartu” Davida Fostera Wallace’a

24 sierpnia 2022

Książka legenda. Wielowarstwowe dzieło nazywane „Ulissesem” Pokolenia X. „Niewyczerpany żart” Davida Fostera Wallace’a po latach wyczekiwania ukaże się 28 września w polskim przekładzie. Przeczytajcie sam początek powieści.

Przeczytaj całość

Reportaż o najgłośniejszej szkolnej strzelaninie. Przeczytaj fragment książki „Columbine. Masakra w amerykańskim liceum” Dave’a Cullena

Reportaż o najgłośniejszej szkolnej strzelaninie. Przeczytaj fragment książki „Columbine. Masakra w amerykańskim liceum” Dave’a Cullena

19 sierpnia 2022

Masakra w liceum w miejscowości Columbine (USA), do której doszło 20 kwietnia 1999 roku, rozpoczęła erę masowych strzelanin, jakich wcześniej w amerykańskich szkołach nie widziano, a ich sprawcy częstokroć wprost przyznawali się do inspiracji czynami Erica Harrisa i Dylana Klebolda, dwóch nastolatków odpowiadających za tę zbrodnię. Reportaż książkowy „Columbine” to owoc dziesięciu lat pracy Dave’a […]

Przeczytaj całość

Długa podróż pewnej opowieści. Przeczytaj fragment „Miasta w chmurach” Anthony’ego Doerra

Długa podróż pewnej opowieści. Przeczytaj fragment „Miasta w chmurach” Anthony’ego Doerra

12 sierpnia 2022

Anthony Doerr powrócił z nową powieścią. „Miasto w chmurach” to historia pięciu osób żyjących w różnych czasach, które fascynują się starożytną grecką opowieścią zatytułowaną „Chmurokukułka”, opisującą podróż pastuszka do utopijnego podniebnego miasta. Sam początek książki przeczytacie u nas.

Przeczytaj całość

John Rebus udaje się do Londynu. Fragment kryminału „Kieł i pazur” Iana Rankina

John Rebus udaje się do Londynu. Fragment kryminału „Kieł i pazur” Iana Rankina

2 sierpnia 2022

Trzecia w kolejności powieść z cyklu z detektywem Johnem Rebusem trafiła do księgarń. W „Kle i pazurze” główny bohater popularnej serii książek Iana Rankina tym razem opuszcza ponury Edynburg, by udać się do Londynu i tam ruszyć tropem niebezpiecznego seryjnego zabójcy kanibala.

Przeczytaj całość

Brutalnie szczera opowieść o relacji między umierającą matką a dorosłą córką. Przeczytaj fragment książki „Ostatni raz”  Helgi Flatland

Brutalnie szczera opowieść o relacji między umierającą matką a dorosłą córką. Przeczytaj fragment książki „Ostatni raz” Helgi Flatland

28 lipca 2022

W opublikowanej przez Wydawnictwo Poznańskie w Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich powieści „Ostatni raz” Norweżka Helga Flatland pisze o skomplikowanych relacjach matki z córką, silnych emocjach i dylematach moralnych. Autorka naprzemiennie oddaje głos obu kobietom – 40-letniej lekarce i jej 67-letniej, umierającej na raka matce. Na naszej stronie możecie przeczytać sam początek książki.

Przeczytaj całość

Niby zwyczajna, a tak naprawdę ekscentryczna opowieść o miłości i śmierci. Przeczytaj fragment „Kacheksji” Krystiana Nowaka

Niby zwyczajna, a tak naprawdę ekscentryczna opowieść o miłości i śmierci. Przeczytaj fragment „Kacheksji” Krystiana Nowaka

26 lipca 2022

Po książkach „Kebabistan” i „Ludzie dobrej woli” Krystian Nowak wydał nową powieść zatytułowaną „Kacheksja”. „Piszę o millenialsach, bo należę do ich pokolenia” – mówi autor. Ta książka jest o jednym z nich. U nas przeczytacie pierwsze rozdziały.

Przeczytaj całość

Czy przyjąć zaproszenie na wieczór panieński wymazanej z pamięci przyjaciółki? Przeczytaj fragment thrillera „W ciemnym, mrocznym lesie” Ruth Ware

Czy przyjąć zaproszenie na wieczór panieński wymazanej z pamięci przyjaciółki? Przeczytaj fragment thrillera „W ciemnym, mrocznym lesie” Ruth Ware

21 lipca 2022

Wydawnictwo Czwarta Strona publikuje debiutancki thriller Ruth Ware w nowym tłumaczeniu. „W ciemnym, mrocznym lesie” to opowieść o dawno niewidzianych przyjaciółkach, które spotykają się w położonym na odludziu domku.

Przeczytaj całość

Lektura obowiązkowa dla czytelników Stephena Kinga i Raya Bradbury’ego. Przeczytaj fragment powieści „Magiczne lata” Roberta McCammona

Lektura obowiązkowa dla czytelników Stephena Kinga i Raya Bradbury’ego. Przeczytaj fragment powieści „Magiczne lata” Roberta McCammona

13 lipca 2022

„Magiczne lata” Roberta McCammona to sentymentalna opowieść o dorastaniu w małym miasteczku gdzieś w Alabamie w latach 60. XX wieku, która powinna spodobać się wielbicielom takich historii, jak „Ciało” Stephena Kinga, „Jakiś potwór tu nadchodzi” Raya Bradbury’ego czy „Świat według Garpa” Johna Irvinga. Przeczytajcie sam początek książki.

Przeczytaj całość

Nowy przekład debiutanckiej powieści Ernesta Hemingwaya. Przeczytaj sam początek „Zaś słońce wschodzi”

Nowy przekład debiutanckiej powieści Ernesta Hemingwaya. Przeczytaj sam początek „Zaś słońce wschodzi”

10 lipca 2022

Wydawnictwo Marginesy wznawia dzieła Ernesta Hemingwaya w nowych tłumaczeniach. Właśnie do sprzedaży trafił przekład powieściowego debiutu noblisty, zatytułowanego „Zaś słońce wschodzi”.

Przeczytaj całość

Ukraińska migrantka w Hiszpanii. Przeczytaj fragment powieści „Przemieszczenie” Margaryty Jakowenko

Ukraińska migrantka w Hiszpanii. Przeczytaj fragment powieści „Przemieszczenie” Margaryty Jakowenko

7 lipca 2022

Wydawnictwo ArtRage opublikowało autobiograficzną powieść „Przemieszczenie” Margaryty Jakowenko. Autorka urodziła się w Ukrainie, ale w wieku siedmiu lat przeprowadziła się z rodziną do hiszpańskiej Murcji. Obecnie pracuje jako dziennikarka w gazecie „El País”. „Przemieszczenie” to historia poszukiwania swojej tożsamości, z czym borykają się całe pokolenia migrantów. Opowieść o Darii Kowalenko Petrowej, pochodzącej z Mariupola, a […]

Przeczytaj całość

Znasz „Katharsis” Macieja Siembiedy? Więcej o losach greckich uchodźców w Polsce przeczytasz w reportażu „Nowe życie” Dionisiosa Sturisa. Fragment książki

Znasz „Katharsis” Macieja Siembiedy? Więcej o losach greckich uchodźców w Polsce przeczytasz w reportażu „Nowe życie” Dionisiosa Sturisa. Fragment książki

6 lipca 2022

W swojej powieści „Katharsis” Maciej Siembieda opisał losy greckich imigrantów napływających do Polski na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Czytelnikom, którzy chcieliby zgłębić temat i dowiedzieć się więcej o tym, jak Polacy przyjęli po wojnie uchodźców, polecamy reportaż „Nowe życie” Dionisiosa Sturisa. Książkę wznowiło właśnie w uaktualnionej wersji Wydawnictwo Poznańskie. U nas przeczytacie sam początek.

Przeczytaj całość

Poruszająca historia pięciu lesbijek na tle urugwajskiej dyktatury wojskowej. Przeczytaj fragment powieści „Cantoras” Caroliny de Robertis

Poruszająca historia pięciu lesbijek na tle urugwajskiej dyktatury wojskowej. Przeczytaj fragment powieści „Cantoras” Caroliny de Robertis

27 czerwca 2022

Do księgarń trafiła najnowsza książka Caroliny De Robertis zatytułowana „Cantoras”. Zainspirowana autentycznymi wydarzeniami powieść rozgrywa się w Urugwaju i opowiada o pięciu lesbijkach, które za czasów dyktatury wojskowej w latach 70. i 80. znalazły swoje miejsce na odciętym od świata przylądku Cabo Polonio.

Przeczytaj całość

Druga część cyklu z detektywem Johnem Rebusem. Przeczytaj fragment kryminału „Mętna woda” Iana Rankina

Druga część cyklu z detektywem Johnem Rebusem. Przeczytaj fragment kryminału „Mętna woda” Iana Rankina

24 czerwca 2022

Opublikowana przez Wydawnictwo Albatros powieść „Mętna woda” to druga część cyklu Iana Rankina z detektywem Johnem Rebusem. Tym razem główny bohater próbuje rozwiązać zagadkę śmierci młodego narkomana, umierającego w kompletnej nędzy. Jednocześnie jego przełożony, komendant Watson, angażuje go do pomocy w kampanii antynarkotykowej. To daje mu okazję do spotkań z bogatymi i wpływowymi ludźmi, którzy gotowi byli sfinansować prospołeczną akcję. Jak się przekona, te dwa światy są bliżej siebie, niż można by oczekiwać. Przeczytajcie sam początek książki.

Przeczytaj całość

Nowy głos na temat zbrodniczych dyktatur XX wieku. Przeczytaj fragment powieści „Strefa mroku” Nony Fernández

Nowy głos na temat zbrodniczych dyktatur XX wieku. Przeczytaj fragment powieści „Strefa mroku” Nony Fernández

23 czerwca 2022

Opublikowana przez ArtRage powieść „Strefa mroku” Nony Fernández łączy fakty z fikcją, by opowiedzieć o czasach dyktatury Pinocheta w Chile. W 1984 roku, w środku rządów generała, oddany sprawie członek tajnej policji Andrés Antonio Valenzuela Morales pojawił się na okładce magazynu „Cauce”. Ten niepozorny człowiek przyznał się publicznie do torturowania ludzi. Dlaczego ujawnił swoje zbrodnie dziennikarzom? Chilijska pisarka Nona Fernández postanowiła potraktować to autentyczne wydarzenie jako punkt wyjścia do swojej książki.

Przeczytaj całość