Przeczytaj bezpłatnie 19 wierszy europejskich poetów w ramach 8. edycji akcji „Wiersze w mieście”

6 maja 2024

Rozpoczyna się kolejna edycja międzynarodowej akcji „Wiersze w mieście”, w ramach której w warszawskiej przestrzeni publicznej oraz w sieci zaprezentowanych zostanie 19 wierszy europejskich poetów. Tegoroczna odsłona inicjatywy przebiega pod hasłem „Zmiany” i potrwa do 2 czerwca.

Jak przekonują organizatorzy akcji, poezja czujnie rejestruje zmiany. Nie tracąc z oczu przeszłości, wciąż bada i wytycza nowe ścieżki. W pędzącym świecie pozwala uchwycić to, co wymyka się prozie czy publicystyce.

„Poezja to gatunek szczególnie wrażliwy na rejestrację zmian. Jest pod tym względem szybsza i bardziej czujna niż proza czy eseistyka” – mówi kuratorka festiwalu, Natalia Malek, poetka i laureatka m.in. Nagrody Literackiej Gdynia. „Ułatwia, czasem w ogóle umożliwia myślenie o przemianach w obrębie naszej codzienności. Samo pisanie łączy się ze zmienianiem, czyli przetwarzaniem żywego doświadczenia w wiersz” – dodaje.

Podczas tegorocznej edycji akcji czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne, wreszcie – zmiany, które przynosi naszym ciałom oraz naszemu myśleniu czas.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

Duże przemiany cywilizacyjne przywołuje noblista Seamus Heaney w rocznicowych „Ogniskach w święto Beltane”, napisanych z okazji rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje, w tym Polskę, w 2004 roku. Refleksję o zanikaniu języków przejmująco snuje litewska autorka Jurgita Jasponytė, zaś o wyludnianiu się miejsc do niedawna kwitnących mówi Itziar Ugarte Irizar, autorka z Kraju Basków.

Poetki i poeci opowiadają też o przemianach własnej wrażliwości. Wzruszająco uchwycił je Stefan Strazay w „Korekcie”, zaś w „Gołdzie” o starzeniu się kobiecego ciała opowiada uznana polska poetka Tamara Bołdak-Janowska. Nie brak również rozważań o możliwościach sztuki jako takiej – o czym można się przekonać, czytając wiersz Rona Winklera.

Aż jedna trzecia prezentowanych w tym roku utworów została napisana w językach mniejszości narodowych i etnicznych, m.in. w języku baskijskim, katalońskim, kaszubskim, łemkowskim. To efekt myślenia ukierunkowanego na lokalność i różnorodność; chęć zwrócenia uwagi na bogactwo europejskich kultur funkcjonujących na niewielkich, czasem mało znanych szerokiemu odbiorcy obszarach.

Wiersze będą obecne przez cały maj w księgarniach kameralnych i kulturalnych przestrzeniach Warszawy. Tradycyjnie już czytelnicy z całej Polski mogą zapoznać się z wierszami na stronie akcji. Regularnie będziemy również udostępniać kolejne z nich na naszym profilu na Instagramie. Wszyscy zachęcani są także do pisania i publikowania w sieci własnych utworów inspirowanym hasłem „Zmiany”.

Organizatorzy zapraszają na wydarzenia związane z akcją. 8 maja o godz. 19:00 w galerii lokal_30 (ul. Wilcza 29A/12, Warszawa) odbędzie się performans poetycki Agnieszki Wolny-Hamkało, której towarzyszyć ma duet Ikarvs. Na 13 maja na godz. 19:00 w Domu Literatury (ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa) zapowiedziano inauguracyjne spotkanie akcji „Wiersze w mieście”, w którym wezmą udział Bianka Rolando, poetka i artystka sztuk wizualnych znana ze swobodnego korzystania z różnych mediów artystycznych, oraz Mateusz Górniak, pisarz i dramaturg, za swoje powieści nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Dyskusję i czytanie wierszy moderować będzie Natalia Malek. Z kolei 14 maja o godz. 18:00 będziemy mogli wybrać się na spacer literacko-osobisty po Grochowie pod przewodnictwem Joanny Mueller, poetki, laureatki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości i – od wielu lat – miłośniczki prawobrzeżnej Warszawy. Punktem zbiórki ma być przystanek autobusowy przy ul. Zakole na Rondzie Wiatraczna, spacer potrwa około 60 minut i zakończy się w klubokawiarni Kicia Kocia.

„Wiersze w mieście” organizują europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC oraz miasto stołeczne Warszawa. Akcja odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[am]
fot. główna: master1305/Freepik

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy