Podczas remontu „Kossakówki” odnaleziono zeszyty szkolne Magdaleny Samozwaniec

2 maja 2024

Robotnicy remontujący „Kossakówkę” natrafili na zeszyty szkolne, które należały do młodziutkiej Magdaleny Samozwaniec. Jak przekazał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, były one ukryte w stropie klatki schodowej.

Na zeszytach znajdują się podpisy „Magdalena” i „M. Kossak”, nie trudno więc było ustalić, że ich właścicielką była Magdalena Samozwaniec, przyszła pisarka, córka znanego malarza batalisty i właściciela remontowanej willi Wojciecha Kossaka, siostra poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Co wiemy o zeszytach? „Część z nich to ćwiczenia z kaligrafii niemieckiej, część to notatki z chemii, historii oraz inne zapiski” – informuje na swoim profilu w mediach społecznościowych Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Na zeszyty natrafiono w poniedziałek. Teraz zajmą się nimi konserwatorzy. „Jeżeli władza konserwatorska wyrazi zgodę, zeszyty wrócą do 'Kossakówki’ jako eksponat urządzanego w tym miejscu muzeum Rodziny Kossaków” – dodano.

Kosztujący ponad 10 milionów złotych remont „Kossakówki” to kluczowy projekt Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. W willi trwają aktualnie prace budowlano-konserwatorskie. W tym roku mają zostać zakończone roboty związane z elewacją i stolarką okienną, jak również wykonana ma być znaczna część prac wewnątrz budynku. Otwarcie muzeum planowane jest na połowę 2026 roku. Jak wyjawił w rozmowie z PAP Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, nie będzie to muzeum malarstwa, ale „muzeum skoncentrowane na pokazaniu pewnego fenomenu tej rodziny”.

[am]
fot. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy