Pulitzery rozdane! Nagrodę za najlepszą powieść otrzymała Jayne Anne Phillips. Kto jeszcze?

7 maja 2024

Jury działające na Uniwersytecie Columbia przyznało tegoroczne Nagrody Pulitzera za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki. Nagrodę za najlepszą powieść zdobyła Jayne Anne Phillips, autorka książki „Night Watch”. Kategorii książkowych jest jednak więcej.

Pulitzery, uznawane za jedną z najbardziej rozpoznawalnych obok Bookera nagród, przyznawane są co roku w ponad 20 kategoriach, z czego 7 to kategorie literackie.

Doceniona przez jury w kategorii „beletrystyka” powieść „Night Watch” Jayne Anne Phillips to historia rozgrywająca się tuż po wojnie secesyjnej w ośrodku dla obłąkanych w Wirginii Zachodniej, gdzie ciężko ranny weteran Unii, 12-letnia dziewczynka i jej matka, od dawna maltretowane przez żołnierza Konfederacji, walczą o powrót do zdrowia. Autorka postrzega „Night Watch” jako trzecią odsłonę swojej powieściowej trylogii poświęconej wojnie – po „Machine Dreams” opowiadającej o Wietnamie i „Lark & Termite” skupiającej się na Korei. Pracę nad książką zaczęła osiem lat temu. Jak sama twierdzi, temat wojny secesyjnej staje się niepokojąco aktualny. „Mam nadzieję, że ludzie sięgną po powieść, odłożą na bok politykę i poczują, jak to było w tamtym czasie” – powiedziała.

Okresowi wojny secesyjnej poświęcona jest również książka uhonorowana Pulitzerem w dziedzinie historii. Jacqueline Jones, która napisała opracowanie „No Right to an Honest Living: The Struggles of Boston’s Black Workers in the Civil War Era”, twierdzi, że o wojnie secesyjnej jest jeszcze wiele do napisania. Do niedawna skupiano się głównie na polu bitwy, w ostatnim czasie spojrzenie historyków się poszerza. Jednym z tego dowodów jest właśnie „No Right to an Honest Living”, książka, która opisuje traktowanie osób czarnoskórych w Bostonie w czasie, gdy miasto było ośrodkiem aktywizmu przeciwko niewolnictwu.

Nagrodę za najlepszą biografię otrzymały ex æquo dwie książki. „King. Biografia” Jonathana Eiga to 700-stronicowe tomiszcze poświęcone każdemu etapowi życia najsłynniejszego amerykańskiego obrońcy praw człowieka. Książka jest doskonale udokumentowana – jako jedyna na świecie zawiera informacje z niedawno odtajnionych akt FBI. Jonathan Eig ściąga Kinga z piedestału, by pokazać jego mocne i słabe strony. Publikacja ukaże się w Polsce 15 maja nakładem wydawnictwa Znak Horyzont. Drugą laureatką w tej kategorii jest „Master Slave Husband Wife: An Epic Journey from Slavery to Freedom” Ilyon Woo, czyli niezwykła opowieść o czarnoskórej parze, która dzięki swojej odwadze, determinacji i pomysłowości uciekła z niewoli. Z uwagi na jaśniejszy kolor skóry Ellen przebrała się za schorowanego białego mężczyznę, a jej mąż William udawał jej niewolnika.

„Jeden dzień z życia Abeda Salamy” autorstwa Nathana Thralla, trzymający w napięciu reportaż przedstawiający losy młodego chłopca oraz próbującego go odnaleźć ojca w samym centrum konfliktu izraelsko-palestyńskiego, zdobył uznanie w dziedzinie literatury faktu. Książkę przeczytamy w czerwcu dzięki wydawnictwu Znak Literanova.

Za najlepsze dzieło w dziedzinie dramatu uznano z kolei sztukę „Primary Trust” autorstwa Eboni Booth. To opowieść o czarnoskórym 38-letnim pracowniku księgarni, który spędza wieczory, popijając mai tai w lokalnym barze tiki. Kiedy nagle zostaje zwolniony, w końcu z pomocą drugich zaczyna stawiać czoła światu, którego od dawna unikał. Ta prosta historia pokazuje, jak małe akty dobroci mogą zmienić życie człowieka i wzbogacić całą lokalną społeczność.

W kategorii pamiętnik-autobiografia doceniono „Liliana’s Invincible Summer: A Sister’s Search for Justice” autorstwa Cristiny Rivery Garzy. Autorka opisuje w książce własne dziennikarskie śledztwo w sprawie morderstwa swej 20-letniej siostry. Najlepszą książką poetycką wybrano „Tripas” Brandona Soma, czyli tom wierszy nawiązujący do złożoności podwójnego meksykańsko-chińskiego dziedzictwa autora.

Nagroda Pulitzera przyznawana jest od 1917 roku przez jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Zwycięzcy otrzymują świadectwo i czek na 15 tysięcy dolarów. Nagroda wiąże się również z dużym prestiżem.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy