Co czytali w ubiegłym roku Polacy? Znamy nominowanych do Bestsellerów Empiku 2019

8 stycznia 2020


Po czyje książki Polacy sięgali w minionym roku najczęściej? Który autor może pochwalić się najbardziej udanym debiutem? Empik ogłosił listę najchętniej wybieranych książek w 2019 roku i tym samym odsłonił nominowanych do corocznego plebiscytu Bestsellery Empiku, a przy okazji poznaliśmy także nazwiska nominowanych do nowej nagrody – Odkrycia Empiku 2019. To tytuł przyznawany przez jury obiecującym i wyróżniającym się twórcom za ważne dokonania artystyczne oraz wyjątkowe, znaczące dla rozwoju kultury dzieła.

Od tego roku Empik wprowadził zmiany w swojej nagrodzie. „Ponieważ pasje odbiorców krążą wokół określonych gatunków literackich, muzycznych i filmowych, zdecydowaliśmy, że powinno to znaleźć odzwierciedlenie w samych kategoriach nagród. Od edycji za 2019 rok będziemy nagradzać twórców w kategoriach, które są aktualnie na topie, bez podziału – jak wcześniej – na twórców polskich i zagranicznych” – wyjaśniła Monika Marianowicz z Empiku. W przypadku książek obowiązują teraz kategorie: „literatura piękna”, „literatura obyczajowa”, „kryminał / sensacja / thriller”, „literatura dla dzieci” oraz „audiobook” (wcześniej były to: „literatura polska”, „literatura zagraniczna”, „literatura faktu”, „literatura dla młodzieży” oraz „literatura dla dzieci”).

2019 rok okazał się niezwykle interesujący dla literatury. Choć cały kraj zdominowała informacja o nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk, na rodzimym rynku nie brakowało udanych premier wydawniczych. W top 5 nominowanych do książkowych kategorii Bestsellerów Empiku znalazły się tytuły, które najchętniej kupowali klienci salonów Empik i platformy Empik.com. Ich codzienne wybory to rocznie blisko 40 milionów „głosów”. Po które książki sięgali w minionym roku najczęściej?

Uwagę w kategorii „literatura piękna” zwraca ogromna popularność pierwszej książki Malcolma XD – twórcy, który zasłynął serią „past” publikowanych w Internecie. Wyobraźnię czytelników pobudziła też inspirowana faktami historia pobytu kobiety w obozie koncentracyjnym „Kołysanka z Auschwitz” Mario Escobara. Klienci Empiku chętnie sięgali także po kontynuację fenomenu literackiego „Samotność w Sieci” Janusza L. Wiśniewskiego, w której tym razem czytelnicy poznają historię nowego pokolenia bohaterów. W koszykach zakupowych często znajdowała się „Serotonina”, czyli powieść okrzyknięta najbardziej mroczną w dorobku Michela Houellebecqa. Szansę na nagrodę ma także debiut pisarski Tomasza Organka.

Trzecia książka Blanki Lipińskiej znalazła się w top 5 kategorii „literatura obyczajowa”. Fani serialu „Riverdale” chętnie sięgali po literacki prequel tego tytułu pióra Micola Ostowa. Zainteresowanie czytelników wzbudził dramat romantyczny o nieuleczalnej chorobie i zakazanej miłości „Trzy kroki od siebie” oraz „Zjazd absolwentów” jednego z najpopularniejszych francuskich autorów Guillaume Musso. W topce nie zabrakło też Katarzyny Grocholi, która ma na swoim koncie niejeden Bestseller Empiku.

Polacy kochają powieści kryminalne, czego dowiedli już w poprzednich edycjach plebiscytu. Wśród top 5 w kategorii „kryminał/sensacja/thriller” znajdziemy najnowsze tytuły autorstwa Jo Nesbø („Nóż”) czy Camilli Läckberg („Złota klatka”). Z kolejnym literackim sukcesem powraca B.A. Paris („Pozwól mi wrócić”) obecna w ścisłej czołówce już drugi rok z rzędu. Z podwójnych nominacji do Bestsellerów Empiku 2019 mogą cieszyć się Remigiusz Mróz („Listy zza grobu”) i Alex Michaelides („Pacjentka”), którzy mają w tym roku szansę na statuetki także w kategorii „audiobook”.

Bestsellerowe opowieści dla najmłodszych czytelników to zarówno debiuty, jak i kontynuacje znanych serii czytelniczych. Wśród najpopularniejszych tytułów znalazła się kolejna książka Justyny Bednarek o uwielbianych Skarpetkach pt. „Banda czarnej frotte”. Dzieci chętnie sięgały także po przygody przyjaciela Cwaniaczka w opowieści Jeffa Kinneya „Dziennik Rowleya. Zapiski chłopca o złotym sercu”. Gusta młodych czytelników zdobyła kolejna część serii Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” oraz poruszająca historia przyjaciół, których nic nie może rozdzielić, czyli „Mia i biały lew. Historia niezwykłej przyjaźni” autorstwa Prune de Maistre. W zestawieniu nie brakuje powieści przygodowych – nominowana do nagrody druga część serii fantasy „Gniew króla smoków” Brandona Mulla przenosi czytelnika do świata pełnego magii, smoków i nieprzewidywalnych zdarzeń.

Empik śledzi pojawiające się nowe zjawiska w literaturze i dominujące trendy, dlatego wśród tegorocznych nagród nie mogło zabraknąć cieszących się rosnącą popularnością audiobooków. Międzynarodowy sukces i głośna premiera książki przyniosła nominację Michelle Obamie, której autobiografię „Becoming. Moja historia” w polskim przekładzie czyta Agata Kulesza. Pozycję w top 5 zajmuje serial audio „Chaos”, superprodukcja Empik Go na podstawie „Szczurów Wrocławia” Roberta J. Szmidta. W interpretacji tej powieści występują: Mariusz Bonaszewski, Piotr Adamczyk, Łukasz Simlat, Jacek Braciak, Marian Dziędziel i Krzysztof Czeczot. Szansę na statuetkę ma także Remigiusz Mróz, którego „Listy zza grobu” czyta Marcin Dorociński. Nominacja za „Pacjentkę”, w której głosu użyczyli Ewa Abart i Marcin Popczyński, to zaś kolejna możliwość triumfu dla Alexa Michaelidesa. Listę finalistów zamyka nagrodzona ubiegłorocznym Bestsellerem Empiku książka „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris, tym razem w wersji audio, czytana przez Filipa Kosiora.

W tegorocznej edycji po raz pierwszy, obok najpopularniejszych twórców, zostanie także wybrany pisarz będący na początku kariery, którego dzieło z 2019 roku odbiło się szerokim echem w świecie kultury. W nagrodę, oprócz statuetki Odkrycia Empiku, laureaci otrzymają także warte 100 tysięcy złotych wsparcie promocyjne swojej twórczości do wykorzystania na platformach komunikacyjnych Empiku. Jury w składzie: Anna Dziewit-Meller, Max Cegielski, Magdalena Grzebałkowska oraz eksperci z Empiku – Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz – wskazało pięciu oryginalnych, wszechstronnych i bezkompromisowych twórców, którzy odważnie sięgają po nowe rozwiązania, kreują indywidualny język, a czasem wręcz na nowo definiują daną dziedzinę.

W wytypowanej przez jury piątce nominowanych znalazło się spektrum różnych stylów i gatunków literackich. Listę otwiera Joanna Gierak-Onoszko, której powieść „27 śmierci Toby’ego Obeda” od środka przedstawia oblicze Kanady, jakiej nie znamy. Do grona odkryć roku jury zaliczyło także reportaż „Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz, poruszający problem wykluczenia z komunikacji drogowej aż 13 mln Polaków mieszkających na obszarach, do których nie dociera żaden transport publiczny.

Już nie taki nowy głos w polskiej literaturze, ale najwyraźniej wciąż niedostatecznie „odkryty” – Jakub Małecki otrzymał nominację za „Horyzont”. Druga książka Adama Robińskiego pt. „Kiczery. Podróż przez Bieszczady” zwróciła uwagę jury udanym połączeniem elementów reportażu, prozy podróżniczej, osobistych wspomnień i eseju w opowieść o najbardziej zmitologizowanym rejonie Polski. Piątkę nominowanych do nagrody Odkrycie Empiku zamyka (w kolejności alfabetycznej) Dominika Słowik, która w powieści „Zimowla” umiejętnie skonstruowała nieoczywistą historię, zaskakującą czytelnika co kilka stron tym, co zdawało się już być jasne i oswojone.

Kto ma szansę na książkowy Bestseller Empiku, a kto zostanie Odkryciem Empiku? Wyniki największego plebiscytu kulturalnego (werdykt odbiorców) oraz zwycięzców Odkryć Empiku (werdykt jury) poznamy już 4 lutego 2020 roku podczas uroczystej gali Bestsellery Empiku 2019, która będzie transmitowana na antenie TVN od godz. 20:15. Wydarzenie będzie można też oglądać na Facebooku Empiku oraz stronie Empik.com, gdzie już od godz. 19:30 widzowie zajrzą za kulisy, zobaczą ekskluzywne materiały i wywiady z gośćmi gali.

Poniżej prezentujemy pełną lista nominowanych w książkowych kategoriach Bestsellerów Empiku 2019 (kolejność alfabetyczna wg tytułów):

Literatura piękna:
Malcolm XD „Emigracja”, wyd. W.A.B.,
Mario Escobar „Kołysanka z Auschwitz”, tłum. Patrycja Zarawska, Wydawnictwo Kobiece,
Janusz Leon Wiśniewski „Koniec samotności”, wyd. Wielka Litera,
Michel Houellebecq „Serotonina”, tłum. Beata Gepert, wyd. W.A.B.,
Tomasz Organek „Teoria opanowywania trwogi”, wyd. W.A.B.

Literatura obyczajowa:
Blanka Lipińska „Kolejne 365 dni”, wyd. Agora,
Micol Ostow „Riverdale. Dzień wcześniej”, tłum. Marek Cieślik, wyd. Feeria Young,
Rachael Lippincott, Mikki Daughtry, Tobias Iaconis „Trzy kroki od siebie”, tłum. Maciej Potulny, wyd. Media Rodzina,
Guillaume Musso „Zjazd absolwentów”, tłum. Joanna Prądzyńska, wyd. Albatros,
Katarzyna Grochola „Zranić marionetkę”, Wydawnictwo Literackie.

Kryminał/sensacja/thriller:
Remigiusz Mróz „Listy zza grobu”, wyd. Filia,
Jo Nesbø „Nóż. Harry Hole”, tłum. Iwona Zimnicka, Wydawnictwo Dolnośląskie,
Alex Michaelides „Pacjentka”, tłum. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik, wyd. W.A.B.,
B.A. Paris „Pozwól mi wrócić”, tłum. Magdalena Koziej, wyd. Albatros,
Camilla Läckberg „Złota klatka”, tłum. Inga Sawicka, wyd. Czarna Owca.

Literatura dla dzieci:
Justyna Bednarek „Banda czarnej frotte”, wyd. Poradnia K,
Jeff Kinney „Dziennik Rowleya. Zapiski chłopca o złotym sercu”, tłum. Joanna Wajs, wyd. Nasza Księgarnia,
Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo. Pióro T-rexa”, wyd. Znak,
Prune de Maistre „Mia i biały lew. Historia niezwykłej przyjaźni” tłum. Iwona Banach, wyd. Media Rodzina,
Brandon Mull „Smocza straż. Gniew Króla smoków”, tłum. Rafał Lisowski, wyd. Wilga.

Audiobook:
Michelle Obama „Becoming. Moja historia”, tłum. Dariusz Żukowski, czyta Agata Kulesza, wyd. Agora,
„Chaos” – serial audio na podstawie „Szczurów Wrocławia” Roberta J. Szmidta, występują: Mariusz Bonaszewski, Piotr Adamczyk, Łukasz Simlat, Jacek Braciak, Marian Dziędziel, Krzysztof Czeczot, wyd. Empik Go,
Remigiusz Mróz „Listy zza grobu”, czyta Marcin Dorociński, wyd. Filia,
Alex Michaelides „Pacjentka”, tłum. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik, czytają: Ewa Abart i Marcin Popczyński, wyd. W.A.B.,
Heather Morris „Tatuażysta z Auschwitz”, tłum. Katarzyna Gucio, czyta Filip Kosior, wyd. Marginesy.

Lista nominowanych do nagrody Odkrycia Empiku 2019 w kategorii „literatura” (kolejność alfabetyczna wg nazwisk):
Joanna Gierak-Onoszko „27 śmierci Toby’ego Obeda”, wyd. Dowody na Istnienie,
Olga Gitkiewicz „Nie zdążę”, wyd. Dowody na Istnienie,
Jakub Małecki „Horyzont”, wyd. SQN,
Adam Robiński „Kiczery. Podróż przez Bieszczady”, wyd. Czarne,
Dominika Słowik „Zimowla”, wyd. Znak.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy