banner ad

Nowy ranking „Forbesa”: J.K. Rowling znów najlepiej zarabiającą pisarką na świecie

30 grudnia 2019


Magazyn „Forbes” po raz kolejny oszacował zarobki najpopularniejszych pisarzy na świecie, tym razem ograniczając zestawienie do pięciu nazwisk. Na pierwsze miejsce powróciła J.K. Rowling, wyprzedzając swego największego konkurenta ? Jamesa Pattersona.

Ranking „Forbesa” powstał w oparciu o szacunkowe zarobki pisarzy z okresu od 1 czerwca 2018 roku do 31 maja 2019 roku. Uwzględniono przychody ze sprzedaży książek we wszystkich formatach oraz licencji, a także tantiemy i inne wpływy. Od zarobków nie odjęto podatków, stawek agentów literackich, prawników i innych osób współpracujących z autorami.

J.K. Rowling

Na pierwszym miejscu ? po ubiegłorocznej absencji ? znalazła się J.K. Rowling. Wprawdzie w badanym okresie pisarka opublikowała dwie książki (powieść kryminalną „Zabójcza biel” oraz scenariusz filmu „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”), ich sprzedaż w Stanach wyniosła „jedynie” 2,8 miliona drukowanych egzemplarzy, dlatego na tak wysoką pozycję wpłynęły głównie zyski z drugiego filmu z serii „Fantastyczne zwierzęta” oraz sztuki „Harry Potter i przeklęte dziecko”, która bije rekordy popularności na Broadwayu (tylko w ciągu tygodnia sprzedano bilety za 2,3 miliona dolarów ? wynik, jakiego nie osiągnął do tej pory żaden spektakl niebędący musicalem). Konto pisarki powiększyło się o ośmiocyfrową kwotę również za sprawą tantiem z parków rozrywki. Łącznie dało to kwotę, która pozwoliła jej wspiąć się na szczyt rankingu.

James Patterson

Wieloletni lider zestawienia i zeszłoroczny zwycięzca, James Patterson, odnotowuje w ostatnim czasie stopniowy spadek dochodów. Być może więc następuje powoli przesyt ilością tytułów, które rokrocznie wypuszcza na rynek. W ciągu 12 miesięcy, które obejmuje badanie „Forbesa”, pisarz sprzedał jednak dużo więcej książek niż Rowling, bo aż 5,5 miliona drukowanych egzemplarzy. Na ten wynik niebagatelny wpływ miał thriller „Gdzie jest Prezydent” napisany wspólnie z Billem Clintonem, który był najlepiej sprzedającą się powieścią dla dorosłych w USA w 2018 roku i zapewnił Pattersonowi drugą pozycję.

Michelle Obama

Na miejscu trzecim uplasowała się była pierwsza dama, Michelle Obama, której książka wspomnieniowa „Becoming. Moja historia” sprzedała się w różnych formatach w ponad 10 milionach egzemplarzy i była największym bestsellerem 2018 roku. Publikacji towarzyszyła trasa promocyjna w 10 miastach, spotkania były biletowane i odbywały się na stadionach. Wszystko to razem przełożyło się na kwotę, która pozwoliła autorce zamknąć podium.

Jeff Kinney i Stephen King

Czwarta pozycja należy do Jeffa Kinneya, autora ulubionej serii dziecięcej „Dziennik cwaniaczka”, który w ciągu 12 miesięcy wydał trzy książki i osiągnął w Stanach Zjednoczonych sprzedaż na poziomie 3,6 miliona egzemplarzy. Do tego dochodzą zyski z gadżetów z bohaterami serii.

Piąte miejsce zajmuje Stephen King, który spadł o dwa oczka w rankingu i zarobił w badanym okresie o 10 milionów dolarów mniej niż rok wcześniej. Winę za ten stan rzeczy nie ponosi jednak sprzedaż książek, które w wersji drukowanej znalazły w Stanach 2,1 miliona nabywców, lecz dużo mniejsze wpływy z kin. Choć ekranizacja powieści „Smętarz dla zwierzaków” zwróciła się przy stosunkowo niedużym budżecie, to jednak przychodom brutto na poziomie 102 milionów dolarów daleko do rekordów kasowych, jakie pobił w 2017 roku film „To”, dzięki któremu konto Kinga powiększyło się o ośmiocyfrową kwotę.

Poniżej przedstawiamy zarobki pisarzy, którzy w okresie od czerwca 2018 do końca maja 2019 roku zarobili najwięcej pieniędzy:

1. J.K. Rowling ? 92 miliony dol.
2. James Patterson ? 70 mln dol.
3. Michelle Obama ? 36 mln dol.
4. Jeff Kinney ? 20 mln dol.
5. Stephen King ? 17 mln dol.

Jak wyliczono, pięcioro najbogatszych pisarzy na świecie sprzedało w Stanach Zjednoczonych łącznie ponad 18,6 miliona drukowanych książek, zarabiając 235 milionów dolarów. W tym roku z pierwszej piątki wypadli Dan Brown i John Grisham. Niewykluczone jednak, że przynajmniej ten drugi znalazł się w dziesiątce, ponieważ regularnie publikuje kolejne książki. Tymczasem nic nowego z nazwiskiem Dana Browna nie pojawiło się ani w kinach, ani w księgarniach.

[am]
źródło: Forbes

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy