Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla za 2018 rok! Peter Handke z nagrodą Nobla za 2019 rok!

10 października 2019


Wielka radość! Polka Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla za 2018 rok. Nobla za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz Peter Handke. Nazwiska zwycięzców ogłosił stały sekretarz Akademii Szwedzkiej, Mats Malm, podczas konferencji, która odbyła się w czwartek 10 października w dawnym budynku giełdy w Sztokholmie.

Polskiej pisarce Oldze Tokarczuk Nobla przyznano „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją opisuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Austriacki pisarz Peter Handke został doceniony za „wpływową pracę, która z językową pomysłowością badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Olga Tokarczuk była w trasie w Niemczech, kiedy skontaktował się z nią stały sekretarz Akademii Szwedzkiej. Peter Handke przebywał w domu. Oboje zadeklarowali, że pojawią się na uroczystym wręczeniu noblowskich medali, które odbędzie się 10 grudnia.

Olga Tokarczuk i Peter Handke na oficjalnych ilustracjach noblowskich autorstwa Niklasa Elmeheda.

Decyzję o przyznaniu Oldze Tokarczuk najważniejszej literackiej nagrody na świecie skomentowało Wydawnictwo Literackie, które od 18 lat publikuje książki autorki w Polsce. „Pierwsza książka Olgi Tokarczuk w Wydawnictwie Literackim ukazała się w 2001 roku. Była to 'Lalka i perła’. Potem, co rok lub dwa lata, w miarę pracy autorki, ukazywały się kolejne tytuły, m.in. 'Ostatnie historie’, 'Bieguni’, 'Księgi Jakubowe’. Każdy z nich był dziełem znaczącym, pozostawiającym trwały ślad w literaturze polskiej. Od początku dawała się zauważyć cecha szczególna pisarstwa naszej autorki, tj. przenikanie się rzeczywistości obiektywnej z wyobrażoną, dostępną we śnie, w marzeniach, w odchodzeniu ze świata. Za sprawą talentu pisarki te różne światy są równie prawdziwe, wciągające. Mówią wiele o istocie człowieczeństwa, o tajemnicy istnienia. Dzieje się to w taki sposób, że czytelnik bez reszty zanurza się w owej wielorakiej, lecz spójnej rzeczywistości stwarzanej przez pisarkę. Wydawnictwo Literackie czeka na kolejne dzieła Olgi Tokarczuk, których zarysy pisarka już przedstawiła” – oświadczyła Anna Zaremba-Michalska, prezes zarządu krakowskiej oficyny.

Z kolei Peter Handke, tegoroczny laureat, to znany krytyk literackiego Nobla, który powiedział kiedyś, że nagroda „powinna zostać w końcu zlikwidowana”. Twierdził przed laty, że Nobel dla pisarzy to farsa i jedyny, jaki powinien pozostać, to ten przyznawany naukowcom. Jak się jednak okazuje, nagrodę przyjął. Czekamy więc z niecierpliwością na wykład, które z tej okazji przygotuje na grudzień.

Stały sekretarz Akademii Szwedzkiej podczas ogłaszania nazwisk laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 i 2019 rok.

W tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie literatury została przyznana po rocznej przerwie, wynikającej ze skandalu seksualnego, który dosięgnął Akademię. Z uwagi na fakt, że jest wielu znakomitych pisarzy, którzy zasługują na międzynarodowy rozgłos i uznanie, zdecydowano się ogłosić w tym roku dwóch laureatów – za 2018 i 2019 rok.
Była stała sekretarz Sara Danius twierdziła, że nagroda za 2018 rok nie powinna być wręczana, z szacunku dla kobiet, które stały się ofiarami fotografa Jeana-Claude’a Arnaulta, męża członkini Akademii Szwedzkiej. Można więc było się domyślać, że jeśli Nobel za 2018 rok zostanie przyznany, to otrzyma go właśnie kobieta. Był to tym bardziej słuszny wybór, że Olga Tokarczuk jest dopiero 15. pisarką pośród wszystkich 116. laureatów.

Każdego roku członkowie Szwedzkiej Akademii przyglądają się około 200 kandydatom. Tym razem ostatecznego wyboru dokonano spośród ośmiu finalistów, którzy znaleźli się na tzw krótkiej liście autorów. Z ich dziełami członkowie Akademii Szwedzkiej zapoznawali się minionego lata.

[am]
fot. Olgi Tokarczuk: Wydawnictwo Literackie

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy