Adamczyk, Braciak i Dziędziel w serialu audio nagranym w technice 3D na podstawie powieści „Szczury Wrocławia. Chaos” Roberta J. Szmidta

4 października 2019


Piotr Adamczyk, Łukasz Simlat, Jacek Braciak, Marian Dziędziel, Mariusz Bonaszewski i Krzysztof Czeczot ? pierwszoligowa aktorska obsada, wciągająca fabuła, najlepsze efekty dźwiękowe uzyskane za pomocą techniki nagrywania binauralnego! Tak przedstawia się pierwszy serial audio wyprodukowany przez Empik Go na podstawie powieści „Szczury Wrocławia. Chaos” Roberta J. Szmidta. Akcja przenosi słuchaczy w potworny świat zarazy do Wrocławia roku 1963. Pierwsze odcinki słuchowiska są już dostępne w aplikacji.

„Gdyby 'Chaos’ próbować zrobić w Hollywood i pokazać zombie w wielkobudżetowym filmie, to oczywiście mogłoby być ciekawie, ale myślę, że ludzka wyobraźnia jest na tyle bogata, że każdy słuchacz ? słuchając naszego słuchowiska ? nakręci we własnej wyobraźni dużo bardziej efektowny film” ? mówi odtwórca jednej z głównych ról w „Chaosie”, Piotr Adamczyk.

Wrocław inspiruje. Staje się miejscem akcji niezliczonych książek i filmów. Teraz, po raz pierwszy, zagrał w nowej roli, jako żywe, dźwiękowe i przejmujące tło w słuchowisku „Chaos” na podstawie książki Roberta J. Szmidta. Inspiracją do napisania powieści stała się dramatyczna historia ostatniej w Polsce epidemii ospy prawdziwej, która w 1963 roku zaatakowała Wrocław, odcięła miasto za kordonem sanitarnym, skupiła oczy mieszkańców PRL-u na potencjalnych zagrożeniach, które ze stolicy Dolnego Śląska mogły rozlać się na resztę kraju. Na temat zarazy powstawały reportaże, dużo jest wspomnień i dokumentów, ale Robert J. Szmidt pozwolił odbiorcom poznać lepiej miasto z innej perspektywy.

Fabuła opowiada historię pierwszych 12 godzin niezidentyfikowanej zarazy, która w 1963 roku opanowuje Wrocław. Opowieść oparta na faktach zamienia się w historię alternatywną. Wracający z Indii oficer SB, Bonifacy Jedynak, wówczas podpułkownik, przywozi do miasta wirus śmiertelnie zakaźnej ospy prawdziwej (czarnej ospy). Wybucha epidemia, która w „Chaosie” przeradza się w coś znacznie bardziej potwornego. W Państwowych Zakładach Lotniczych giną ludzie. Wybucha panika. Milicja Obywatelska musi zmierzyć się z dziwną plagą atakującą miasto.

Słuchowisko „Chaos” według powieści Roberta J. Szmidta „Szczury Wrocławia. Chaos” to pierwsza superprodukcja Empik Go. Zrealizowany z rozmachem 10-godzinny serial audio podzielono na 13 odcinków. Każdy z nich to wycinek mocnej historii, którą szczególnie docenią miłośnicy audiobooków i fani literatury postapokaliptycznej, w której nurcie można ulokować serię książek „Szczury Wrocławia” wydawaną od 2015 roku przez wydawnictwo Insignis. Produkcja audio może też okazać się nową formą rozrywki do odkrycia przez fanów klasycznych seriali.

W realizacji słuchowiska wykorzystano technologię nazywaną dźwiękowym 3D. Dużą część nagrań rejestrowano metodą binauralną. Ta technika wykorzystuje naturalną zdolność ludzi i zwierząt do precyzyjnego lokalizowania źródła dźwięku odbieranego przez narząd słuchu. Mikrofony rejestrują więc dokładnie taki dźwięk, jaki docierałby do uszu słuchacza, gdyby znajdował się w danym miejscu osobiście. Podczas słuchania opowieści na słuchawkach dźwięki silnie oddziałują na zmysły i w sposób globalny uruchamiają wyobraźnię przestrzenną. Słychać dźwięki dochodzące ze wszystkich stron głowy, można wskazać, skąd dokładnie pochodzą, dzięki czemu wiadomo, gdzie znajdują się postaci.

„Dzięki takiemu zabiegowi odbiorca staje się częścią opowieści! To niespotykany efekt, szczególnie w horrorze” ? przekonuje Maciej Zych, reżyser serialu. „I ? co istotne ? nieważne jakich używa się słuchawek. Efekt będzie taki sam” ? dodaje Krzysztof Czeczot, właściciel studia Osorno, w którym powstawały nagrania do serialu.

Słuchowisko śmiało można nazwać superprodukcją audio. Nagrania trwały przez 6 miesięcy. W tym czasie w realizację przedsięwzięcia zaangażowanych było kilkadziesiąt osób, w tym aktorzy, dźwiękowcy i montażyści. „W Empik Go kochamy dobre historie! Bardzo dobrze znamy gusta czytelnicze naszych abonentów i klientów salonów. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, stworzyliśmy coś wyjątkowego. Do pierwszej produkcji własnej szukaliśmy książki, która jest na topie, opowiada ciekawą historię i stanowi wyzwanie pod kątem adaptacji. Taką pozycją okazał się pierwszy tom serii 'Szczury Wrocławia’ Roberta J. Szmidta, który zaadaptowaliśmy. Oprócz świetnego tekstu, udało nam się podjąć współpracę z wyjątkowymi aktorami, a to już połowa sukcesu. Teraz czekamy na recenzje słuchaczy” ? zdradza Jakub Piotrkowicz, Szef Empik Go.

Trzy pierwsze odcinki serialu są już dostępne w aplikacji Empik Go. Kolejne epizody będą pojawiały się raz w tygodniu.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: słuchowiska