banner ad

„Koniec samotności” ? premiera kontynuacji „Samotności w sieci” Janusza Leona Wiśniewskiego

28 września 2019


2 października nakładem Wydawnictwa Wielka Litera ukazuje się kontynuacja „Samotności w Sieci”. Na kartach powieści zatytułowanej „Koniec samotności” śledzimy losy nowych postaci, ale powracają też bohaterowie największego bestsellera Janusza Leona Wiśniewskiego.

Wydana w 2001 roku „Samotność w sieci” to debiut Janusza Leona Wiśniewskiego. Jak sam autor przyznawał, książka powstała po tym, gdy rozstał się z żoną. Był tak zajęty karierą naukową, że zapomniał o najbliższej osobie, która czekała w domu. A w końcu już nie chciała dłużej czekać. Powieść miała być formą psychoterapii. „Powstała w smutku i przeciwko smutkowi. W moim smutku i przeciwko mojemu smutkowi. Pisana do elektronicznej szuflady mojego komputera miała być fabularyzowaną opowieścią o samotności, tęsknocie, przemijaniu czasu i o tym co w życiu najważniejsze: o miłości. Miała być rodzajem pamiętnika, do którego wrócę kiedyś po latach, aby się wzruszyć lub zawstydzić swoją banalnością z przeszłości” ? tłumaczył Janusz Leon Wiśniewski.

Autor wysłał fragment książki swojemu przyjacielowi, krytykowi literackiemu Leszkowi Bugajskiemu, który powiedział, że powinienem opublikować manuskrypt. Początkowo Wiśniewski nie chciał się przekonać do tego pomysłu, ale Bugajski pisał i pisał, więc w końcu zapakował wydruk w kopertę i zaadresował do jednego z polskich wydawnictw. Trafiło akurat na Czarne. Choć oficyna z Wołowca skupia się na innym rodzaju literatury, już tydzień później do autora odezwała się Monika Sznajderman z propozycją wydania książki. Jej mąż, Andrzej Stasiuk, wziął pół litra wódki i zaszył się na noc z książką w domu. Popłakał się nad nią i stwierdził, że trzeba to wydać. „Naprawdę, płakałem, a łzy nie mogą przecież kłamać, nie?” ? mówił Stasiuk kilka lat później w wywiadzie udzielonym „Playboyowi”. Czarne nie było dużym wydawnictwem, zaprosiło więc do współpracy Prószyńskiego i S-kę.

„Samotność w Sieci” trafiła do księgarń w 2001 roku i szybko stała się jednym z największych polskich bestsellerów. Do tej pory książka sprzedała się w Europie Wschodniej w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. Już w 2003 roku proszono autora o napisanie kontynuacji, ale odmówił. Temat uważał za zamknięty: powieść pomogła mu emocjonalnie, spełniła więc swoją funkcję i nie chciał wymyślać ciągu dalszego. Były inny książki, które wolał napisać. Po kilkunastu latach zmienił jednak zdanie. Przez ten czas świat internetu przeszedł ogromną rewolucję. Wiśniewski uznał, że to dobra okazja, aby porównać te dwie niezbyt odległe, a jednak zupełnie inne epoki.

„Koniec samotności” opisuje nowe pokolenie, ale na kartach książki powracają również postacie, które czytelnicy polubili w „Samotności w sieci”. Główni bohaterowie to Kuba i Nadia. Oni również poznali się dzięki Internetowi, ale? w klasztorze.

Ona jest Polką urodzoną w Hamburgu, która ma skomplikowaną historię rodzinną. Babcia Nadii pochodziła z Wołynia. W czasach Stalina została zesłana do Krasnojarska, tam przeżyła epidemię tyfusu, a po wojnie wróciła do Polski i urodziła syna. „Nawiasem mówiąc, jest to prawdziwa historia, którą poznałem w Krasnojarsku” ? komentuje Wiśniewski. Nadia jest obywatelką świata dumną ze swoich korzeni. Pielęgnuje tradycję, mówi biegle w kilku językach, gotuje, tworzy i podbija swoim talentem zagraniczne rynki pracy. Po ojcu odziedziczyła zamiłowanie do kamieni, dlatego dziś studiuje konserwację zabytków. Na jej talencie szybko poznają się międzynarodowe firmy, a życie zmienia się diametralnie od momentu poznania Jakuba, syna Agnieszki i Joachima.

Młodzi znaleźli się jak w korcu maku ? on jest czuły, romantyczny, szarmancki, opiekuńczy. Po prostu niedzisiejszy. Wzrusza go los wzgardzonych i odepchniętych, mimo funkcjonowania w środowisku informatyków nie pozostaje obojętny wobec tych, których los doświadczył. Kocha Nadię do szaleństwa, ale prawdziwą tęsknotę ujawnia dopiero w mejlach, które pomagają im przetrwać rozłąkę.

Związek Nadii i Jakuba to wzór partnerstwa, do którego wiele osób tęskni ? związek idealny, któremu niestraszne odległości i czas. Obce są im współczesne konflikty niedobranych par ? doskonale się uzupełniają, wspierają i motywują. Wydają się porozumiewać ze sobą przy pomocy tajemniczych molekuł, które pokonują prawdziwe i wyimaginowane granice. Intensywność ich relacji odczuwamy, śledząc wymianę mejlową między zakochanymi.

Relacja dwojga młodych ludzi zdaje się być rewersem małżeństwa rodziców Jakuba, Agnieszki i Joachima. Agnieszka nigdy nie była z mężem nieszczęśliwa, ale nie była też szczęśliwa. Osiemnastego lipca Jakub przyłapuje matkę na samotnym piciu whisky ? wówczas dociera do niego, że nie wszystko o niej wie. Rodzice trwają w zgodnym małżeństwie od dwudziestu czterech lat. Kuba nigdy ojcu nie odmawiał, ale też nie potrafi okazać mu wdzięczności za to, co ten dla niego robił. W chwilach słabości przyznaje, że ma problem z pielęgnowaniem ich wspólnej relacji. Nie potrafi tego wytłumaczyć. Zaczyna analizować swój stosunek do ojca, kiedy ukochana Nadia dzieli się z nim książką, którą czyta ? „Samotność w Sieci”. Miłosną historią w niej opisaną zachwyca się kolejne pokolenie czytelników. Dziwne zbiegi okoliczności skłaniają młodych do podejrzeń, że jej prawdziwych bohaterów nie tylko znają, ale mają na wyciągnięcie ręki. Wątki nagle zaczynają się zazębiać, do matki Jakuba wracają wspomnienia, które pozostawiły w niej echo po latach, ale też ? dosłownie się ucieleśniły. Historia Nadii i Jakuba nabiera niespodziewanego, wręcz kryminalnego tempa.

Jak przekonuje Wydawnictwo Wielka Litera, w „Końcu samotności” jest wszystko to, za co czytelnicy pokochali Janusza L. Wiśniewskiego: zwarta, choć wielopoziomowa w swojej wymowie historia, czułość, zmysłowość, niespodziewane zwroty akcji, bliskość i magia codzienności. „Ta powieść przywraca nadzieję, że prawdziwa miłość nie tylko istnieje, ale nawet po wielu latach jest w stanie pokonać wszelkie stawiane przez ludzi granice. Wiśniewski pilnie śledzi, jak przecinają się ludzkie ścieżki w pozornie rozłącznych światach. Nie potrafią tego wyjaśnić ani nauka, ani żadna doktryna filozoficzna. Pisarz rozsupłuje wątki misternie splecionych losów i próbuje oddzielić je od przeznaczenia” ? czytamy w komunikacie wydawnictwa.

Premiera powieści „Koniec samotności” zapowiedziana jest na 2 października 2019 roku. W niektórych księgarniach jednak już są dostępne egzemplarze.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi