Bestsellery Empiku 2018 rozdane! Poznajcie zwycięzców plebiscytu

14 lutego 2019


Wczoraj w Warszawie odbyła się gala wręczenia Bestsellerów Empiku 2018. Laureatami są autorzy książek, filmów, płyt i gier, które były najchętniej wybierane przez Polaków w minionym roku. Wręczeniu statuetek towarzyszyły występy polskich i zagranicznych gwiazd.

Bestsellery Empiku to największy plebiscyt kulturalny w naszym kraju. O wyborze laureatów decydują klienci salonów Empik i Empik.com, dokonując zakupu. Każdy zakup to jeden głos. W 2018 roku oddano w ten sposób łącznie ponad 30 milionów głosów! Statuetki przyznano w jedenastu kategoriach dla najlepiej sprzedających się tytułów, które ukazały się w ubiegłym roku: pięciu literackich, dwóch muzycznych, trzech filmowych i dla gry multimedialnej. Nas szczególnie interesują kategorie książkowe.

W kategorii „literatura polska” wygrała książka osoby związanej nie z literaturą, ale przede wszystkim z muzyką, choć od dawna zgrabnie operującej słowem w krótkich formach, jakimi są teksty piosenek. Katarzyna Nosowska, bo o niej mowa, także w przypadku książki wybrała przekaz skoncentrowany. Krótkie felietony zebrała w tomik „A ja żem jej powiedziała?”, wielotematyczny, pełen ciekawych obserwacji, bez pudru i wazeliny. Książka okazała się bestsellerem wśród bestsellerów, będąc najlepiej sprzedającym się tytułem spośród wszystkich książek, płyt i filmów w Empiku. Autorka odebrała statuetkę z rąk dwukrotnego laureata w tej kategorii ? Zygmunta Miłoszewskiego.

W kategorii „literatura zagraniczna” zwyciężyła powieść Heather Morris inspirowana biografią Lale Sokołowa, tytułowego „Tatuażysty z Auschwitz”. Historia wstrząsająca, lecz niosąca nadzieję, której czytelnicy najwyraźniej potrzebują. Doceniona przez polskich czytelników autorka osobiście odebrała nagrodę z rąk tłumaczki Justyny Czechowskiej.

Pewna dawka cynizmu, przekory, a nawet bezczelności najwyraźniej też jest w cenie, o czym świadczy wygrana „Nieautoryzowanej autobiografii” Kuby Wojewódzkiego w kategorii „literatura faktu”. Wygraną ogłosił dziennikarz Jacek Żakowski. Autora nie było na widowni, ponieważ kręci kolejny sezon swojego programu telewizyjnego. Podziękował za wyróżnienie w przesłanym materiale filmowym.

Niekwestionowaną rekordzistką jest Nela Mała Reporterka, która po raz czwarty z rzędu odebrała statuetkę w kategorii „literatura dla dzieci”. Tym razem młoda podróżniczka wylądowała na wyspie rajskich ptaków, skąd zdała swoim rówieśnikom relację i wygrała w wyścigu z najnowszymi tomami „Dziennika Cwaniaczka” i „Magicznego drzewa”. Wygraną Neli ogłosił autor książek dla dzieci i tłumacz Michał Rusinek. Młoda Reporterka nagrodę odebrała „zdalnie”, przesyłając podziękowania z kolejnej podróży.

W kategorii „literatura dla młodzieży” zwyciężyła Małgorzata Musierowicz z 22. tomem kultowej serii „Jeżycjada”. Inaugurująca sagę „Szósta klepka” ukazała się w 1977 roku i od tego czasu losy mieszkańców poznańskiej dzielnicy Jeżyce są najlepszym lekiem na chandrę i chwile zwątpienia w instynkt samozachowawczy naszego gatunku. Co prawda „Ciotka Zgryzotka” urządza sobie nowe gniazdko z dala od słynnej kamienicy przy Roosevelta 5, a nawet kawałek od Poznania, ale to wciąż znana wszystkim Ida Sierpniowa oraz jej rodzina, przyjaciele i znajomi. Nagrodę w kategorii „Literatura dla młodzieży” wręczył JDabrowsky, youtuber i autor książki dla nastolatków „Takie tam”.

Zwycięzcy Bestsellerów Empiku 2018 w pozostałych kategoriach to:

Muzyka polska: „Małomiasteczkowy” ? Dawid Podsiadło, Sony Music Entertainment,
Muzyka zagraniczna: „Si” ? Andrea Bocelli, Universal Music Polska,
Film polski: „Zimna wojna” ? reż. Paweł Pawlikowski, Kino Świat,
Film zagraniczny: „Mamma Mia! Here we go again” ? reż. Ol Parker, Filmostrada,
Film dla dzieci: „Coco” ? reż. Lee Unkrich, Adrian Molina, Galapagos,
Wydarzenie Roku: Małomiasteczkowy w realu i wirtualu.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z gali wręczania Bestsellerów Empiku 2018. Wśród gości byli również przedstawiciele świata literatury:

fot. Teodor Klepczyński

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy