Czołowi polscy autorzy kryminałów w nowym programie dokumentalnym „Opowiem ci o zbrodni”

14 września 2018


Bonda, Brejdygant, Chmielarz, Guzowska, Kuźmińscy, Puzyńska ? sześć dobrze znanych nazwisk autorów polskiej literatury kryminalnej i sześć opowieści o prawdziwych polskich zbrodniach. W środę, 17 października, na antenie Crime+Investigation Polsat (CI Polsat) wyświetlony zostanie pierwszy odcinek programu dokumentalnego „Opowiem ci o zbrodni”.

Powieść kryminalna jako gatunek literacki cieszy się od kilkunastu lat nieustającym powodzeniem wśród polskich czytelników. Kryminały pozwalają czytelnikom przenieść się w świat zagadek i poszlak, by razem z głównymi bohaterami wyruszyć w poszukiwanie motywu i sprawcy zbrodni. Fenomen tego gatunku przywędrował do Polski z krajów skandynawskich, gdzie kolejne tytuły Stiega Larrsona, Jo Nesb? czy Camilli Läckberg biją do dziś rekordy sprzedaży. Jednak już od dawna Polacy nie muszą przenosić się oczami wyobraźni do zaśnieżonego Oslo czy owitego mgłą Sztokholmu, aby poczuć się jak w dobrym dreszczowcu. Świat tajemniczych zbrodni przeniósł się na dobrze znane nam podwórko ? na ulicę Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Hajnówki, a także fikcyjnego prowincjonalnego Lipowa.

W nowym programie telewizji Crime+Investigation Polsat „Opowiem ci o zbrodni” autorzy polskiej literatury kryminalnej zrobią to, co potrafią najlepiej ? wprowadzą słowami w świat zbrodni, posługując się językiem, do którego przyzwyczaili swoich czytelników. Tym razem jednak opowiadane przez nich historie zdarzyły się naprawdę. Pisarze-narratorzy przedstawią wszystkie dostępne informacje o tym, gdzie, kiedy i dlaczego doszło do morderstwa, a także przeprowadzą rozmowy z ekspertami, które pomogą widzom lepiej zrozumieć, co naprawdę wydarzyło się w każdej ze spraw.

Udział w programie wzięli:

Katarzyna Bonda ? pisarka, dziennikarka, scenarzystka oraz autorka powieści kryminalnych, które sprzedały się w nakładzie ponad 1,5 miliona egzemplarzy, a prawa do nich zakupiono w 9 krajach. Premiery kolejnych książek Bondy gromadzą tłumy, a jej profile w mediach społecznościowych śledzą dziesiątki tysięcy czytelników. Trylogią o psychologu policyjnym Hubercie Meyerze wprowadziła do polskiego kryminału nowy typ detektywa. Na koncie ma też „tetralogię żywiołów” o profilerce Saszy Załuskiej. W programie opowie o bestialskiej zbrodni bez motywu: dowodzona przez kobietę banda oprawców torturowała i zamordowała młodego, ambitnego chłopaka.

Igor Brejdygant ? scenarzysta, fotograf, reżyser, producent ? jak sam mówi, w świecie filmu parał się każdym zajęciem. Kryminałem „Paradoks” na podstawie własnego scenariusza dołączył do grona poczytnych autorów gatunku. W dorobku ma też bestsellerową „Szadź” ? czarny kryminał o makabrycznych zbrodniach i polowaniu młodej komisarz policji na błyskotliwego psychopatę. W sierpniu 2018 roku ukazała się jego kolejna powieść kryminalna, „Rysa”. W programie opowie o zbrodni inspirowanej poczynaniami seryjnego mordercy Teda Bundy?ego.

Wojciech Chmielarz ? dziennikarz, pisarz, spec od wywiadu gospodarczego, jeden z najbardziej cenionych autorów kryminalnych młodego pokolenia. Twórca poczytnej serii o warszawskim komisarzu Jakubie Mortce („Podpalacz”, „Farma lalek”, „Przejęcie”, „Osiedle marzeń”, „Cienie”) i cyklu gliwickiego o prywatnym detektywie Dawidzie Wolskim („Wampir” i „Zombie”). Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru i raz nagrodzony ? za powieść „Przejęcie”. W programie opowie historię laborantki, która z chciwości zamordowała swego konkubenta, a zwłoki rozczłonkowała i rozpuściła w kwasie.

Marta Guzowska ? doktor nauk humanistycznych, od ponad dwudziestu lat wzięty archeolog, a od sześciu nie mniej wzięta autorka bestsellerowych kryminałów. Pracowała przy legendarnych wykopaliskach świata, przemierzyła pół kuli ziemskiej, by na stałe zatrzymać się w Wiedniu, gdzie mieszka z rodziną. Tam zaczęła tworzyć swoje powieści, bo jak powtarza za Shirley Jackson, kiedy ma się dzieci, pisanie kryminałów to oczywistość: cały czas ma się ochotę kogoś zabić. Powieści, nie dzieci, ma w dorobku już siedem ? debiutancką „Ofiarą Polikseny” zdobyła w 2013 roku Nagrodę Wielkiego Kalibru. Jej książki cenione są za wartką akcję, cięty język i wyraziste postaci rodem z dobrze jej znanego ekscentrycznego środowiska badaczy przeszłości. W programie opowie historię wyjątkowo okrutnego, płatnego zabójstwa, którym zleceniodawca chciał się pozbyć biznesowego konkurenta.

Małgorzata i Michał Kuźmińscy ? ona: antropolog kultury, blogerka, zarządza projektami w branży IT; on: wicenaczelny „Tygodnika Powszechnego”, autor tekstów piosenek i bloger. Razem: jedni z najciekawszych twórców rasowych kryminałów, których wyjątkowość doczekała się własnej kategorii „etno-kryminał”. Perfekcyjni i niepodrabialni ? tak mówi o nich konkurencja. Mają w dorobku pięć tytułów, a wszystkie cenione za wyraziste tło peryferyjnej Polski, nienaganną konstrukcję, staranny research i refleksję intelektualną. W programie opowiedzą o okrutnej zbrodni nienawiści, ze zmową milczenia w tle, popełnionej na sąsiadach przez sąsiadów, zakończonej karą śmierci wykonaną na mordercach.

Katarzyna Puzyńska ? psycholog, nauczyciel akademicki, od lat z sukcesem oddaje się pasji pisania. Specjalistka od kryminałów psychologicznych jest w czołówce najbardziej rozchwytywanych polskich autorów gatunku. W dorobku ma osiem tomów sagi o policjantach ze wsi Lipowo. Nie stroni w niej od wątków społecznych i obyczajowych, a nawet egzystencjalnych. Prawa do jej książek sprzedano do ponad 20 krajów. W programie opowie o zbrodni z Archiwum X ? historii nieodwzajemnionej miłości, w której sprawiedliwość dosięgła sprawcę po 20 latach.

Pierwszy odcinek programu „Opowiem ci o zbrodni” telewizja kryminalna Crime+Investigation Polsat (CI Polsat) pokaże w środę, 17 października, o godz. 22:00.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: telewizja