„Małe ogniska” ? polska premiera nowej powieści Celeste Ng zapowiedziana na 3 października

13 września 2018


3 października nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc ukaże się druga po „Wszystko, czego wam nie powiedziałam” powieść w dorobku artystycznym Celeste Ng. „Małe ogniska” to historia, która zgłębia wagę tajemnic, naturę sztuki i tożsamości oraz niemal zwierzęcą siłę matczynej miłości, jak również niebezpieczeństwa czyhające za przekonaniem, że trzymanie się zasad może nas obronić przed katastrofą.

„Małe ogniska” odsłaniają fragmenty życia amerykańskiego społeczeństwa. Mamy okazję zajrzeć przez dziurkę od klucza w głąb świata mieszkańców autentycznego utopijnego miasteczka Shaker Height i poznać splatające się losy pięknej jak z obrazka rodziny Richardsonów oraz tajemniczej matki z córką, które wywracają ich życie do góry nogami.

Już na wstępie powieści odkrywamy dramat, do którego będzie zmierzała historia opowiedziana w „Małych ogniskach”. Jednak właściwa tajemnica tkwi w drodze, którą bohaterowie przeszli, aby znaleźć się właśnie w tym punkcie opowieści… Przez całą lekturę czytelnikom towarzyszyć będzie pytanie: kto rozpalił ogień i dlaczego?

„Pewnej majowej soboty, tuż po południu, zakupowicze pchający swe wózki w supermarkecie Heinen?s usłyszeli, jak wozy strażackie zaczynają zawodzić, a następnie pędzą w kierunku sadzawki dla kaczek. Kwadrans po dwunastej wzdłuż Parkland Drive zaparkowały już cztery, tworząc dość chaotyczną czerwoną linię, a każda z sześciu sypialni domu Richardsonów stała w płomieniach. Wszyscy w promieniu pół mili mogli zobaczyć dym unoszący się nad drzewami niczym gęsta, czarna chmura burzowa. Później ludzie powiedzą, że sygnały ostrzegawcze dawało się dostrzec już wcześniej, że Izzy była małą świruską, że z Richardsonami zawsze było coś nie tak, że tamtego ranka, gdy tylko usłyszeli syreny, wiedzieli, że stało się coś strasznego. Do tego czasu oczywiście Izzy zdążyła już dawno zniknąć, nie pozostawiając za sobą nikogo, kto by jej bronił, a ludzie mogli mówić, co im się żywnie podobało, i tak też robili. Jednak gdy przybyły wozy strażackie, i jeszcze dość długo potem, sąsiedzi nie wiedzieli, co się dzieje. Tłoczyli się tak blisko prowizorycznej barykady ? policyjnego radiowozu zaparkowanego na ukos kilkaset jardów od domu ? jak tylko mogli, obserwując, jak strażacy ? z posępnymi minami ludzi, którzy potrafią rozpoznać przegraną sprawę ? rozwijają węże. Po drugiej stronie ulicy, na sadzawce, gęsi zanurzały głowy pod wodę w poszukiwaniu wodorostów, zupełnie nieporuszone całym tym zamieszaniem” ? czytamy na początku książki.

W Shaker Heights, spokojnym, postępowym miasteczku na obrzeżach Cleveland, wszystko zostało zaplanowane ? począwszy od rozkładu krętych dróg, przez kolory domów, wysokość trawy na trawnikach, na pełnych sukcesów życiach jego mieszkańców kończąc. Nikt nie uosabia lepiej ducha tego miejsca niż Elena Richardson, lokalna dziennikarka, żona uznanego adwokata, partnera znanej kancelarii prawnej i matka czwórki odnoszących sukcesy dzieci. Pani Richardson, podobnie jak środowisko, w którym wychowała się i swoje dzieci, wyznaje zasadę, że najważniejsze jest trzymanie się zasad.

Elena odziedziczyła po rodzicach dom, który wynajmuje mniej zamożnym lokatorom, dokonując przy tym należytej selekcji. Wiedziona poczuciem filantropijnej misji swoją posiadłość oddaje najemcom, którzy potrzebują wsparcia, aby rozpocząć swoje nowe idealne życie.

Tu na scenę wkracza Mia Warren ? enigmatyczna artystka i samotna matka ? która wchodzi w ten zamknięty, idylliczny świat wraz ze swoją nastoletnią, uzdolnioną córką Pearl. Kobiety wyśmienicie wpisując się w ideologię Pani Richardson. Z początku o Mii dowiadujemy się niewiele ponad to, że po latach prowadzenia życia wędrownych nomadów, obiecała swojej córce osiąść na dłużej w Shaker Heights. Dotychczas przemieszczały się od miasta do miasta wiedzione artystyczną duszą Mii, zabierając ze sobą tylko to, co można zapakować do ich volkswagena golfa.

Wkrótce Mia i Pearl staną się kimś więcej niż tylko najemcami Richardsonów. Kobiety niczym magnes przyciągają do siebie całą czwórkę dzieci właścicieli wynajmowanego domu. Natomiast Elena chcąc ułatwić lokatorce start proponuje jej prace w charakterze gosposi. Oczywiście jest to oferta nie do odrzucenia? Jednak Mia ma za sobą tajemniczą przeszłość, zaś w duszy pogardę dla zastanego stanu rzeczy, która grozi wywróceniem tej starannie ułożonej społeczności do góry nogami.

Na kartach książki będziemy mogli podglądać fragmenty życia tych dwóch zupełnie różnych rodzin. Stworzony przez Celeste Ng spektakl nie ogranicza się jednak do rodzin Richardsonów i Warrenów. Wkrótce w centrum zainteresowania mieszkańców Shaker Heights znajdzie się walka o opiekę nad kilkumiesięczną dziewczynką o chińskich korzeniach. Sprawa podzieli całe miasteczko, stawiając Mię i Elenę po dwóch różnych stronach barykady. Nieufna wobec Mii i jej motywów, Elena stanie się zdeterminowana, by odkryć sekrety z przeszłości kobiety. Lecz za swoją obsesję przyjdzie jej zapłacić nieoczekiwaną i druzgocącą cenę?

„Mam nadzieję, że dzięki tej książce ludzie zaczną myśleć o różnicy między intencjami a działaniem, i o tym, że często dobre intencje nie wystarczają. Chcę, aby ludzie pomyśleli o zasadach, którymi się kierują, o tym, jak wprowadzają je w czyn lub nie, i dlaczego” ? mówi Celeste Ng.

„Małe ogniska” zostały okrzyknięte książką 2017 roku przez wiele znaczących tytułów prasowych i znalazły się na listach bestsellerów. Wisienką na torcie sukcesów towarzyszących powieści jest zainteresowanie Reese Witherspoon. „Niedopowiedzeniem byłoby stwierdzenie, że kocham tę książkę. Daje nam ona głęboki psychologiczny wgląd w potęgę macierzyństwa, siłę nastoletniej miłości i pułapki czyhające na ludzi dążących do perfekcji. Poruszyła mnie do łez” ? powiedziała aktorka. Witherspoon nie tylko pozostaje pod wielkim wrażeniem powieści, ale też postanowiła przenieść ją na mały ekran, jednocześnie powierzając sobie jedną z głównych ról. Aktualnie trwają prace nad scenariuszem serialu.

fot. Kevin Day Photography
źródło: BookSenso, NBC News

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi