banner ad

Wojciech Chmielarz laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2015

31 maja 2015

wojciech_chmielarz_Wielki_Kaliber_2015
Wojciech Chmielarz został laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru. „Przejęcie” to jego trzecia powieść kryminalna oraz trzecia nominacja do nagrody. Autor odebrał statuetkę oraz 25 000 złotych z rąk Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Przewodnicząca jury, Janina Paradowska, w laudacji powiedziała, że jury z pełnym przekonaniem, determinacją i poczuciem odpowiedzialności postanowiło nie czekać na siódmą, ósmą, dziewiątą powieść Chmielarza. Postanowili iść na całość i przyznać nagrodę już po trzeciej.

Po raz kolejny swoją nagrodę przyznali też czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru powędrowała do rąk Katarzyny Bondy za powieść „Pochłaniacz”. Nagrodę wręczyła mecenas Barbara Józefowicz-Olczyk z Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem Przewodnicząca kapituły jury, Janina Paradowska, ufundowała własną nagrodę za debiut, którą otrzymała Małgorzata Sobieszczańska za powieść „Z ostatniej chwili”.

PrzejecieUrodzony w 1984 roku Wojciech Chmielarz z zawodu jest dziennikarzem. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce” i „Polityce”. Pełni funkcję redaktora naczelnego serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem trzech książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce. „Przejęcie” to jego trzecia powieść i trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru (wcześniej był nominowany za „Podpalacza” w 2013 i „Farmę lalek” w 2014 roku). TVN przygotowuje film fabularny na podstawie jego drugiej książki, „Farmy lalek”.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymał Håkan Nesser – szwedzki pisarz, trzykrotny zdobywca Nagrody Szwedzkiej Akademii Kryminału dla najlepszej powieści kryminalnej. Debiutował w 1988 roku powieścią „Koreografen”, ale sławę przyniósł mu dopiero cykl powieści o komisarzu Van Veeterenie. Dziesięciotomowa seria publikowana w latach 1993-2003 zyskała uznanie czytelników w ponad 25 krajach i stała się podstawą serialu telewizyjnego. Nesser jest także autorem pięciotomowego cyklu o inspektorze Gunarze Barbarottim, który rozpoczęła powieść „Człowiek bez psa” (2006).

W jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadali: Janina Paradowska (przewodnicząca), Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula. Pozostali autorzy nominowani do tegorocznej edycji Nagrody to: Katarzyna Bonda („Pochłaniacz”), Mariusz Czubaj („Martwe popołudnie”), Ryszard Ćwirlej („Błyskawiczna wypłata”), Zygmunt Miłoszewski („Gniew”), Małgorzata Sobieszczańska („Z ostatniej chwili”), Marcin Wroński („Kwestja krwi”).

Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który odbył się w dniach 26-31 maja 2015 we Wrocławiu.

Na zdjęciu poniżej – trójka tegorocznych laureatów: Håkan Nesser, Katarzyna Bonda i Wojciech Chmielarz.

trio_laureaci-MFK2015GALA

fot. MFK

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy