Marta Guzowska laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru 2013

12 października 2013

Guzowska z Nagrodą Wielkiego Kalibru
Wczoraj podczas odbywającego się we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Kryminału przyznano Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Laureatką tegorocznej edycji nagrody została Marta Guzowska za powieść „Ofiara Polikseny”.

Opublikowana nakładem wydawnictwa W.A.B. powieść Guzowskiej to gratka nie tylko dla wielbicieli zagadek kryminalnych, ale również dla czytelników ceniących wartką akcję, wyraziste postaci, ostry dowcip, gotowych zmierzyć się z prawdziwym wizerunkiem archeologów, jakże innych niż słynny Indiana Jones. Akcja „Ofiary Polikseny” rozgrywa się podczas upalnego lata, w trakcie prac na stanowisku wykopaliskowym w Troi. Grupa archeologów dokonuje niecodziennego odkrycia: na domniemanym cmentarzysku achajskim leży obsypany złotymi blaszkami kobiecy szkielet, który doktor Pola Mor, ambitna archeolożka, identyfikuje jako szczątki mitycznej Polikseny, branki Achillesa. Radość ze wspaniałego znaleziska nie trwa jednak długo. Niebawem Mario Ybl, współpracujący z Polą antropolog fizyczny, cynik i pijak – prywatnie jej były narzeczony – natyka się na zwłoki koleżanki z ekipy badawczej. Grozy całej sytuacji dodaje fakt, iż kobieta ma poderżnięte gardło, a jej ciało zostało starannie ułożone na starożytnym ołtarzu. Naukowcy zachodzą w głowę: czy to możliwe, że ktoś złożył człowieka w ofierze, naśladując dawny rytuał? Jak się niebawem okazuje, nie jest to ostatni tajemniczy trup znaleziony w Troi.

Ofiara Polikseny„Ofiara Polikseny” to debiutancka powieść Guzowskiej. Autorka jest wychowanką Kryminalnych Warsztatów Literackich organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Jako archeolog od piętnastu lat pracuje w Troi, stąd też właśnie na tamtejszych wykopaliskach archeologicznych toczy się akcja „Ofiary Polikseny”.

Guzowska odebrała nagrodę (statuetkę oraz czek na 25 000 złotych) z rąk Wiceprezydenta Miasta Wrocławia Wojciecha Adamskiego.

Podczas uroczystości po raz drugi przyznano też Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, która powędrowała do Marcina Wrońskiego za powieść „Skrzydlata trumna”. Nagrodę (która w tym roku miała również ekonomiczny wymiar – 2500 złotych) wręczył Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu Andrzej Grabiński.

Podobnie jak w roku ubiegłym, również i tym razem Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę za debiut, którą otrzymał PM Nowak za powieść „Ani żadnej rzeczy”.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymał amerykański pisarz Walter Mosley, twórca cyklu powieści o czarnoskórym detektywie i weteranie II wojny światowej Easy Rawlinsie. Pisać zaczął w wieku 34 lat. Bezpośrednich inspiracji dla jego utworów można szukać w twórczości Dashiella Hammetta, Grahama Greene’a czy Raymonda Chandlera. Pierwsza wydana książka Mosleya to „Devil in a blue dress” („Śmierć w błękitnej sukience”, Da Capo 1992). Powieść ta zapoczątkowała cykl o Rawlinsie – do tej pory ukazało się dwanaście części. Mosley jest najbardziej znany właśnie z kryminałów, ale nie tylko takie utwory pisze – jest także autorem powieści science-fiction i politycznych. W 1995 roku „Śmierć w błękitnej sukience” stała się podstawą filmu „W bagnie Los Angeles”, w którym wystąpił Denzel Washington.

Zdobywczyni Nagrody Wielkiego Kalibru 2013, Marta Guzowska, to archeolog z tytułem doktora, pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach ceramiki z II tysiąclecia p.n.e. z rejonów Egei i zachodniej Anatolii. Brała udział w pracach archeologicznych na terenie Grecji i Izraela. Od kilkunastu lat jest członkiem ekipy wykopaliskowej w Troi. Zadebiutowała „Ofiarą Polikseny”, pierwszą częścią cyklu kryminalnego, którego bohaterem jest ekscentryczny antropolog Mario Ybl, cierpiący na lęk ciemności; Marta Guzowska obecnie pracuje nad trzecim tomem serii, którego akcja toczy się na Krecie. Jest współzałożycielką grupy pisarskiej „Zbrodnicze Siostrzyczki”.

W Jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadali: Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Janina Paradowska, Marcin Sendecki oraz Grzegorz Sowula.

fot. MFK

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy