Najgorętsze zapowiedzi Wydawnictwa Albatros na 2021 rok

15 stycznia 2021

Wydawnictwo Albatros wkracza w 2021 rok, zapowiadając szeroki przekrój tytułów – od klasyki literatury, przez bestsellerowe książki autorów dobrze znanych, lubianych i wyczekiwanych, po powieści cenionych i wyróżnianych prestiżowymi nagrodami pisarzy współczesnych. Oto przedsmak tego, czego możecie się spodziewać w najbliższych dwunastu miesiącach.

Ponieważ rok dobrze jest zacząć od porządków, Albatros zaczyna od Laury Lane i Ellen Haun, które ustawiają do pionu Walta Disneya, odkurzając wersje bajek znanych nam przeważnie z jego cukierkowych interpretacji. W książce „Kopciuszek i szklany sufit” (premiera: 27 stycznia) dwie amerykańskie stand-uperki stawiają na głowie klasyczne baśniowe historie, zmieniając słodkie, uległe księżniczki w kobiety, które wiedzą, jak być prawdziwymi bohaterkami swoich opowieści. Zwariowana i piekielnie inteligentna parodia klasycznych (czytaj: patriarchalnych) opowieści całkowicie przedefiniowuje znaczenie bajkowego „żyli długo i szczęśliwie”. Książka, w założeniu adresowana do dorosłych czytelników, którzy z uśmiechem skonfrontują nowe wersje bajek z oryginałami, sprawdzi się także jako lektura dla młodszych czytelników – szczególnie tych, którym spodobały się „Damy, dziewuchy, dziewczyny” Anny Dziewit-Meller lub „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”.

Zeszłej zimy czytelników zachwyciła nastrojowa i magiczna opowieść „Była sobie rzeka” utalentowanej brytyjskiej pisarki, Diane Setterfield. Niemal równo rok po jej premierze do rąk czytelników trafi nowe wydanie „Trzynastej opowieści” (premiera: 10 lutego). Debiut autorki ukaże się w nowym tłumaczeniu i wspaniałej, bogato zdobionej edycji. To historia o tragicznych losach rodziny naznaczonej śmiercią i szaleństwem, o miłości na skraju nienawiści, o bolesnej nieuniknionej stracie i o rozpaczy, której nie leczy upływ czasu. Posiadłość Angelfield to dziś jedynie zgliszcza, ruina, o której mało kto pamięta. Ale dawniej ta podupadła rezydencja była okazałym domem zamożnej i ekscentrycznej rodziny – przebiegłej manipulatorki Isabelle, jej porywczego brata Charliego i dzikich, nieokiełznanych bliźniaczek, Emmeline i Adeline. Dziś Angelfield, choć niewiele już z niego zostało, skrywa przerażający sekret… Czy młoda biografka Margaret Lea zdoła odkryć tajemnicę tej wspaniałej niegdyś posiadłości i zamieszkujących ją pokoleń jednego rodu oraz mroczny związek łączący domostwo ze sławną autorką bestsellerów Vidą Winter? Gdy Margaret podąża tropem historii z przeszłości, z cienia wyłania się jej własny bolesny sekret, któremu prędzej czy później będzie musiała stawić czoło. Książka na całym świecie sprzedała się w ponad 3 milionach egzemplarzy. Została także sfilmowana przez BBC, a w jej ekranizacji zagrały Vanessa Redgrave, Olivia Colman i Sophie Turner.

Rok 2021 dostarczy solidnej porcji thrillerów pisanych przez kobiety. Z nową książką powróci C.L. Taylor, autorka, która budzi ostatnio duże zainteresowanie wielbicielek i wielbicieli serii thrillerów psychologicznych „Kreatorki Mocnych Wrażeń”. „Nieznajomi” (premiera: 10 lutego) to opowieść o trojgu obcych sobie ludzi, których losy niespodziewanie się splatają. I tylko jeśli połączą siły, być może uda im się uniknąć śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Interesująco zapowiada się też zimowy debiut Allie Reynolds, zatytułowany „Rozgrywka” (premiera: 24 lutego). Autorka, mistrzyni świata w snowboardzie, zabiera czytelników do opuszczonego schroniska ukrytego wśród alpejskich szczytów. Gdy zjawia się tam grupa dawnych przyjaciół, rozpoczyna się mordercza gra. Albatros twierdzi, że taką książkę mogłaby napisać sama Agatha Christie, gdyby tylko była wielbicielką sportów zimowych – zagadkowe zniknięcie, tragiczny wypadek, złowieszcze ustronie i grupa osób, z których jedna musi być mordercą.

Książkowy rok 2021 będzie obfitował w terror i grozę. Donato Carrisi pisze co prawda thrillery, ale jego książki przeznaczone są dla czytelników o wyjątkowo mocnych nerwach. Dziesięć lat po premierze „Zaklinacza” włoski pisarz powraca z nową przerażającą zagadką. W „Grze Zaklinacza” (premiera: 24 lutego) o zmierzchu na posterunku policji odzywa się dzwonek telefonu. Przerażona kobieta z farmy na odludziu błaga o pomoc. Policja ma do przebycia 80 kilometrów, a właśnie rozszalała się burza. Pierwszy patrol dociera na miejsce godzinę później. Zbyt późno. Ilość krwi nie pozostawia wątpliwości, że doszło do brutalnej zbrodni, choć nie ma zwłok. Na farmie wydarzyło się coś niepokojącego, coś, czego śledczy w żaden sposób nie potrafią wyjaśnić. Do akcji znów wkroczy detektyw Mila Vasquez. Choć nie pracuje już w policji, natychmiast angażuje się w sprawę, gdyż tajemniczy psychopata właśnie rozpoczął niebezpieczną zabawę i tylko ona może stanąć z nim w szranki.

Z równie wstrząsającą sytuacją będzie musiała poradzić sobie Katie Maguire, bohaterka thrillerów Grahama Mastertona. W „Do ostatniej kropli krwi” (premiera: 24 marca) na wiejskiej drodze w pobliżu Cork zostaje znaleziony spalony jaguar… ze szczątkami mężczyzny za kierownicą. To Garrett Quinn, sędzia, jeden z ostatnich sprawiedliwych. I były kochanek nadkomisarz Katie Maguire. Właśnie tego dnia Quinn miał ogłosić wyrok z wprawie gangstera podejrzanego o zabójstwo. Podczas śledztwa Katie znów będzie miała przeciwko sobie niemal cały miejscowy świat przestępczy. A tymczasem w mieście rozpętało się istne pandemonium: ktoś spycha do rzeki kobietę z dzieckiem, ktoś strzela przed pubem do mężczyzny, ktoś śmiertelnie godzi nożem handlarza narkotyków, ktoś podkłada bombę w laboratorium farmaceutycznym… A na horyzoncie pojawia się groźba wojny gangów, która może za sobą pociągnąć dziesiątki niewinnych ofiar. Po lekturze książki czytelnicy będą mogli odnieść wrażenie, że w mieście Cork nie pozostał już nikt żywy. Na szczęście najodważniejsza detektyw w Irlandii postara się sprostać morderczemu chaosowi, który ogarnia miasto.

I wisienka na torcie! Na wyżyny nastroju grozy wprowadzi nas Stephen King swoją nową powieścią „Później” (premiera: 10 marca). Książka ukaże się krótko po amerykańskiej premierze. Bohaterem jest Jamie, pozornie zwyczajny chłopiec, dorastający na Upper East Side na Manhattanie i mieszkający z matką, agentką literacką. Od rówieśników odróżnia go to, że od najmłodszych lat widuje zmarłych. Nie do końca wygląda to tak jak w tym słynnym filmie z Bruce’em Willisem. Jamie może zobaczyć to, czego nikt inny nie widzi, i poznać sekrety, których nikt inny nie zna. Ale cena, jaką musi płacić za swoje nadnaturalne zdolności, jest bardzo wysoka. I dlatego matka namawia go, aby nie zdradzał nikomu, jakie ma umiejętności. Taki dar nie może jednak długo pozostać niezauważony. Już wkrótce Jamie będzie musiał pomagać policjantce w śledztwie w sprawie mordercy, który grozi kolejnym śmiercionośnym uderzeniem – już zza grobu. Zgodnie z zapowiedziami najnowsza powieść Kinga to przerażający i poruszający horror, a także historia o straconej niewinności i konieczności wyborów między dobrem a złem. King, jak żaden inny autor, potrafi pisać o dojrzewaniu. „Później” porównywana jest ponoć do takich jego dzieł, jak: „Dziewczyna, która kochała Toma Gordona” czy opowiadanie „Ciało” ze zbioru „Cztery pory roku”. Uważny czytelnik odnajdzie w niej również echa powieści „To”.

Dla wielbicieli sportu wydawnictwo Albatros przygotowuje kontrowersyjną biografię jednego z najsłynniejszych piłkarzy w historii światowego futbolu, Diego Armando Maradony. Ze smutkiem pożegnaliśmy piłkarza w 2020 roku. Nowe wydanie książki brytyjskiego dziennikarza Jimmy’ego Burnsa „Ręka Boga. Życie Diego Maradony” (premiera: 10 marca) zawiera dodatkowe rozdziały i dotychczas niepublikowane przez autora materiały.

Każdy, kto dwa lata temu przeczytał „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle”, sięgnie też z pewnością po nową powieść jednego z najbardziej utalentowanych autorów młodego pokolenia, Stuarta Turtona. „Demon i mroczna toń” (premiera: 24 marca) opowiada o morderstwach na pełnym morzu, niezwykłym duecie detektywów oraz demonie, który być może wcale nie istnieje… Jest rok 1634. Samuel Pipps, najwybitniejszy detektyw swoich czasów, jest transportowany statkiem handlowym Saardam z holenderskich Indii Zachodnich do Amsterdamu, gdzie stanie przed sądem i być może zostanie stracony za straszliwą zbrodnię, której – choć nie jest to takie pewne – nie popełnił. Podróżuje z nim Arent Hayes, ochroniarz i wierny przyjaciel, który zamierza zrobić wszystko, by dowieść niewinności towarzysza. Gdy tylko statek wraz z sześcioma innymi wyrusza z portu, zaczyna prześladować go zły omen. Zły omen… albo bardzo konkretny demon. Po pokładzie krąży trędowaty… który umarł, zanim statek wypłynął. Na żaglach zaczynają pojawiać się tajemnicze znaki. Ktoś zabija wszystkie zwierzęta na pokładzie. A wśród sześciu jednostek towarzyszących Saardamowi pojawia się siódma… statek-widmo. Tylko Hayes może podjąć się rozwiązania zagadki działającego na pokładzie demona. Zagadki, która sięga daleko w przeszłość i łączy wszystkich pasażerów. I wszystkich może kosztować życie.

Wydarzeniem literackim będzie z pewnością jedna z najbardziej wyczekiwanych powieści 2021 roku, pierwsza po Noblu książka Kazuo Ishigury, „Klara i Słońce” (premiera: 24 marca). To futurystyczna powieść o sztucznej inteligencji i ludzkich uczuciach. Tytułowa Klara to sztuczna przyjaciółka, którą można kupić w sklepie. Ze swojego miejsca w witrynie bacznie śledzi zachowanie tych, którzy ją mijają, i tych, którzy decydują się wejść do środka. Ma nadzieję, że jeden z klientów wkrótce wybierze właśnie ją. Ale kiedy wydaje się, że jej los nareszcie się odmieni, Klara otrzymuje ostrzeżenie, by nie ufać zbytnio ludzkim obietnicom… Świat widziany oczami głównej bohaterki jest niezwykły. Powieść Ishigury jak zawsze epatuje wielką siłą emocjonalną i zajmuje się odpowiedzią na niezwykle trudne pytanie: co to znaczy kochać?

W kwietniu, żeby zapewnić światu 100% bezpieczeństwa, do gry powróci Jack Reacher – tym razem z podwójnym wsparciem. Nowy duet autorski, Lee Child i Andrew Child, gwarantuje, że Reacher jeszcze długo będzie strzegł sprawiedliwości. „Strażnik” (premiera: 14 kwietnia) to pierwsza książka, którą Lee napisał wspólnie z bratem, Andrew Grantem. Od tej pory kilka kolejnych powieści będą sygnować wspólnie, aż w końcu Andrew całkowicie przejmie po nim pałeczkę. W 25. tomie serii Reacher zatrzymuje się w sennej mieścinie w okolicy Nashville w Tennessee. Planuje wypić kubek kawy i ruszyć w dalszą drogę. Ale to się oczywiście nie uda… Na kawie by się skończyło, gdyby Jack nie stał się świadkiem próby porwania w biały dzień. Czterech na jednego. Wprawdzie Reacher radził już sobie z większą liczbą przeciwników, ale Rusty Rutherford nie, bo jest specjalistą od informatyki, a nie od walenia ludzi po mordach. I wyraźnie potrzebuje pomocy. Mieszkańcy miasta mają Rusty’emu za złe, że dopuścił do cyberataku, z powodu którego całe hrabstwo jest sparaliżowane. Ale to nie oni stoją za atakami na niego. Ci, którzy chcą go dopaść, są bezwzględnymi profesjonalistami. A Reacher ma dwa wyjścia. Albo w nieskończoność odgrywać rolę niańki Rusty’ego, albo jak najszybciej ustalić, co tu się do diabła wydarzyło… i naprawić to, w swoim niepowtarzalnym stylu.

Każda kolejna książka B.A. Paris od czasu „Za zamkniętymi drzwiami” jest wielkim bestsellerem. Po ostatniej powieści psychologicznej tym razem autorka powraca do gatunku thrillera. Jej najnowsza książka, „Terapeutka” (premiera: 14 kwietnia), to budząca dreszcz grozy opowieść o wymarzonym miejscu, które skrywa mroczną tajemnicę. Alice i Leo wprowadzają się do świeżo wyremontowanego domu na ekskluzywnym zamkniętym osiedlu. Wydaje się, że właśnie spełnia się ich marzenie. Ale pozory mogą mylić… Wkrótce Alice zaczyna poznawać sąsiadów i odkrywa przerażający sekret domu, w którym zamieszkała. Co więcej, odczuwa coraz silniejszą więź z Niną, terapeutką, do której wcześniej należał ten dom. Tragiczne wydarzenia sprzed lat stają się obsesją Alice. Tym bardziej, że gdy tylko porusza ten temat, wszyscy nabierają wody w usta. Ta społeczność pilnie strzeże swoich sekretów. I nie jest tak doskonała, jak się na pozór wydaje…

Tajemnice i zbrodnie w małej społeczności są także podstawą fabuły nowej powieści Lisy Gardner. W thrillerze „Zobacz mnie” (premiera: maj) agentka specjalna FBI Kimberly Quincy i detektyw sierżant D.D. Warren stworzyły zespół podążający za śladami pozostawianymi w internecie przez nieżyjącego seryjnego porywacza Jacoba Nessa. Kiedy przerażające dowody wychodzą na światło dzienne, postanawiają zaangażować w sprawę Florę Dane, jedyną ocalałą ofiarę psychopaty. Dochodzenie prowadzi je do miasteczka w stanie Georgia, w którym wydarzyło się coś naprawdę strasznego. To, co na początku przypomina gotycką tajemnicę, przeradza się w coś o wiele bardziej złowieszczego, gdy okazuje się, że choć Jacob robił rzeczy okropne za życia, to jego najbardziej przerażające sekrety nadal pozostają nieodkryte. Lisa Gardner trafiła pod skrzydła Albatrosa w ubiegłym roku i już wkrótce jej wielbiciele będą mogli sięgnąć po wcześniejsze powieści tej autorki w nowych wydaniach.

Na nową powieść nie kazała długo czekać Irlandka Tana French. Jej „Poszukiwacz” (premiera: maj) opowiada historię emerytowanego detektywa chicagowskiej policji, Cala Hoopera, który przenosi się do małego miasteczka w Irlandii. Po dwudziestu pięciu latach pracy i trudnym rozwodzie pragnie zamieszkać w cichym ustroniu z widokiem na urokliwe krajobrazy, niezbyt daleko od przytulnego pubu. Niestety, nie uda mu się uniknąć policyjnej roboty. Martwa cisza tego ponurego odludzia okazuje się ciszą przed burzą… Kiedy miejscowy chłopiec zwraca się do niego o pomoc w poszukiwaniu zaginionego brata, a nikogo w wiosce, a zwłaszcza policji, to nie obchodzi, Cal decyduje się podjąć trop. Coś niedobrego się dzieje w tej wiosce i Cal nie spocznie, póki nie dowie się prawdy. Nawet kosztem upragnionego spokoju.

Mistrz thrillera prawniczego John Grisham już po raz drugi zabierze nas na wyspę Camino, tym razem zapraszając do wzięcia udziału w rozwiązaniu zagadki… zbrodni doskonałej. W „Wichrach Camino” (premiera: czerwiec) księgarnia Bay Books Bruce’a Cable’a właśnie przygotowuje się do wizyty znanej czytelnikom Mercer Mann, obecnie bestsellerowej autorki, gdy huragan Leo zbacza z przewidzianego kursu i kieruje się prosto na wyspę Camino. Gubernator Florydy nakazuje obowiązkową ewakuację, a większość mieszkańców zabezpiecza swoje domy, wsiada do łodzi i ucieka na kontynent, ale Bruce decyduje się zostać i stawić czoło burzy. Niszczycielska siła huraganu zrównuje z ziemią zabudowania i pozbawia życia dziesiątki osób. Jedną z ofiar jest Nelson Kerr, przyjaciel Bruce’a i autor thrillerów. Jednak natura obrażeń Nelsona sugeruje, że to nie nawałnica była przyczyną jego śmierci: zmarł, otrzymawszy kilka podejrzanych uderzeń w głowę. Komu zależało na śmierci Nelsona? Lokalna policja jest przytłoczona radzeniem sobie z następstwami burzy i niewystarczająco kompetentna, by zająć się tą sprawą. Bruce przystępuje więc do śledztwa, a to, co odkrywa między wierszami nieukończonej powieści, jest dużo bardziej szokujące niż jakikolwiek zwrot akcji w powieści Nelsona – i znacznie bardziej niebezpieczne.

W tym roku ostatniego tomu doczeka się też trylogia francuskiego pisarza Pierre’a Lemaitre’a. Po „Do zobaczenia w zaświatach” i „Kolorach ognia” przeczytamy zamykającą cykl powieść „Lustro naszych smutków” (premiera: czerwiec). Akcja rozpoczyna się w kwietniu 1940 roku i koncentruje się wokół „dziwnej wojny”, początkowego etapu II wojny światowej na zachodzie Europy – od wypowiedzenia przez Wielką Brytanię i Francję wojny Niemcom 3 września 1939 roku do rozpoczęcia niemieckiej ofensywy w Europie Zachodniej 9 kwietnia 1940 roku – oglądanej z różnych perspektyw: wojskowych i cywilów, kobiet i mężczyzn. Trzydziestoletnia Louise biegnie nago po boulevard du Montparnasse. Aby zrozumieć tę tragiczną scenę, czytelnik będzie musiał pogrążyć się w szaleństwie tego strasznego i niezwykłego okresu w historii, kiedy ogarnięta paniką Francja pogrąża się w chaosie, a na scenę wkraczają bohaterowie i dranie, kłamcy i tchórze… A także kilku prawdziwych ludzi dobrej woli. Dzięki talentowi Pierre’a Lemaitre’a doświadczymy wielkości i upadku narodu przygniecionego tragicznymi okolicznościami wojny.

Z ostatnią zagadką zmierzą się bohaterki uwielbianej przez polskie czytelniczki sagi „Siedem Sióstr”. Lucinda Riley zabierze nas w szaloną i pełną przygód podróż dookoła świata. Siostry ruszą na poszukiwania tej siódmej, „Zaginionej siostry” (premiera: czerwiec).

W drugiej połowie roku możemy także spodziewać się Grahama Mastertona, tyle że w bardziej klasycznej – horrorowej – odsłonie. „Dom stu szeptów” będzie opowieścią o nawiedzonym dworze na wrzosowiskach – jego upiornych tajemnicach i mocach. Dwór Wszystkich Świętych jest rozległą rezydencją w stylu Tudorów położoną na skraju ponurego i mglistego Dartmoore. Niewielu miałoby odwagę tu osiąść. A jednak były naczelnik więzienia w Dartmoore podjął tę decyzję. Teraz, kiedy już nie żyje, nieruchomość odziedziczą jego dzieci. Choć ojciec od dawna był z nimi skłócony, dzieci wprowadzają się do pozostawionej im w spadku posiadłości. Tymczasem złowieszcza atmosfera wrzosowisk wdziera się do wszystkich pomieszczeń. Podłogi skrzypią, w tajemnych korytarzach odbija się echo, wiatr gwiżdże w kryjówce przygotowanej niegdyś dla katolickich duchownych. W dniu, w którym rodzina decyduje się opuścić Dwór Wszystkich Świętych i nigdy już tam nie wracać, we wnętrzu domu przepada bez wieści mały Timmy… Czyżby w tych starych murach od wieków gnieździło się zło? A może zło to jedynie wytwór ludzkiego umysłu? „Pierwsze miejsce na mojej liście książek, które koniecznie muszę przeczytać w tym roku!” – pisze Stephen King.

Z kolei Robert Harris w powieści „V2” znów połączy wątki sensacyjne i historyczne. Autor bestsellerowego „Vaterlandu” i „Monachium” powraca z nowym thrillerem rozgrywającym się w czasach II wojny światowej. W rolach głównych wystąpią: niemiecki inżynier, była aktorka, która tym razem wcieli się w rolę brytyjskiego szpiega, i… nazistowski program rakietowy! Rudi Graf marzył o wysłaniu rakiety na Księżyc. Zamiast tego pomógł stworzyć najbardziej wyrafinowaną broń: pocisk balistyczny V2, zdolny przemieścić jednotonową głowicę, poruszający się z szybkością trzykrotnie większą od prędkości dźwięku. Zimą 1944 roku Hitler, który desperacko walczy, by uniknąć klęski, zamawia tysiąc takich pocisków. Graf, który jak nikt inny zna właściwości tej broni, ma zadbać o to, by wszystkie zostały wystrzelone w kierunku Londynu. Kay Caton-Walsh, oficer żeńskiej służby pomocniczej w Royal Air Force, przetrwała atak V2. Jednak kolejne rakiety sieją spustoszenie w Londynie. Kay wraz z kilkoma kobietami wyrusza z tajną misją do wyzwolonej właśnie Belgii. Uzbrojone jedynie w suwak logarytmiczny i kilka równań mają zlokalizować i zniszczyć miejsca startów śmiercionośnych rakiet. Jednak w tej fazie wojny nikt już nie wie, komu można zaufać. W miarę jak rośnie liczba ofiar okrutnej broni dalekiego zasięgu, Graf i Kay toczą ponurą, niewidzialną wojnę – aż do brutalnego aktu przemocy, który wreszcie zderzy ich losy. Robert Harris to jeden z najinteligentniejszych i najbardziej wszechstronnych współczesnych brytyjskich pisarzy, znawca i miłośnik historii, a także znakomity dziennikarz, który pilnie śledzi i komentuje bieżące wydarzenia na świecie, a echa jego przemyśleń na temat współczesności na pewno znajdziecie w książce.

W 2021 na półkach księgarń i w najpopularniejszym w tej chwili serwisie streamingowym znów królował będzie Harlan Coben. W pierwszej połowie roku na Netfliksie pojawi się serialowa wersja powieści „Niewinny” – historia przeciętnego człowieka wplątanego w śmiertelnie niebezpieczną intrygę. Ta hiszpańska produkcja będzie rezultatem trzeciej z kolei (po „Nieznajomym” i „W głębi lasu”) współpracy opartej na lukratywnej umowie, jaką jesienią 2018 roku pisarz zawarł z platformą. Przy okazji książka doczeka się wznowienia w filmowej okładce (premiera: marzec-kwiecień). Natomiast jesienią ukaże się najnowsza książka Cobena. W thrillerze „Win” głównym bohaterem będzie tytułowy Win, czyli Windsor Horne Lockwood III, przyjaciel i współpracownik Myrona Bolitara. Kiedy FBI wzywa go na miejsce zbrodni do penthouse’u na Upper West Side, Win całkiem serio nie ma pojęcia dlaczego. Dopóki w apartamencie nie rzucają mu się w oczy dwa przedmioty: skradziony obraz Vermeera i walizka oznaczona inicjałami WHL3. Win nie wie, skąd jego rodzinne pamiątki wzięły się w mieszkaniu zamordowanego. Wie jednak, kiedy i w jakich okolicznościach zniknęły z jego domu: ponad dwadzieścia lat temu,gdy z rezydencji Lockwoodów uprowadzono jego kuzynkę Patricię. Patricia wkrótce uciekła porywaczom, ale ślad po nich i skradzionych przedmiotach zaginął – aż do teraz. Kiedy FBI ujawnia, że ofiara morderstwa stała również za niewyjaśnionymi aktami terroryzmu, Win czuje, że musi rozwikłać zagadkowy związek, który łączy te jakże różne sprawy sprzed lat. Na szczęście ma trzy rzeczy, których brakuje FBI: osobisty stosunek do co najmniej jednej ze spraw, nieograniczone środki finansowe i wymierza sprawiedliwość jak mało kto. Harlan Coben tym razem zagłębia się w historię Wina i jego bajecznie bogatej rodziny, a postać Myrona zostanie tu wspomniana, jednak się nie pojawi.

W drugiej połowie roku przeczytamy również powieść Valérie Perrin, francuskiej fotografki i scenarzystki, współpracowniczki i życiowej partnerki reżysera Claude’a Leloucha. „Changer l’eau des fleurs” (polski tytuł roboczy: „Świeża woda dla kwiatów”) to opowiedziana z wrażliwością i wyczuciem, przejmująca, a jednocześnie niezwykle budująca opowieść o kobiecie, która wbrew wszystkiemu uparcie wierzy w szczęście. Violette Toussaint opiekuje się cmentarzem w małym francuskim miasteczku. Nie tak dawno była bezgranicznie zakochaną żoną Phillipe’a, mamą małej Leonie, pełną planów i marzeń kobietą, za wszelką cenę pragnącą zapewnić córeczce szczęście, którego sama nie zaznała w dzieciństwie. Teraz żyje samotnie, otoczona nagrobkami, kwiatami i kotami, a jej jedyną rozrywką są odwiedziny współpracowników i żałobników, których zawsze obdarza serdecznością, ciepłą kawą i słowami otuchy. Pewnego dnia do drzwi jej domu puka nieznajomy mężczyzna i prosi, by prochy jego niedawno zmarłej matki pochować w grobie zupełnie obcej osoby. Wkrótce staje się jasne, że ta niecodzienna prośba ma związek z trudną przeszłością Violette. Strona po stronie poznajemy jej wzruszającą historię i na jaw wychodzą bolesne wydarzenia i sekrety, które doprowadziły piękną młodą kobietę do życia w sąsiedztwie zmarłych.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi