Polacy kręcą dla Netfliksa serial na podstawie „W głębi lasu” Harlana Cobena

12 września 2019


Netflix ogłosił, że w 2020 roku premierę będzie miał kolejny oryginalny serial zrealizowany przez polskich twórców. Tym razem chodzi jednak nie o adaptację jakiejś znanej książki autora z naszego kraju, lecz o międzynarodowy bestseller. Rozpoczęto już produkcję „W głębi lasu” na podstawie thrillera Harlana Cobena o tym samym tytule.

Reżyserami sześcioodcinkowego miniserialu są Leszek Dawid („Jesteś Bogiem”, „Nielegalni”) oraz Bartosz Konopka („Królik po berlińsku”, „Krew Boga”). Scenariusz napisali Agata Malesińska i Wojtek Miłoszewski. Za produkcję odpowiada ATM Grupa. Anna Nagler dołączyła do serialu jako producentka kreatywna, a Andrzej Muszyński i Harlan Coben są producentami wykonawczymi.

„Jestem bardzo dumny ze współpracy z niesamowitą obsadą i ekipą z Polski – oraz możliwości pomocy w zaprezentowaniu ich wspaniałej pracy publiczności Netfliksa na całym świecie” – powiedział pisarz Harlan Coben. Będzie to jego kolejna współpraca z Netfliksem. Powstają już bowiem brytyjski serial „The Stranger” oraz hiszpański „El Inocente”.

Fabuła powieści „W głębi lasu” na potrzeby serialu została przeniesiona do polskich realiów. Rozgrywająca się w 1994 i 2019 roku historia opowiada o warszawskim prokuratorze, Pawle Kopińskim, który wciąż nie może się pogodzić ze stratą siostry przed dwudziestoma pięcioma laty. Tamtej nocy była na obozie letnim, weszła do lasu i nigdy więcej jej nie widziano. Teraz w odnalezionej ofierze zabójstwa Paweł rozpoznaje chłopaka, który zniknął przed laty wraz z jego siostrą. Na jaw wychodzą dowody, który dają bohaterowi nadzieję, że dziewczyna, a właściwie teraz już kobieta, wciąż żyje. Ale tajemnice z przeszłości rodziny grożą zniszczeniem wszystkiego, co Paweł stara się utrzymać razem.

„’W głębi lasu’ to opowieść pełna tajemnic, opowieść, którą będziecie chcieli śledzić. Można starać się jak tylko się da, żeby zakopać nierozwiązane problemy z przeszłości, ale któregoś dnia i tak znajdą sposób, aby powrócić. Fascynuje mnie sposób, w jaki ta historia traktuje o beztroskim dojrzewaniu. O patrzeniu wstecz, na czas w życiu, gdy przeżywa się swoje najpiękniejsze, ale jednocześnie najbardziej okropne doświadczenia. Poznanie prawdy. Bez tego nie można pójść dalej” – powiedział reżyser Leszek Dawid.

Z kolei reżyser Bartosz Konopka zwraca uwagę na głównego bohatera, Pawła Kopińskiego, który jest dla niego postacią niezwykłą. „Chciałbym być tak silny jak on. Wiele przeszedł w życiu – stracił bliskich, został porzucony i zdradzony – ale mimo to wciąż udaje mu się pozostać na nogach i walczyć; wierzy w innych ludzi i nie chce stracić pokładanej w nich nadziei. Jeśli uda mu się pokonać własne demony, uznać swoje błędy, skonfrontować się z przeszłością, poznać prawdę, znaleźć spokój i wybaczyć sobie, to wierzę, że ja też mogę tego dokonać. To najbardziej zachęcający aspekt tej historii” – zauważył Konopka.

„Cieszymy się, mogąc ogłosić, że naszym drugim oryginalnym serialem dla Polski będzie adaptacja rozgrywającego się w dwóch planach czasowych kryminału 'W głębi lasu’ Harlana Cobena. ATM Grupa zgromadziła najwyższej klasy producentów, pisarzy i reżyserów, którzy stworzyli wierną adaptację książki, dodając jednocześnie lokalnego kolorytu i specyfiki bohatera, aby dopełnić wciągającą opowieść o utraconej niewinności i sile odkupienia” – oświadczył Michael Azzolino, dyrektor ds. międzynarodowych produkcji oryginalnych w Netfliksie.

Projekt wspiera Polski Instytut Filmowy. Premiera przewidziana jest na 2020 rok. Powieść „W głębi lasu” Harlana Cobena ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Albatros.

[am]
fot. i źródło: mat. prasowe Netflix

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film