banner ad

W Lublinie otwarto „zieloną” bibliotekę. Do jej zaprojektowania wykorzystano naturalne materiały, a z sufitu zwisają porosty

15 stycznia 2021

W centrum Lublina otwarta została nowa siedziba dwóch połączonych filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Projektując wnętrze, postawiono na harmonijne powiązanie nowoczesności z naturalnością materiałów i zielenią, dlatego wiele elementów wyposażenia wykonano z drewna, a z sufitu zwisają ozdobne porosty.

Bioteka, bo tak nazywa się „zielona” biblioteka w Lublinie, wpisuje się w najnowsze trendy ekologiczne, dlatego projektanci z firmy GK-Atelier Grzegorz Kłoda zdecydowali się na naturalność oraz surowość zastosowanych materiałów.

Do zaaranżowania 400 metrów kwadratowych przestrzeni wykorzystano szkło, kamień oraz stal. Najważniejsze elementy – jak nowoczesne regały i stanowisko obsługi – wykonano z drewna. W całym wnętrzu dominuje zaś chrobotek – zielony porost, który nadaje bibliotece specyficznego charakteru. Podłogę z mikrocementu zdobią malowane ręcznie grafiki.

Bioteka znajduje się w budynku przy Al. Racławickich 22. Ta lokalizacja wielu mieszkańcom Lublina dobrze jest znana – mieściła się tam bowiem legendarna restauracja Karczma Słupska. Władze miasta liczą na to, że nowa biblioteka spotka się z równie ciepłym przyjęciem, co istniejący przez dekady lokal.

„Otwieramy tu nową instytucję kultury – łączącą w sobie nowoczesną stylistykę z zielonym sercem miasta, pobliskim Ogrodem Saskim. Jestem przekonany, że Bioteka szybko stanie się wśród czytelników miejscem lubianym, a z czasem kultowym” – mówi prezydent miasta Krzysztof Żuk.

W zbiorach Bioteki znajduje się 18 tysięcy książek drukowanych, 9 tysięcy audiobooków, 7 tysięcy płyt z filmami i muzyką. Część zbiorów dedykowana jest osobom z dysfunkcjami wzroku.

Zaglądamy jeszcze raz do Bioteki.
Otwarta od dzisiaj nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej to połączenie
➡…

Opublikowany przez Miasto Lublin Poniedziałek, 11 stycznia 2021

Bioteka nie jest pierwszą biblioteką w Lublinie, która może pochwalić się ciekawie zaprojektowanym wnętrzem. Inna z filii, otwarta w czerwcu 2018 roku Biblioteka na Poziomie, zdobyła w grudniu 2020 roku nagrodę International Property Award przyznawaną najciekawszym projektom architektury i wnętrz na świecie. Filię doceniono w kategorii Public Service Interior Poland. Za jej projekt również odpowiadała firma GK-Atelier Grzegorz Kłoda.

[am]
fot. Urząd Miasta Lublin/Facebook

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy