„Drugi sen” w księgarniach, a Robert Harris zapowiada kolejną powieść osadzoną w realiach II wojny światowej

3 kwietnia 2020


Postapokaliptyczny thriller „Drugi sen” mogą już nabyć nie tylko czytelnicy w Wielkiej Brytanii, ale również w Polsce, tymczasem Robert Harris nie próżnuje i zapowiada kolejną powieść. Tym razem autor po raz kolejny zabierze nas do czasów II wojny światowej.

Tło czternastej powieści Roberta Harrisa będzie stanowić niemiecki program rakietowy. Gdy Adolf Hitler znalazł się na krawędzi porażki, zamówił budowę 10 tysięcy pocisków balistycznych V2, wyposażonych w głowice wypełnione toną materiału wybuchowego. Rakieta miała osiągać trzykrotną prędkość dźwięku i zapewnić III Rzeczy zwycięstwo w II wojnie światowej.

Akcja powieści, noszącej tytuł „V2”, będzie rozgrywać się dwutorowo. Dr Rudi Graf, który wraz ze swoim przyjacielem Wernerem von Braunem marzył kiedyś o wysłaniu rakiety na Księżyc, w listopadzie 1944 roku znalazł się w ponurym nadmorskim miasteczku w okupowanej Holandii, wypuszczając pociski V2 na Londyn. Nikt nie rozumie tej śmiercionośnej broni lepiej niż Graf, ale jego rozczarowanie wojną prowadzi do tego, że staje się obiektem śledztwa dotyczącego sabotażu.

Tymczasem Kay Caton-Walsh, która jest oficerem w WAAF-ie (żeńska jednostka pomocnicza RAF-u), doświadczyła z pierwszej ręki niszczycielskiej siły V2. Gdy 160 mieszkańców Londynu, głównie kobiety i dzieci, zostaje zabitych przez pojedynczy pocisk, władze decydują się wysłać ekipę WAAF-u na teren dopiero co wyzwolonej Belgii, licząc że kobietom uda się zlokalizować, skąd startują rakiety. Na miejscu okazuje się, że nie wszyscy Niemcy odeszli, a Kay znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Gdy wojna zbliża się ku końcowi, losy Kay i Rudiego przeplatają się nawzajem aż do momentu, gdy w końcu zetkną się ze sobą.

„’V2′ to powrót do mojej pierwotnej fascynacji moralnymi dylematami pracy dla nazistów” – powiedział Harris, który podobną tematykę poruszył już w powieści „Monachium”, ale też w debiucie „Vaterland”. Jocasta Hamilton, dyrektor wydawnicza w oficynie Hutchinson, powiedziała, że nowa książka pisarza jest „pełna napięcia, szokująca i absolutnie porywająca”. Będzie też kolejną pozycją w dorobku Harrisa, która pozwoli czytelnikom spojrzeć na II wojnę światową z zupełnie nowej perspektywy.

Światowa premiera powieści „V2” zapowiedziana została na 17 września 2020 roku.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy