banner ad

Ogłoszono datę wydania nowej powieści Kazuo Ishigury, pierwszej od momentu wręczenia pisarzowi Nobla

16 czerwca 2020

Kazuo Ishiguro opublikuje nową powieść, pierwszą od czasu otrzymania Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Książka nosi tytuł „Klara and the Sun” (z ang. „Klara i Słońce”) i ukaże się w marcu 2021 roku, czyli sześć lat po wydaniu „Pogrzebanego olbrzyma”.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nowa powieść noblisty będzie traktować o sztucznej inteligencji i jej wpływie na społeczeństwo. Główna bohaterka, tytułowa Klara, to sztuczna przyjaciółka, którą można zakupić w sklepie. Ze swojego miejsca na wystawie obserwuje tych, którzy wchodzą do środka, aby się rozejrzeć, i tych, którzy przechodzą obok na dworze. Klara wciąż ma nadzieję, że jakiś klient wkrótce ją wybierze, ale kiedy wreszcie pojawi się możliwość zmiany sytuacji, zostanie ostrzeżona, aby nie nastawiała się zbytnio na ludzkie obietnice.

Fabuła książki może nasuwać skojarzenia z najnowszą powieścią Iana McEwana „Maszyny takie jak ja”, która również opowiada o wyzwaniach, przed jakimi staniemy, gdy przyjdzie nam kupować sztucznych ludzi i żyć z nimi pod jednym dachem. Teraz poznamy refleksje na ten temat Kazuo Ishigury. Jak powiedział w komunikacie prasowym Jordan Pavlin z amerykańskiego wydawnictwa Knopf, „Klara i Słońce” to „ekscytująca książka, która przedstawia spojrzenie na nasz zmieniający się świat oczami niezapomnianej narratorki” i zajmuje się próbą odpowiedzi na podstawowe pytanie: co to znaczy kochać?

Z kolei Angus Cargill z brytyjskiej oficyny Faber and Faber określił „Klarę i Słońce” powieścią „o wielkiej sile emocjonalnej”. „Jak zawsze w przypadku pisarstwa Ishigury, ta książka jest porywająco zaskakująca i jednocześnie spójna z całym jego dorobkiem” – dodał. Światowa premiera powieści zapowiedziana jest na 2 marca 2021 roku.

[am]
fot. Embassy of Japan in the UK

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy