Zainteresowania czytelnicze Polaków. Poznaliśmy nominowanych do Bestsellerów Empiku 2023
Empik ogłosił nominacje do 25. edycji swoich corocznych nagród, a tym samym podsumował zainteresowania odbiorców w 2023 roku. Kto znalazł się w gronie nominowanych i ma szansę na statuetkę?
Bestsellery Empiku nagradzają ulubionych twórców publiczności. Zasady są bardzo proste – decydują tu wyłącznie wyniki sprzedaży. Odbiorcy oddają głosy przez cały rok, wybierając konkretne tytuły w Empiku – w salonach, w sklepie online i w aplikacji, w Empik Go, a także jako użytkownicy Empik Premium w sieci Multikina. W 2023 roku było to w sumie ponad 50 milionów głosów na konkretne książki, audiobooki, podcasty, superprodukcje audio, albumy muzyczne oraz filmy. Tak duża skala powoduje, że Bestsellery Empiku dają pojęcie o masowych trendach rodzimej sceny literackiej, muzycznej i filmowej. A że trendy rodzą się i przemijają, ma to również wpływ na kategorie, w których przyznawane są nagrody. Jeśli chodzi o książki, w odpowiedzi na duży wzrost popularności gatunku powróciła kategoria „Literatura faktu”, natomiast „Literatura obyczajowa” i „Young Adult” zostały scalone w jedną kategorię.
Jak dowodzą nominacje w kategorii „Literatura piękna”, czytelnicy są wierni swoim ulubionym autorom. Miniony rok należał do twórców, którzy mają grono wiernych fanów. Nominowana w poprzedniej edycji Valérie Perrin tym razem opowiada o dorastaniu w książce „Cudowne lata”, a Toshikazu Kawaguchi kontynuuje swoje „Opowieści z kawiarni” w drugim tomie „Zanim wystygnie kawa”, dając bohaterom szansę dokończenia zamierzchłych spraw. Laureatka Bestsellera Empiku 2020, Katarzyna Nosowska, w książce „Nie mylić z miłością” mówi o uczuciach, odsłania osobiste historie, docierając do sedna miłości. Z kolei Elżbieta Cherezińska w dziele „Sydonia. Słowo się rzekło” sięga do najskrytszych zakamarków historii i rekonstruuje opowieść o szlachciance skazanej za rzekome czary. Czytelnicy masowo zanurzali się również w mrocznych odmętach stolicy w powieści „Dawno temu w Warszawie” Jakuba Żulczyka, która jest kontynuacją „Ślepnąć od świateł”.
W tej edycji Bestsellerów Empiku powraca wyróżnienie dla „Literatury faktu”. O statuetkę walczą „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak – reportaż, który rzuca nowe światło na życie wiejskich kobiet, „Cieszę się, że moja mama umarła” Jennette McCurdy, czyli autobiograficzna opowieść o trudnej relacji z matką, „Ten drugi” Księcia Harry’ego, wywiad rzeka z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim oraz „Najlepsze miejsce na świecie” Jacka Bartosiaka – książka dla tych, których interesuje sytuacja geopolityczna Polski na tle zmian międzynarodowych.
W kategorii „Kryminał i thriller” Polacy byli wierni twórcom gatunku, którzy od lat pozostają na topie. Na statuetkę znów szansę ma laureat poprzedniej edycji – Remigiusz Mróz, a jego rywalami są międzynarodowe literackie sławy: Harlan Coben, Camilla Läckberg i laureatka Bestsellerów Empiku sprzed dwóch lat – B.A. Paris.
Nominacje w kategorii „Literatura obyczajowa i Young Adult” zdominowały idolki nastolatek – Aleksandra Negrońska, Weronika Ancerowicz oraz Weronika Anna Marczak.
Natomiast najmłodsi w ubiegłym roku zaczytywali się w kolejnych odsłonach swoich ulubionych serii: „Magiczne drzewo” i „Przygody niesamowitych skarpetek”. Co ciekawe, dużą popularnością w kategorii „Literatura polska dla dzieci” cieszyły się także książki o charakterze edukacyjnym, np. o ludzkim ciele czy asertywności.
Od lat trwa boom na treści audio, a grono sympatyków podcastów, seriali audio czy słuchowisk oraz audiobooków lawinowo rośnie. Wśród wielkich superprodukcji szansę na Bestsellera Empiku 2023 mają tytuły w gwiazdorskich obsadach: dwie kontynuacje hitowych seriali audio – „Mierzeja 2” Wojtka i Zygmunta Miłoszewskich i „Fucking Monterosa”, a także „Skóra”, słynne „Przygody Baltazara Gąbki” Stanisława Pagaczewskiego i „Stacja” Jakuba Szamałka.
Wśród audiobooków popularnością cieszyły się thrillery „Florystki” Alicji Sinickiej i „Ludzie z mgły” Izabeli Janiszewskiej. W tej kategorii w gronie najchętniej słuchanych w Empik Go były również „Chłopki” – ten tytuł ma więc szansę na dwie statuetki w tej edycji Bestsellerów.
Akcenty literackie znajdziemy również wśród nominowanych do filmowych Bestsellerów Empiku 2023. Wskazań dokonano poprzez kupno filmów na fizycznych nośnikach w salonach i online oraz oglądanie ich w Multikinie w ciągu całego roku. Wśród najpopularniejszych polskich produkcji na małym i dużym ekranie znalazły się między innymi: ekranizacja „Filipa” Leopolda Tyrmanda, zachwycający wizualnie „Chłopi” na podstawie dzieła Władysława Reymonta oraz komedia świąteczna „Uwierz w Mikołaja” oparta na książce Magdaleny Witkiewicz.
W „kinie familijnym”, podobnie jak w poprzednich latach, dominowały animacje. Inspirowany książką Roalda Dahla „Wonka” z gwiazdorską obsadą to jedyny film aktorski wśród nominowanych. Nie zabrakło również komiksowych odniesień w animacji „Spider-Man: Poprzez Multiwersum”.
Empik rokrocznie przyznaje także wyróżnienia promujące artystyczne dokonania tych, którzy zasługują na odkrycie przez szeroką publiczność. To młodzi, zdolni twórcy, którzy w minionym roku wnieśli do kultury powiew świeżości, w odważny sposób realizowali wizję artystyczną słowem, dźwiękiem i obrazem, wymykali się schematom – po prostu zachwycali.
Nominacje do Odkryć Empiku w kategorii „Literatura” otrzymali: Grzegorz Bogdał za „Idzie tu wielki chłopak”, Maria Halber za „Strużki”, Łukasz Krukowski za „Mam przeczucie”, Małgorzata Lebda za „Łakome” oraz Agnieszka Pajączkowska za „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”. Nominowanych wskazało jury w składzie: Dorota Wellman, Grzegorz Piątek, Ishbel Szatrawska oraz Joanna Marczuk (Empik) i Marcin Maćkiewicz (Empik).
Zwycięzców wszystkich kategorii poznamy 13 lutego podczas uroczystej gali Bestsellerów Empiku 2023. Wydarzenie będzie można śledzić na antenie TVN od godz. 20:15 i w streamingu na empikowym kanale na YouTube oraz na Facebooku już od godz. 19:15. Będą relacje zza kulis i z czerwonego dywanu, komentarze na gorąco, wywiady i dodatkowe wykonania muzyczne. Gospodarzami transmisji internetowej będą: Julia Wieniawa, Aleksandra Domańska i Damian Tkaczuk, a galę telewizyjną poprowadzi Marcin Prokop.
Poniżej prezentujemy pełną listę nominowanych w książkowych kategoriach Bestsellerów Empiku 2023:
Literatura piękna:
- Valérie Perrin „Cudowne lata”, tłum. Joanna Prądzyńska, wyd. Albatros,
- Jakub Żulczyk „Dawno temu w Warszawie”, wyd. Świat Książki,
- Katarzyna Nosowska „Nie mylić z miłością”, wyd. Wielka Litera,
- Elżbieta Cherezińska „Sydonia. Słowo się rzekło”, wyd. Zysk i S-ka,
- Toshikazu Kawaguchi „Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni”, tłum. Joanna Dżdża, Grupa Wydawnicza Relacja.
Kryminał i thriller:
- Camilla Läckberg „Kukułcze jajo”, tłum. Inga Sawicka, wyd. Czarna Owca,
- Camilla Läckberg, Henrik Fexeus „Kult”, tłum. Inga Sawicka, wyd. Czarna Owca,
- B.A. Paris „Uwięziona”, tłum. Robert Waliś, wyd. Albatros,
- Remigiusz Mróz „Widmo Brockenu”, wyd. Filia,
- Harlan Coben „Za wszelką cenę”, tłum. Robert Waliś, Wydawnictwo Albatros.
Literatura obyczajowa i Young Adult:
- Joanna Balicka „Co wyszeptał nam deszcz”, wyd. NieZwykłe,
- Aleksandra Negrońska „Different. Students, tom 2”, wyd. NieZwykłe,
- Weronika Ancerowicz „For sure not you. Westwood Academy, tom 1”, wyd. NieZwykłe,
- Marta Łabęcka „My Beloved Monster”, wyd. BeYA,
- Weronika Anna Marczak „Rodzina Monet. Królewna, tom 2, część 1”, wyd. You&YA.
Literatura faktu:
- Joanna Kuciel-Frydryszak „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, wyd. Marginesy,
- Jennette McCurdy „Cieszę się, że moja mama umarła”, tłum. Magdalena Moltzan-Małkowska, wyd. Prószyński i S-ka,
- Jacek Bartosiak „Najlepsze miejsce na świecie”, Wydawnictwo Literackie,
- „Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim”, wyd. Znak Literanova,
- Książę Harry „Ten drugi”, tłum. zbiorowe, wyd. Marginesy.
Literatura polska dla dzieci:
- Urszula Młodnicka, il. Agnieszka Waligóra „Bądź sobą, Pinku! Książka o asertywności i stawianiu granic dla dzieci i dla rodziców trochę też”, wyd. Sensus,
- Adam Mirek, il. Kasia Cerazy „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą”, wyd. Znak Emotikon,
- Róża Hajkuś, il. Paweł Gierliński „Budowa Twojego ciała. Co jest czym i jak działa”, wyd. CzytaLisek,
- Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo tom 13: Zaginiona para”, wyd. Znak Emotikon,
- Justyna Bednarek, il. Daniel de Latour „Sekretna historia ludz… skarpetek, tom 2”, wyd. Poradnia K.
Audiobooki:
- Joanna Kuciel-Frydryszak, czyta Maria Peszek „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, wyd. Marginesy,
- Alicja Sinicka, czyta Anna Szawiel „Florystki”, wyd. W.A.B.,
- Izabela Janiszewska, czyta Filip Kosior „Ludzie z mgły”, wyd. Czwarta Strona,
- Weronika Anna Marczak, czyta Zuzanna Pawlukiewicz-Jaworska „Rodzina Monet. Królewna, tom 2, część 1”, wyd. You&YA,
- Natalia de Barbaro, czyta Maja Ostaszewska „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”, wyd. Agora.
Superprodukcja audio
- Anna Kazejak, Filip Kasperaszek, Ewa Rozenbajgier „Fucking Monterosa”, wyd. Empik Go,
- Wojtek i Zygmunt Miłoszewscy „Mierzeja 2. Ostatni przypływ”, wyd. Empik Go, W.A.B.,
- Stanisław Pagaczewski „Przygody Baltazara Gąbki”, wyd. Empik Go, Wydawnictwo Literackie,
- Katarzyna Janiszewska „Skóra, wyd. Empik Go,
- Jakub Szamałek „Stacja”, wyd. Empik Go, W.A.B.
Lista nominowanych do nagrody Odkrycia Empiku 2023 w kategorii „literatura”:
- Grzegorz Bogdał „Idzie tu wielki chłopak”, wyd. Czarne,
- Maria Halber „Strużki”, wyd. Cyranka,
- Łukasz Krukowski „Mam przeczucie”, wyd. Cyranka,
- Małgorzata Lebda „Łakome”, wyd. Znak,
- Agnieszka Pajączkowska „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”, wyd. Czarne.
[md]
TweetKategoria: newsy