Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski oraz Igor Jarek z nagrodami. Znamy laureatów Bestsellerów i Odkryć Empiku 2020

10 lutego 2021

Po raz 22. klienci Empiku wybrali swoich ulubionych twórców, robiąc zakupy w salonach sieci i sklepie internetowym. Niemal wszystkie statuetki w kategoriach książkowych trafiły do artystów docenianych we wcześniejszych edycjach plebiscytu. Kto otrzymał nagrody?

Serca czytelników po raz kolejny podbiła m.in. Katarzyna Nosowska. Nowa książka artystki, „Powrót z Bambuko” (wyd. Wielka Litera), powtórzyła spektakularny sukces nagrodzonego dwa lata temu Bestsellerem Empiku debiutu „A ja żem jej powiedziała” w kategorii „Literatura piękna”.

„Chciałabym podziękować z całego sercu wydawnictwu Wielka Litera za zaufanie i wsparcie” – powiedziała Katarzyna Nosowska, wymieniając osoby zaangażowane w powstanie książki. „Największe podziękowania tak naprawdę należą się czytelniczkom i czytelnikom, którzy przychylili mi nieba w tym jakże niecodziennym roku i sprawili, że nie mam absolutnie żadnych wątpliwości co do tego, że jest nam bardzo blisko do siebie. Bardzo wam dziękuję za intymność, którą dla mnie stworzyliście i podarowaliście mi w wiadomościach” – dodała.

Z kolei w kategorii „Kryminał/sensacja/thriller” bezkonkurencyjny okazał się Zygmunt Miłoszewski. Autor dołączył do swojej kolekcji czwartą statuetkę Bestsellera, tym razem za powieść „Kwestia ceny” (Wydawnictwo W.A.B.). Książka konkurowała o tytuł z dziełami tak popularnych twórców, jak Harlan Coben, Remigiusz Mróz, B.A. Paris i Camilla Läckberg.

„Od kilku dni pytają się mnie znajomi, czy gdybym wygrał, to czy powiem coś politycznego. Tymczasem chciałem podziękować wszystkim czytelnikom, którzy w bardzo niebezpiecznych czasach poszli do księgarń, żeby kupować literaturę i to literaturę polską. Oczywiście bardzo dziękuję, że mogłem po raz pierwszy od roku założyć coś innego niż dres i wyjść do ludzi, to jest bardzo fajne i takie niepolityczne. Ale przede wszystkim dziękuję organizatorkom Strajku Kobiet, które mają przeciwko sobie instytucję państwa, mają przeciwko sobie potęgę Kościoła, mają przeciwko sobie armię szyderców, kpiarzy, wujków dobra rada, hipokrytów, konformistów, a mimo to nie składają broni i walczą o wolność połowy społeczeństwa, w tym mojej córki. Jest w tym taka cecha, z której zawsze byliśmy dumni w naszej historii. I za to nieskładanie broni bardzo dziękuję” – powiedział Zygmunt Miłoszewski, odbierając statuetkę.

Zwycięzcy tegorocznych nagród w kategorii „Literatura obyczajowa” oraz „Literatura dla dzieci” pokazują, że polscy miłośnicy książek są otwarci zarówno na nowości, jak i kontynuacje popularnych serii. W gronie laureatów nie zabrakło debiutu – Abby Jimenez porwała tysiące czytelników swoją pierwszą powieścią „To tylko przyjaciel” (wyd. Muza), która przyniosła jej statuetkę w kategorii „Literatura obyczajowa”.

Wyobraźnią młodszych czytelników zawładnęła natomiast pełna humoru proza Jeffa Kinneya. Czternasty tom serii amerykańskiego pisarza, „Dziennik cwaniaczka. Totalna demolka” (wyd. Nasza Księgarnia), został nagrodzony Bestsellerem w kategorii „Literatura dziecięca”.

2020 rok to dynamiczny wzrost zainteresowania książką cyfrową. Statuetka w kategorii „Audiobook” powędrowała do twórców oryginalnego serialu audio Empik Go „Fucking Bornholm” według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak. W produkcji wyreżyserowanej przez Krzysztofa Czeczota wystąpili Magdalena Różczka, Olga Kalicka, Leszek Lichota i Michał Czernecki. Wkrótce okaże się, czy wyobrażenia odbiorców pokryją się z wizją filmowców, bo historia ta zostanie przeniesiona na duży ekran. Będzie to pierwsza adaptacja serialu audio w polskiej kinematografii.

Podczas gali ogłoszone zostały również Odkrycia Empiku 2020 w kategoriach „Literatura”, „Muzyka” i „Film”. To nagrody przyznawane młodym, zdolnym twórcom o nieszablonowych wizjach i dużej wrażliwości, którzy w minionym roku wnieśli do polskiej kultury nową jakość i zaproponowali odbiorcom wyjątkowe wrażenia artystyczne.

Nominowanych w kategorii „Literatura” wskazali Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, Natalia Szostak oraz eksperci Empiku Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz. Jury literackie doceniło Igora Jarka, który w „Halnym” wykazał się dojrzałością formy oraz w nieprzeciętny sposób odwzorował językowy krajobraz Nowej Huty. „Za oddanie głosu tym, którzy w życiu mają pod górkę. Za stylistyczny skok na główkę, za język, który męczy, kłuje i uwiera, ale nie pozwala się oderwać. Za przeniesienie Nowej Huty w świat rodem z filmów Tarantino. Za narodziny pisarza” – tak wybór jury uzasadniła podczas gali w laudacji Joanna Bator.

Bestsellery Empiku to największy plebiscyt kulturalny w Polsce, w którym od 20 lat nagradzani są faworyci publiczności. Tegoroczna gala miała futurystyczną scenografię i oprawę muzyczną. Dyrektor muzyczny wydarzenia, IGO, zaproponował w tegorocznej edycji mieszankę znanych utworów w nowych aranżacjach i zaskakujących duetach. Na scenie stanęli m.in. Katarzyna Nosowska, Daria Zawiałow z Królem i Igorem Walaszkiem, Tomasz Organek, PRO8L3M z Martyną Jakubowicz, sanah, Margaret oraz Kwiat Jabłoni i Vito Bambino. Galę prowadził Marcin Prokop, a w kategoriach książkowych towarzyszyła mu Katarzyna Grochola. Gospodarzami internetowej transmisji byli Gabi Drzewiecka i Maciej Musiał.

Całą galę Bestsellerów Empiku możecie obejrzeć poniżej:

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy