Tokarczuk i Mróz wśród laureatów Bestsellerów Empiku 2022. Szatrawska z tytułem Odkrycia Empiku 2022, a Marczak Pisarką Roku 2022

8 lutego 2023

Pierwsza wygrana Remigiusza Mroza, triumf Olgi Tokarczuk, Marcin Meller doceniony za thrillerowy debiut oraz tytuł Pisarki Roku dla Weroniki Anny Marczak. Bestsellery Empiku 2022 przypieczętowały sukces twórców najpopularniejszych książek i produkcji audio, a także muzyki oraz filmów minionego roku. Coroczne nagrody Empiku promują także artystyczne dokonania tych, którzy zasługują na odkrycie przez szeroką publiczność – w tej edycji jest to m.in. pisarka Ishbel Szatrawska.

Nagrody Bestsellery Empiku przyznawane są twórcom najpopularniejszych książek, muzyki i filmów na podstawie zainteresowania odbiorców. W 2022 roku klienci Empiku dokonali 50 milionów transakcji, co przełożyło się na tyle samo głosów w plebiscycie. Brano pod uwagę zarówno zakupy dokonane w tradycyjnych kanałach dystrybucji, czyli w salonach sieci, jak i w tych nowoczesnych – w sklepie internetowym i aplikacjach. Nominacje były wyłaniane wyłącznie z grona pozycji premierowych, wydanych w ubiegłym roku kalendarzowym.

Wojciech Chmielarz i Katarzyna Puzyńska (fot. Podlewski/AKPA)

Bestsellery Empiku 2022 w kategoriach książkowych po raz kolejny zdominowali polscy twórcy, choć pojawił się też zagraniczny akcent. Nazwiska laureatów odczytywali i statuetki wręczali Wojciech Chmielarz i Katarzyna Puzyńska.

Swoją pierwszą statuetkę odebrał Remigiusz Mróz. Sukces w kategorii „Kryminał i thriller” przyniósł mu „Projekt Riese” (wyd. Filia). Podczas gali obecny był autor, który podziękował za nagrodę. „Moi drodzy, przychodzę tutaj od sześciu lat i za każdym razem byłem nominowany. Ani razu nie dostałem wcześniej tej nagrody, a za każdym razem miałem przygotowaną płomienną przemowę… Dzisiaj nie. Dziękuję bardzo!” – podsumował Mróz.

Remigiusz Mróz (fot. Mieszko Piętka)

Zagraniczny akcent wśród laureatów zapewniła kategoria „Literatura obyczajowa”, w której zwyciężyła Amerykanka Colleen Hoover z powieścią „It Starts with Us” (wyd. Otwarte). Statuetkę odebrała tłumaczka Aleksandra Żak. „Bardzo dziękuję w imieniu autorki. To dzięki namowom czytelniczek i czytelników Colleen Hoover zdecydowała się napisać tę książkę. Cieszę się, bo dzięki temu ja mogłam ożywić jej bohaterów w polszczyźnie” – powiedziała.

Aleksandra Żak (fot. Mieszko Piętka/AKPA)

„Empuzjon”, pierwsza po Noblu powieść Olgi Tokarczuk (opublikowana przez Wydawnictwo Literackie), spotkała się z ogromnym zainteresowaniem polskich czytelników. Dowodem na to jest Bestseller Empiku 2022 w kategorii „Literatura piękna”. Statuetkę odebrała Jana Karpienko, asystentka pisarki. Tokarczuk nie mogła pojawić się na gali osobiście, ale połączyła się z uczestnikami zdalnie.

„Dziękuję wszystkim, którzy przeczytali moją książkę, dziękuję pani prawniczce, która zaczepiła mnie kiedyś w sklepie i wyłuszczyła swoją interpretację 'Empuzjonu’, dziękuję miłej starszej pani, która na giełdzie staroci uraczyła mnie olśniewającym wykładem na temat Tomasza Manna i mizoginii w kulturze, dziękuję autorkom i autorom, którzy wysyłali mi mnóstwo listów, i dziękuję też literackim turystom, którzy odwiedzali w tym roku Görbersdorf, czyli Sokołowsko. I pamiętam zawsze, że literatura jest królestwem dużo bardziej czytających niż tych, którzy piszą. Niech żyją czytelnicy!” – powiedziała Tokarczuk.

Jana Karpienko (fot. Mieszko Piętka/AKPA)

Bestseller w nowej kategorii „Young Adult” trafił do debiutantki Katarzyny Barlińskiej znanej też pod pseudonimami P.S. Herytiera i Pizgacz, która podbiła polski rynek wydawniczy powieścią „Start a Fire. Runda pierwsza”. Odbierając statuetkę, autorka powiedziała: „Dwa lata temu siedziałam na matematyce w szkolnej ławce i zastanawiałam się, co ja chcę robić w życiu. Miałam przed sobą deklarację maturalną i nie wiedziałam. Każdy oczekiwał ode mnie planu – a ja takiego planu nie miałam. I udało mi się zaryzykować. Stąd też apel do młodych ludzi, ponieważ ja też jestem młoda, mam tylko 20 lat: nie bójmy się mówić, bo mamy wiele do powiedzenia, mamy wiele do opowiedzenia i trzeba ryzykować. Uważam, że ryzyko popłaca, jestem tego najlepszym przykładem”.

Katarzyna Barlińska (fot. Mieszko Piętka/AKPA)

Natomiast w kategorii „Literatura polska dla dzieci” młodsi czytelnicy oraz ich rodzice docenili pisarkę Justynę Bednarek i rysownika Daniela de Latour za popularny cykl o „skarpetkach”. To już druga statuetka w dorobku autorki, tym razem za „Sekretną historię ludz… skarpetek” (wyd. Poradnia K). Daniel de Latour nie pojawił się na gali, ponieważ kończy prace nad ilustracjami do kolejnego, szóstego tomu serii, który ma ukazać się wiosną. Justyna Bednarek odebrała nagrodę, dziękując swojemu wydawcy, agencji Autograf i „wszystkim rodzicom, którzy dbają o to, żeby rozkochiwać dzieci w literaturze”.

Justyna Bednarek (fot. Mieszko Piętka/AKPA)

Bestsellery Empiku 2022 w „Kulturze cyfrowej” pokazały, że najbardziej wciągają nas historie trzymające w napięciu. W kategoriach cyfrowych statuetki wręczali Joanna Okuniewska i Maciej Musiał.

Najchętniej słuchanym „Audiobookiem” w aplikacji Empik Go była „Czerwona ziemia” Marcina Mellera w interpretacji Wojciecha Mecwaldowskiego (wyd. W.A.B.). „Chciałem podziękować wszystkim czytelniczkom, czytelnikom, słuchaczkom i słuchaczom, bo to dzięki wam” – skomentował ​autor. „Ale najlepsze jest to, że mogę powiedzieć swoim dzieciom: Gucio, mam tę samą nagrodę co Mata; Basia, mam tę samą nagrodę co Sanah. Dzięki!” – dodał.

Marcin Meller (fot. Mieszko Piętka/AKPA)

W kategorii „Superprodukcja audio” wygrała „Mierzeja” (Empik Go, wyd. W.A.B.) na podstawie scenariusza braci Wojtka i Zygmunta Miłoszewskich z udziałem Mateusza Damięckiego, Karoliny Gorczycy i Anny Smołowik. Wśród „Podcastów” numerem jeden w 2022 roku również okazała się znana czytelnikom książek seria „Kryminalna historia kościoła” Artura Nowaka i Stanisława Obirka.

Joanna Okuniewska, Maciej Musiał, Karolina Gorczyca, Zygmunt Miłoszewski i Wojtek Miłoszewski (fot. Mieszko Piętka/AKPA)

Na scenie Bestsellerów Empiku tradycyjnie honorowano nie tylko najpopularniejsi twórców, lecz także młodych, zdolnych artystów, którzy w ubiegłym roku wnieśli do polskiej kultury powiew świeżości i w odważny sposób realizowali wizję artystyczną. Decyzją jury Odkryciem Empiku 2022 w kategorii „Literatura” została Ishbel Szatrawska, autorka książki „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” (wyd. Cyranka). Jak podkreśla jeden z jurorów, Michał Nogaś, laureatka „swoją opowieścią o próbie życia na własnych warunkach udowodniła, że świetnie napisany dramat może zaistnieć w literaturze – być zauważony i doceniony”.

Statuetkę autorce wręczyły Sylwia Chutnik i ubiegłoroczna laureatka, Aleksandra Zbroja. „Mogłabym wymieniać bardzo długo osoby, którym chciałabym podziękować, ale przede wszystkim chciałam podziękować mojemu wydawcy, Konradowi Nowackiemu z Cyranki, że zaryzykował, bo dramat to jest niemałe ryzyko, i mam nadzieję, że dramat będzie wydawany i będzie czytany” – powiedziała Ishbel Szatrawska.

Sylwia Chutnik, Aleksandra Zbroja i Ishbel Szatrawska (fot. Podlewski/AKPA)

Po raz pierwszy w 24-letniej historii nagród Empiku wręczono statuetkę dla Pisarza Roku. Głosujący w aplikacji Empiku przyznali ten tytuł Weronice Annie Marczak, a Artystą Muzycznym Roku został Dawid Podsiadło. W ciągu tygodnia oddano prawie 120 tysięcy głosów w obu kategoriach.

Marczak to pisarka, która zasłynęła z publikacji na Wattpadzie, a obecnie również na tradycyjnym rynku serii młodzieżowej o rodzinie nazwiskiem Monet. Odbierając statuetkę, podziękowała czytelnikom, bliskim i wydawcy.

Weronika Anna Marczak (fot. Podlewski/AKPA)

Gala Bestsellerów Empiku była transmitowana na antenie TVN oraz na profilach Empiku w mediach społecznościowych. Uroczystość prowadził Marcin Prokop w towarzystwie Ewy Szmidt-Belcarz, natomiast gospodarzami transmisji internetowej byli Red Lipstick Monster i Karol Paciorek.

Zapis transmisji możecie obejrzeć poniżej:

[edm]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy