Makłowicz, Wojewódzki, Zborowski, Barciś i Ralph Kaminski w słuchowisku na podstawie trylogii o przygodach Baltazara Gąbki

6 lipca 2023

Popularna trylogia szpiegowsko-podróżnicza Stanisława Pagaczewskiego powraca w nowej odsłonie. „Przygody Baltazara Gąbki”, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków, tym razem doczekały się słuchowiska. W bohaterów serii książek wcielają się Makłowicz, Zborowski, Wojewódzki, Barciś i Ralph Kaminski. Dźwiękowy spektakl udostępniono w aplikacji Empik Go.

Baltazar Gąbka rozkochał w sobie Polaków niemal 60 lat temu. Właśnie wtedy ukazała się pierwsza z serii książka Stanisława Pagaczewskiego o przygodach księcia, smoka i profesora Baltazara Gąbki. W PRL-u historia wyróżniała się oryginalnością oraz – jak się później okazało – ponadczasowością. Po wydaniu bardzo szybko zyskała rzeszę fanów i już kilka lat później doczekała się serialowej adaptacji, którą pamiętają jeszcze dzieci i młodzież z przełomu wieków.

„Przyznam, że pisałem swojego Gąbkę nie tylko z myślą o dzieciach. Ten wyimaginowany bohater żyjący gdzieś poza czasem i epoką to trochę mój portret własny, rozbity na poszczególne postacie” – mówił Pagaczewski.

Dziś, za sprawą Empik Go oraz Wydawnictwa Literackiego, mamy szansę na zapoznanie się z tym tytułem w formie słuchowiska. Przez dzikie krainy Słonecji, Krainę Hipopotama i Las Chudzielców słuchaczy poprowadzi Janusz Zadura (narrator). Na szlaku towarzyszyć mu będzie plejada aktorów, ale także gwiazda muzycznej sceny czy popularny kucharz. W głównych rolach znaleźli się Robert Makłowicz, Kuba Wojewódzki, Artur Barciś, Wiktor Zborowski, Ralph Kaminski, Krzysztof Czeczot oraz Sandra Drzymalska w roli szpiega Don Pedra de Pommidore’a.

„Jestem jedną z wiodących postaci pięknej przygody mojego dzieciństwa, 'Przygód Baltazara Gąbki’. W słuchowisku wcielam się w postać Kraka, władcy” – mówi Kuba Wojewódzki, który użyczył głosu księciu Krakowi. „Moja postać jest mi jakoś bliska i grając ją trochę spełniam swoje marzenie. My, ludzie z Warszawy, zawsze chcieliśmy rządzić Krakowem. A ja dodatkowo, zarządzam ludźmi z Grodu Kraka, mam tubalny głos, przyjaźnię się ze smokiem, troszczę się o przyjaciół. Czego chcieć więcej?” – dodaje ze śmiechem.

„Lubię takie bajki, które są bajkami i zarazem nimi nie są. Akurat Pagaczewski coś takiego napisał” – komentuje Makłowicz, który wciela się w rolę Bartłomieja Bartoliniego herbu zielona pietruszka.

17-godzinna produkcja powstała na podstawie trzech części trylogii Stanisława Pagaczewskiego, na którą składały się powieści: „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Misja Baltazara Gąbki” oraz „Gąbka i latające talerze”. Poniżej możecie odsłuchać pierwszą godzinę słuchowiska.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: słuchowiska