Gdynia ponownie Miastem Słowa. Poznaliśmy program tegorocznej edycji literackiego festiwalu

1 sierpnia 2022

Nadchodzi kolejna edycja gdyńskiego wydarzenia, w którego centrum stoi współczesna polska literatura. Od 24 do 28 sierpnia odbędzie się Festiwal Miasto Słowa, który przyciągnie wielu znakomitych gości, a jego kulminacją będzie ogłoszenie laureatów tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia.

Dorota Masłowska, Michał Witkowski, Krystyna Kurczab-Redlich, Wit Szostak, Sylwia Chutnik, Anna Gacek – to tylko część z długiej listy autorek i autorów, którzy dyskutować będą w Gdyni o swoich najnowszych książkach. Jak co roku Festiwal Miasto Słowa zaprosi na przegląd ważnych pozycji i obiecujących debiutów oraz podpowie, na które z dziejących się w rodzimej literaturze zjawisk i poruszanych tematów warto zwrócić uwagę.

Gdyński festiwal wystartuje w środę, 24 sierpnia. Jak zapowiadają organizatorzy, przez pięć dni w gościnnych progach Muzeum Miasta Gdyni trwać będą literacko-społeczno-polityczne dyskursy i namysły.

Pierwsze dwa dni festiwalu skupione będą na rozmowach z autorami nominowanymi do 17. edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Ta jedna z najważniejszych polskich nagród literackich honoruje twórców w czterech równorzędnych kategoriach: eseju, poezji, prozie i przekładzie. Zwycięzcy, oprócz pamiątkowych statuetek – Literackich Kostek – otrzymają nagrody ufundowane przez prezydenta miasta, Wojciecha Szczurka.

Jako że gdyńskie święto literatury organizowane jest w tym roku w cieniu tragedii wojennych za naszą wschodnią granicą, w jego programie nie mogło zabraknąć spotkań nawiązujących do tych wydarzeń. „Co z tą Rosją” to rozmowa, w której udział wezmą historyk i eseista prof. Andrzej Chwalba, specjalizujący się w relacjach polsko-rosyjskich, oraz dziennikarka i reportażystka Krystyna Kurczab-Redlich, autorka słynnej biografii „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”. Wspólnie zastanawiać się będą nad fenomenem bezwzględnej rosyjskiej machiny politycznej i skomplikowanym rysem społecznym rosyjskiego narodu. Natomiast o tym, jak nauka – prowadząc do ludobójstw – legitymizowała hierarchiczne podziały ludzkich społeczności oraz o największych zbrodniach współczesnego świata podyskutują z Agnieszką Lichnerowicz historycy Konstanty Gebert i Maciej Górny.

W Mieście Słowa będzie można także skupić uwagę na – przepuszczonej przez literackie filtry – najbliższej nam codzienności. Próbę analizy zmieniającego się w ciągu ostatnich dekad świata czynioną za pośrednictwem swoich najnowszych książek przeprowadzą Dorota Masłowska („Bowie w Warszawie”) i Roch Sulima („Powidoki codzienności”). A czy zwyczajne życie jest jeszcze w tych czasach w ogóle możliwe? Może chociaż w literaturze? Podczas spotkania „Niesielankowe debiuty” Monika Ochędowska spyta o to świetnie zapowiadających się autorów Sebastiana Nowaka („Powszednia historia”) i Małgorzatę Żarów („Zaklinanie węży w gorące wieczory”). Zaś autorka wydanej w tym roku pozycji „Mam nadzieję” Katarzyna Czajka-Kominiarczuk i psycholożka Ewa Woydyłło w rozmowie z Michałem Cichym szukać będą sposobów na odnajdywanie siebie.

Wokół analizy trudnych wyzwań teraźniejszości krążyć będzie cykl spotkań odbywający się pod hasłem „Wszystko jest filozofią 2.2”. A w nim prezentacja raportu „Społeczne skutki pandemii” opracowanego przez Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz dyskusja pod tytułem „Czy nauka i religia wchodzą w nieunikniony konflikt?”.

Gdyński festiwal literacki to również wydarzenia, podczas których szkło powiększające przyłożone będzie do procesów związanych z pisarstwem, tworzeniem, czytelnictwem. Taka będzie m.in. rozmowa „Dojrzewanie w słowie”, gdzie spotkają się Agnieszka Wolny-Hamkało i Wit Szostak, autor chyba najbardziej zaskakującej pod względem formy książki tego roku („Szczelinami”). O sile i konieczności lektury porozmawiają też powieściopisarka Inga Iwasiów i poetka Joanna Mueller. Zaś o sensie ponownych przekładów klasyki literatury podczas spotkania „Anne ze Szczytów i inne Fizie” dyskutować będzie grono znamienitych tłumaczy: Anna Bańkowska, Kaja Gucio i Jerzy Jarniewicz.

Na festiwalu swoją premierę będzie miał najnowszy kryminał Michała Witkowskiego – „Tango”. O najmroczniejszej z dotychczasowych jego książek autor porozmawia z dziennikarką Agnieszką Szydłowską. A skoro jesteśmy już przy dziennikarzach radiowych, nie można pominąć też spotkania z Anną Gacek wokół jej reportażu o ostatniej dekadzie XX wieku w muzyce zatytułowanego „Ekstaza. Lata 90. Początek”, którą poprowadzi Piotr Metz. Dźwiękowe terytoria eksplorować będzie także Marcin Dymiter (nominowany w tym roku do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „esej”) podczas swojego muzycznego projektu „Soundscape Set – Zwierzęta w Mieście”. Z kolei o tym, jak dogadać się i pokojowo współistnieć z coraz bardziej bezbronnymi wobec postępującej ekspansji człowieka zwierzętami, podczas rozmowy „Dzicy w mieście” opowiedzą biolodzy i autorzy Paweł Pstrokoński i Adam Zbyryt.

Ważną gościnią festiwalu będzie w tym roku Sylwia Chutnik. Pisarka weźmie udział w dwóch wydarzeniach. Podczas pierwszego z nich, zatytułowanego „O matko jedyna! O końcu patriarchatu i nie tylko”, opowie o swojej najnowszej powieści „Tyłem do kierunku jazdy”, a towarzyszyć jej będzie Agnieszka Szpila, autorka zeszłorocznej powieści „Heksy”. Jak przekonują organizatorzy, siła siostrzeńskich więzi, moc literackiej swady, humor i zadziorność gwarantowane. Drugie spotkanie z Sylwią Chutnik, „Poczet buntowniczek polskich”, kierowane będzie do najmłodszej publiczności – nie tylko dziewczynek! Tak samo zresztą jak rozmowa z Klaudią Kozińską i Małgorzatą Ruszkowską, autorkami niezwykłego przewodnika „Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci”, wydanego przez wydawnictwo Dwie Siostry.

Jak co roku kulminacyjnym momentem festiwalu będzie uroczysta gala, podczas której poznamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2022. Wręczenie nagród odbędzie się w piątek, 26 sierpnia, w gdyńskim Muzeum Emigracji. Spotkanie ze zdobywcami Literackich Kostek odbędzie się dzień później, 27 sierpnia, o godz. 16:00 w Muzeum Miasta Gdyni.

Zdecydowana większość spotkań festiwalowych dostępna będzie online na Facebooku Nagrody Literackiej Gdynia. Gala wręczenia nagród będzie transmitowana również na żywo w Muzeum Miasta Gdyni. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program udostępniono na stronie www.nagrodaliterackagdynia.pl. Festiwal odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[edm]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia