Panorama współczesnej polskiej literatury. Poznaliśmy dwudziestkę nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia 2022
Ogłoszono nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Wytypowane do finałowej dwudziestki książki to panorama współczesnej polskiej literatury. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali zaplanowanej na 26 sierpnia.
17. edycja jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce jest równocześnie rekordową pod względem nadesłanych propozycji. Na konkurs wpłynęło 586 zgłoszeń, w tym ponad 200 w najliczniejszej kategorii tj. poezji. „Jak co roku nominowane książki są niezwykle różnorodne, ale też nieoczywiste. To, co stało się marką rozpoznawczą Nagrody Literackiej Gdynia, to poszukiwanie głosów innych, zajmujących, ciekawych, ale zawsze literacko wybitnych” – skomentował nominacje prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.
W kategorii „esej” nominację otrzymali Marcin Dymiter za „Notatki z terenu”, w których opisuje towarzyszący człowiekowi świat dźwięku; Agnieszka Gajewska za odkrywczą monografię „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia”; Andrzej Kopacki za „21 wierszy w przekładach i szkicach”, która to książka jest translatologiczną autowiwisekcją; Tomasz Szerszeń za „Wszystkie wojny świata”, na które złożyły się powidoki katastrof, wojen i pożóg; oraz nieżyjący już Jerzy Szperkowicz za zapis poszukiwań prawdy o utraconej matce – „Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym”. Komentując wybór, Adam Lipszyc, jeden członków kapituły, mówił: „Język dobierany w tych książkach jest niezwykle precyzyjnym narzędziem odkrywania prawdy; prawdy czasami trudnej, ukrytej, czasem ulotnej, ale takiej, którą tylko precyzyjnie dobranym literacko-eseistycznym językiem można odkryć”.
Piątka nominowanych poetów to: Szymon Bira za „1,1” – książkę językowego konkretu i rzeczowników; Urszula Honek za „Zimowanie”, w której autorka na swój własny, swobodny sposób korzysta ze znanych językowych rekwizytów; Emilia Konwerska za „112”, zbiór wierszy pisanych z dużą dozą szaleństwa, delikatności i dosadności jednocześnie; Patryk Kosenda za „Największy na świecie drewniany coaster”, gdzie słowa korzystają z radości współbrzmień i bardzo nieoczekiwanych połączeń. Nominowaną jest też Justyna Kulikowska – pretendująca do Nagrody Literackiej Gdynia również w zeszłym roku. Tym razem za „gift. z Podlasia”, książkę pisaną językiem i alfabetem gniewu – bezkompromisową od pierwszego do ostatniego wiersza.
Nominowani w kategorii „proza” to: Krzysztof Bartnicki za „Myśliwice, Myśliwice”, rozgrywającą się w języku i otwieranych przez niego przestrzeniach wyobraźni opowieść o upadku miasta; Ewa Jarocka (nominowana w ubiegłym roku w kategorii „poezja”) za „Skończyło się na całowaniu”, czyli narrację, której źródłem jest rozdwojenie psychiczne i niestabilność narratorki; Mateusz Pakuła za „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, opowieść zbudowaną z małych scen codzienności, z dialogów i z życia – wśród umierania; Edward Pasewicz za „Pulverkopf”, zaskakującą powieść o próbie zrozumienia przeszłości – tej osobistej, jak i kolektywnej; oraz Krzysztof Pietrala za „Story Jones”, poemat prozą, przywołujący marzenia, groźby i niespełnienia pierwszej awangardy.
Ostatnia z kategorii, „przekład na język polski”, przyniosła nominację dla Jerzego Kocha za „Niepokój przychodzi o zmierzchu” Marieke Lucas Rijneveld, gdzie niesamowita precyzja tłumaczenia i językowe znaleziska przenoszą nas do holenderskiej prowincji. Kolejna nominowana pozycja to najnowszy, mistrzowski przekład „Ulissesa” Jamesa Joyce’a w tłumaczeniu Macieja Świerkockiego. Karolina Wilamowska otrzymała nominację za „Kuratora” Györgya Konráda, obezwładniającą opowieść o pracowniku opieki społecznej, wyrażoną gęstym, niekiedy obsesyjnym językiem. Wśród nominowanych jest również Jarosław Zawadzki za „Opowieści kanterberyjskie” Geoffreya Chaucera, czyli pierwszy, pełny – a do tego piękny – polski przekład czternastowiecznej księgi, oraz Iwona Zimnicka i jej tłumaczenie „Trylogii kopenhaskiej” Tove Ditlevsen, która dzięki trafieniu w odpowiednią tonację stała się jedną z najbardziej poruszających książek ubiegłego roku.
Laureatów 17. edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznamy 26 sierpnia. Przyznanie Literackich Kostek jest kulminacyjnym momentem corocznego festiwalu literackiego Miasto Słowa, który w ostatnich dniach sierpnia odbywa się w Gdyni. W tym roku trwać będzie od 24 do 29 sierpnia. Jego program poznamy w lipcu.
LISTA NOMINACJI DO XVII NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA:
ESEJ:
- Marcin Dymiter „Notatki z terenu”, wyd. Części Proste,
- Agnieszka Gajewska „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia”, Wydawnictwo Literackie,
- Andrzej Kopacki „21 wierszy w przekładach i szkicach”, wyd. Officyna,
- Tomasz Szerszeń „Wszystkie wojny świata”, wyd. słowo/obraz terytoria, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk,
- Jerzy Szperkowicz „Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym”, wyd. Znak Literanova.
POEZJA:
- Szymon Bira „1,1”, wyd. Convivo,
- Urszula Honek „Zimowanie”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu,
- Emilia Konwerska „112”, wyd. papierwdole,
- Patryk Kosenda „Największy na świecie drewniany coaster”, wyd. Fundacja Kontent,
- Justyna Kulikowska „gift. z Podlasia”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
PROZA:
- Krzysztof Bartnicki „Myśliwice, Myśliwice”, wyd. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka,
- Ewa Jarocka „Skończyło się na całowaniu”, wyd. papierwdole,
- Mateusz Pakuła „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, wyd. Nisza,
- Edward Pasewicz „Pulverkopf”, wyd. Wielka Litera,
- Krzysztof Pietrala „Story Jones”, wyd. Meth.
PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI:
- Jerzy Koch „Niepokój przychodzi o zmierzchu”, Marieke Lucas Rijneveld, Wydawnictwo Literackie,
- Maciej Świerkocki „Ulisses”, James Joyce, wyd. Officyna,
- Karolina Wilamowska „Kurator”, György Konrád, wyd. Pogranicze,
- Jarosław Zawadzki, „Opowieści kanterberyjskie”, Geoffrey Chaucer, wyd. Biblioteki Śląskiej,
- Iwona Zimnicka „Trylogia kopenhaska”, Tove Ditlevsen, wyd. Czarne.
[am]
fot. mat. prasowe Nagrody Literackiej Gdynia
Kategoria: newsy