Co czytają Polacy? Poznajcie nominowanych do Bestsellerów Empiku 2021
Ogłoszono nominowanych do Bestsellerów Empiku: corocznych nagród dla twórców najpopularniejszych książek, muzyki i filmów. Z uwagi na fakt, że nominowanych i laureatów wskazuje się na podstawie danych sprzedażowych, daje to pojęcie o gustach czytelniczych Polaków. Które tytuły kupowano w 2021 roku najchętniej?
W minionych 12 miesiącach klienci salonów Empik i Empik.com oraz użytkownicy aplikacji Empik, Empik Go, Empik Music, a także Empik Bilety i Going poprzez swoje kulturalne wybory i zakupy oddali w plebiscycie blisko 50 milionów głosów. Liczby te stale rosną – dla porównania jeszcze w 2019 roku głosów było blisko 40 milionów. Bestsellery Empiku przyznawane są twórcom książek, muzyki i filmów. Nas z oczywistych powodów interesuje głównie literatura.
W 2021 roku miłośnicy książek z pewnością nie mogli narzekać na brak literackich atrakcji. Nominacje pokazują, że klienci sięgali zarówno po eksperymenty ze słowem i konwencją, jak i po twórców sprawdzonych bestsellerów.
W kategorii „literatura piękna” znalazły się nagrodzona Bookerem powieść „Dziewczyna, kobieta, inna” autorstwa Bernardine Evaristo, jak i „Informacja zwrotna” Jakuba Żulczyka. W gronie nominowanych jest również Ken Follett ze swoją najnowszą powieścią „Nigdy” – tu z pewnością na wynik dodatkowo wpływ miała decyzja wydawcy, by Empik jako jedyny mógł sprzedawać książkę w powiększonej, specjalnej edycji. Po raz kolejny szansę na statuetkę ma Heather Morris dzięki „Trzem siostrom”. Zaskoczyć może obecność w tej kategorii książki „Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte”, są to bowiem historie i obserwacje z życia matki i blogerki Joanny Mokosy-Rykalskiej.
W kategorii „literatura popularna” rywalizują weterani Bestsellerów Empiku, czyli Nicholas Sparks ze swoją najnowszą powieścią „Powrót”, Stephen King z dobrze przyjętym „Później”, B.A. Paris z najnowszym thrillerem „Terapeutka” i Remigiusz Mróz z książką „Wybaczam ci”. I tu dwie pozycje zawdzięczają większą sprzedaż unikatowym wydaniom dostępnym wyłącznie w Empiku – chodzi o „Później” Kinga w twardej oprawie oraz „Powrót” Sparksa w specjalnym, świątecznym wydaniu. Listę nominowanych uzupełnia kolejna pozycja, która wypłynęła na fali powieści obozowych, tym razem przenosząc się fabularnie na salony III Rzeszy – chodzi o „Narzeczoną nazisty” Barbary Wysoczańskiej.
Wiele działo się także w „literaturze polskiej dla dzieci”. Polscy autorzy nie unikali trudnych tematów, a rodzice chętnie sięgali po książki, które pomagały im rozmawiać z dziećmi o emocjach czy relacjach. Po raz kolejny nominację zdobył Andrzej Maleszka. Tym razem udało mu się to dzięki książce „Stwór” wchodzącej w skład nowej serii „Bohaterowie Magicznego Drzewa”, powstającej razem z bestsellerowym cyklem „Magiczne Drzewo”. Dużym powodzeniem cieszyło się także lokalne rozwinięcie serii „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, czyli napisany przez Sylwię Chutnik tom „100 historii niezwykłych Polek”. W gronie nominowanych znalazły się też: „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!” Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry, „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” Agaty Romaniuk oraz antologia charytatywna „Wszystkie kolory świata” traktująca o równości i otwartości, z której dochód przeznaczony był na wsparcie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.
2021 rok przyniósł też dalszy wzrost zainteresowania książkami wspierającymi rozwój i poradnikami z różnych dziedzin, dlatego Empik włączył do nagród kategorię „rozwój osobisty”. Mamy tu duży bestseller „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro, a także „Dobrostan. O szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu” Agnieszki Maciąg, „Klub 5 rano. Szczęśliwy poranek zmienia wszystko” Robin Sharmy, „Kobiety, które czują za bardzo” Katarzyny Kucewicz oraz „Napisz i spal” Sharon Jones.
Fani audiobooków docenili w 2021 roku m.in. oryginalne seriale audio Empik Go z gwiazdorską obsadą: „Wilkołaka” na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza i „Grę Luizy” według scenariusza Anny Robak-Reczek. O statuetkę walczą też „Czuła przewodniczka” Natalii de Barbaro oraz thrillery „Wizjer” Magdalena Witkiewicz i „Zabójcza przyjaźń” Alice Feeney.
Po raz trzeci zostaną też przyznane Odkrycia Empiku. „To wyróżnienia dla zdolnych artystów, którzy w minionym roku szczególnie zaznaczyli swoją obecność w świecie literatury, muzyki i filmu, a ich twórczy fenomen doceniło eksperckie ujry. Łączy ich odważna i oryginalna wizja artystyczna, zmieniająca optykę patrzenia na świat i wyznaczająca możliwe kierunki rozwoju rodzimej kultury. Nagroda przyczynia się do promocji tych twórców oraz poszerzenia grona ich dotychczasowych odbiorców” – tłumaczy Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Grupy Empik.
Nominowanych w kategorii „literatura”, którzy z wyjątkową wrażliwością opisują współczesny świat, wskazali Dominika Słowik, Witold Szabłowski, Marcin Meller oraz eksperci z Empiku Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz. Kapituła zwróciła uwagę na Łukasza Barysa i jego powieść „Kości, które nosisz w kieszeni”, Mateusza Pakułę i jego opowieść o umieraniu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” oraz Aleksandrę Zbroję i jej debiutanckiego „Mireczka. Patoopowieść o moim ojcu”. Wśród odkryć jest również autorka już dawno odkryta, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada Dorota Kotas wraz ze swoją drugą książką „Cukry”, a także autor tomu eseistycznego – Maciej Jakubowiak i jego „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”.
W tym roku po raz pierwszy w historii zostanie wręczona specjalna Nagroda Publiczności. Spośród wszystkich tytułów nominowanych w 12 kategoriach internauci wskażą jednego zwycięzcę – bestsellera bestsellerów, czyli najlepszą ich zdaniem kulturalną premierę 2021 roku. Głosowanie w aplikacji mobilnej Empik startuje 1 lutego i potrwa 10 dni.
Ulubionych twórców polskiej publiczności poznamy 15 lutego podczas gali finałowej Bestsellerów Empiku 2021. Transmisja wydarzenia rozpocznie się na antenie TVN o godz. 20:15, natomiast o 19:45 wystartuje streaming online z relacją zza kulis, który będzie można śledzić na kanałach Empiku na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTube oraz na platformie Empik.com i w aplikacji mobilnej Empik.
Poniżej prezentujemy pełną lista nominowanych w książkowych kategoriach Bestsellerów Empiku 2021 (kolejność alfabetyczna wg tytułów):
Literatura piękna
- Bernardine Evaristo „Dziewczyna, kobieta, inna”, tłum. Agata Zano, Wydawnictwo Poznańskie
- Jakub Żulczyk „Informacja zwrotna”, wyd. Świat Książki
- Joanna Mokosa-Rykalska „Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte”, wyd. Wielka Litera
- Ken Follet „Nigdy”, tłum. Janusz Ochab, wyd. Albatros
- Heather Morris „Trzy siostry”, tłum. Kaja Gucio, wyd. Marginesy
Literatura popularna
- Barbara Wysoczańska „Narzeczona nazisty”, wyd. Filia
- Nicholas Sparks „Powrót”, tłum. Maria Olejniczak-Skarsgård, wyd. Albatros
- Stephen King „Później”, tłum. Rafał Lisowski, wyd. Albatros
- B.A. Paris „Terapeutka”, tłum. Maria Gębicka-Frąc, wyd. Albatros
- Remigiusz Mróz „Wybaczam Ci”, wyd. Czwarta Strona
Rozwój osobisty
- Natalia de Barbaro „Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie”, wyd. Agora
- Agnieszka Maciąg „Dobrostan. O szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu”, wyd. Otwarte
- Robin Sharma „Klub 5 rano. Szczęśliwy poranek zmienia wszystko”, tłum. Teresa Tomczyńska, wyd. Kompania Mediowa
- Katarzyna Kucewicz „Kobiety, które czują za bardzo”, Dom Wydawniczy Rebis
- Sharon Jones „Napisz i spal”, tłum. Agata Wróbel, wyd. Otwarte
Literatura polska dla dzieci
- Andrzej Maleszka „Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór”, wyd. Znak Emotikon
- Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!”, wyd. Sensus
- Agata Romaniuk „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi”, wyd. Agora
- Sylwia Chutnik „Opowieści na dobranoc. 100 historii niezwykłych Polek”, wyd. Debit
- antologia „Wszystkie kolory świata”, wyd. Agora
Audiobook
- „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”, Natalia de Barbaro, czyta: Maja Ostaszewska
- „Gra Luizy” – serial oryginalny Empik Go według scenariusza Anny Robak-Reczek, w rolach głównych: Aleksandra Linda, Bogusław Linda i Dawid Ogrodnik
- „Wilkołak” – serial oryginalny Empik Go i Wydawnictwa Marginesy na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza, w rolach głównych: Aleksandra Popławska, Cezary Pazura, Krzysztof Zalewski i Filip Kosior
- „Wizjer”, Magdalena Witkiewicz, w roli głównej: Maria Dębska
- „Zabójcza przyjaźń”, Alice Feeney, tłum. Agnieszka Walulik, czytają: Diana Giurow i Michał Podsiadło
Lista nominowanych do nagrody Odkrycia Empiku 2021 w kategorii „literatura” (kolejność alfabetyczna wg nazwisk):
- Łukasz Barys „Kości, które nosisz w kieszeni”, wyd. Cyranka
- Maciej Jakubowiak „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”, wyd. Czarne
- Dorota Kotas „Cukry”, wyd. Cyranka
- Mateusz Pakuła „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, wyd. Nisza
- Aleksandra Zbroja „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu”, wyd. Agora
[am]
TweetKategoria: newsy