Nowe książki w 2022 roku w W.A.B. i Grupie Wydawniczej Foksal

13 stycznia 2022

Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami Wydawnictwa W.A.B. i Grupy Wydawniczej Foksal na pierwszy kwartał 2022 oraz wybranymi zapowiedziami na cały 2022 rok.

Literatura piękna zagraniczna

Han Kang „Biała Elegia”, tłum. Justyna Najbar-Miller – premiera: 26 stycznia

Literacki fenomen wprost z Korei. Nowa książka autorki „Wegetarianki”, laureatki Międzynarodowego Bookera 2016. „Biała Elegia” to powieść inna niż wszystkie i najbardziej osobista w dorobku autorki. Literacka perełka, w której tematem przewodnim jest biel. To książka o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Oszałamiające badanie kruchości, piękna i obcości życia. Autorka napisała większą część powieści podczas zimowego pobytu w Warszawie.

Imre Kertész „Los utracony”, tłum. Krystyna Pisarska – premiera 9 lutego

Nowe wydanie klasycznej powieści laureata Nagrody Nobla. Opowieść młodego chłopca, Żyda z Budapesztu, który spędził rok w niemieckich obozach koncentracyjnych, Oświęcimiu i Buchenwaldzie. Pozbawiona patosu relacja piętnastolatka, który z naiwnością stara się przystosować do wymagań swoich ciemiężycieli, odsłania mechanizmy kryjące się za zbrodniami ubiegłego stulecia. Powstało wiele ważnych literackich świadectw z obozów zagłady, jednak „Los utracony” jest na ich tle książką wyjątkową.

Gunnar Kaiser „Pod skórą”, tłum. Barbara Niedźwiecka – premiera: 23 lutego

Nowy Jork, lato 1969 roku. Student literatury Jonathan Rosen śledzi piękną dziewczynę. Idąc za nią, spotyka eleganckiego bibliofila Josefa Eisensteina, z którym nawiązuje znajomość. Ten tajemniczy starszy mężczyzna wprowadza niedoświadczonego chłopca w świat sztuki i zmysłowości, zdradza mu tajniki uwodzenia i pomaga mu wejść w dorosłość. W pracowni Eisensteina Jonathan po raz pierwszy uprawia miłość z młodą kobietą, którą obaj zagadnęli w barze. Z upływem czasu młody człowiek nabiera podejrzeń, że jego mentor skrywa jakąś straszną tajemnicę. Ale to przeczucie przerodzi się w pewność dopiero kilkadziesiąt lat później, na całkiem innym etapie życia.

Sally Rooney „Gdzie jesteś, piękny świecie”, tłum. Jerzy Kozłowski – premiera: 9 marca

Nowa powieść jednej z najpopularniejszych anglojęzycznych pisarek na świecie. Pisarka Alice spotyka Felixa, który pracuje w magazynie. Zaprasza go na wspólny wyjazd do Rzymu. W Dublinie jej najlepsza przyjaciółka, Eileen, przeżywa rozstanie i zaczyna flirtować z Simonem, którego zna od dzieciństwa. Alice, Felix, Eileen i Simon są jeszcze młodzi, ale powoli dogania ich proza dorosłego życia. Pragną siebie nawzajem, oszukują się, łączą się w pary, rozstają. Uprawiają seks, zamartwiają się seksem, martwią się o swoje przyjaźnie i świat, w którym żyją. Przeżywają wiele rozterek. Czy znajdą sposób, by uwierzyć w piękny świat? Powieść ukaże się w Polsce zarówno w miękkiej oprawie jak i specjalnym, kolekcjonerskim wydaniu w twardej oprawie.

Co jeszcze w 2022 roku w literaturze pięknej zagranicznej:

Hernan Diaz „W oddali”, tłum. Paweł Lipszyc – kwiecień,

Douglas Glover „Elle”, tłum. Jolanta Kozak – kwiecień,

Torrey Peters „Detransition, Baby”, tłum. Aga Zano – maj,

Stefania Auci „Sycylijskie lwy”, tłum. Tomasz Kwiecień – czerwiec,

David Foster Wallace „Niewyczerpany żart”, tłum. Jolanta Kozak – lipiec,

Elfriede Jelinek „Pianistka”, nowe wydanie, tłum. Ryszard Turczyn – lipiec,

Patricia Lockwood „No One Is Talking About This”, tłum. Maria Zawadzka – wrzesień,

Michel Houellebecq, nowa powieść, tłum. Beata Geppert – wrzesień.

Literatura piękna polska

Wojciech Chamier-Gliszczyński „Dawki fantomowe” – premiera: 26 stycznia

Kiedy się poznają, Irena jest stażystką w Szpitalu dla Dzieci ze Schorzeniami Nerwicowymi, Wadami Wymowy oraz Charakteru, a on, Ludwik Strauss – słynny na całą Polskę Ludową psychiatra, jest tego szpitala dyrektorem. Pobierają się, on staje się dla niej nauczycielem i mentorem. Z czasem jednak jego umysł zaczyna trawić choroba, a relacja małżonków ulega zmianie. „Dawki fantomowe” to utrzymana w tonie wysublimowanej groteski ze świata Wesa Andersona opowieść o zatracie tożsamości, a zarazem o wyzwoleniu spod dominacji drugiej osoby, o odkrywaniu własnego, indywidualnego ja.

Olga Mildyn „Podłość” – premiera: 23 lutego

„Takiego debiutu nie było od dawna, a może: nigdy. Nie przesadzamy. To jest dynamit” – zapowiada W.A.B. Ta powieść to pojemnik na żal. Zrobiony z plastikowego pudełka na kanapki z misiem, któremu starło się pół twarzy i nie wiadomo, czy wypada się śmiać, czy trzeba współczuć. To polifoniczna opowieść z różnych krańców Polski: o smutku, nieszczęściu, matactwach, chciwości i ludzkiej podłości. „Podłość” – monumentalny, po reportersku liryczny debiut Olgi Mildyn – porusza do głębi.

Marcel Andino Velez „Świeccy” – premiera 9 marca

Wykształciuchy, łże-elity, postkomuniści, elgiebety, ekolodzy, czerwona hołota, zdegenerowane lewactwo i zdradzieckie mordy. Krócej scharakteryzować familii Świeckich chyba się nie da. Są dobrze wykształceni, mają zasoby i – co najgorsze – naprawdę działają. Tanie mieszkania dla wszystkich, walka z patodeweloperką i kościołem wściubiającym nos w każdy aspekt życia. Komunizm, poganizm i obraza uczuć religijnych. „Świeccy” to przygodowa powieść o wielopokoleniowej rodzinie, która próbuje coś zmienić. Opowieść o Polsce, w której istnieje jakaś alternatywa.

Co jeszcze w 2022 roku w literaturze pięknej polskiej:

Brygida Helbig, nowa powieść – kwiecień,

Barbara Klicka, nowa powieść – jesień,

Zyta Rudzka, nowa powieść – jesień.

Non-fiction

Thomas Geve „Chłopiec, który narysował Auschwitz”, tłum. Agnieszka Szling – premiera: 26 stycznia

Inspirująca, prawdziwa historia o nadziei i przetrwaniu. Thomas Geve miał trzynaście lat, gdy wraz z matką został deportowany do Auschwitz. Piętnaście, gdy obóz w Buchenwaldzie, gdzie ostatecznie trafił, wyzwolili alianci. Zbyt słaby, by odejść, przez jakiś czas mieszkał w obozie i rysował wszystko, co stało się także jego udziałem. Tak powstało ponad osiemdziesiąt ilustracji, prostych i jednocześnie przejmujących w szczegółach, pokazujących nie tylko sceny dramatyczne, lecz także codzienne życie w obozach, przejawy człowieczeństwa, wsparcie i przyjaźń między więźniami. Jego wspomnienia to rzadkie świadectwo dziecka, które miało wyjątkową zdolność obserwowania oraz zapamiętywania każdego szczegółu otoczenia.

Luba Vikhanski, Joel Daphna „Płeć i mózg. Historia przekręconych faktów”, tłum. Agnieszka Szling – premiera: 9 lutego

Od pokoleń uczono nas, że mózgi kobiet i mężczyzn różnią się w istotny sposób. Zgodnie z tym mitem kobiecy mózg ma rozbudowane ośrodki komunikacji i emocji oraz jest przystosowany do odczuwania empatii. W męskim mózgu dominują ośrodki seksu i agresji, i jest on stworzony do budowania systemów. Ta teoria dostarcza zgrabnego biologicznego wytłumaczenia, większości tego, z czym spotykamy się w codziennym życiu. Wyjaśnia, dlaczego kobiety są postrzegane jako bardziej wrażliwe i emocjonalne, podczas gdy mężczyźni jako bardziej agresywni. Ale czy to rzeczywiście prawda?

Według neurolożki, profesor Daphny Joel, tak nie jest. W swojej książce, opierając się na przełomowych wynikach własnych badań i najnowszych dowodach naukowych, wyjaśnia, że każdy ludzki mózg jest w rzeczywistości unikalną mieszanką – lub mozaiką – cech „męskich” i „żeńskich”. „Płeć i mózg” to fascynujące spojrzenie na naukę o płci, na jej historię i przyszłość.

Michał Wójcik „Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego” – premiera 23 lutego

W 2018 roku wsparła protest rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, aktywnie włączyła się w Strajk Kobiet, protestowała przeciwko wydarzeniom na polsko-białoruskiej granicy. Mówi, że „nie wolno zostawić w potrzebie ludzi, którzy są zagrożeni”. Wanda Traczyk-Stawska – wojowniczka, aktywistka, kobieta instytucja, moralny autorytet. Walczyła w powstaniu warszawskim jako strzelec i łączniczka Oddziałów Osłonowych Wojskowych Zakładów Wydawniczych (WZW) – Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Po wojnie studiowała psychologię i przez całe zawodowe życie pracowała z dziećmi z niepełnosprawnościami. Dlaczego mówi o sobie żołnierz, a nie żołnierka? Czym było dla niej powstanie i jak wpłynęło na jej postrzeganie świata? I dlaczego nadal walczy? Na te i wiele innych pytań Michał Wójcik szuka w rozmowie z nią odpowiedzi, kreśląc wielobarwny, pełnokrwisty obraz tej niezwykłej kobiety.

Rozenn Morgat, Gulbahar Haitiwaji „Ocalała z chińskiego Gułagu”, tłum. Beata Łaskawska – premiera 9 marca

Od 2017 roku w regionie Xinjiang trwają wzmożone represje wobec Ujgurów, tureckojęzycznej muzułmańskiej grupy etnicznej zamieszkującej Chiny. Ponad milion Ujgurów zostało zamkniętych w tzw. „obozach reedukacyjnych”. Nazywa się Gulbahar Haitiwaji i jest pierwszą Ujgurką, która została zwolniona z chińskiego gułagu i odważyła się o tym opowiedzieć. Przez trzy lata była poddawana przesłuchaniom, torturom, przemocy, praniu mózgu, cierpiała głód. Jej odważne wspomnienia to przerażający portret okrucieństw, jakich doświadczyła, i świadectwo traktowania mniejszości etnicznych żyjących w chińskich granicach.

Ludwika Włodek „Buntowniczki z Afganistanu” – premiera: 23 marca

Książka „Buntowniczki z Afganistanu” opowiada o walce Afganek o niezależność. Pokazuje, jaką drogę musiały przejść, żeby stać się znanymi polityczkami, artystkami, działaczkami. Włodek rozmawiała z kobietami, dla których udział w modernizacji kraju był rodzinną tradycją, ale też z dziewczynami, które musiały postawić się nawet własnym rodzicom, żeby pokonać stereotypy i ograniczenia narzucane przez patriarchat i specyficznie rozumianą tradycję. Za swoją niezależność płaciły ogromną ceną. Były obiektem ataków i hejtu. Talibowie umieszczali ich nazwiska na listach do odstrzału, konserwatywni mułłowie wytykali je palcem. Atakowane były one same i ich najbliżsi.

Włodek zna swoje bohaterki od lat. Z wieloma się przyjaźni. Śledziła rozwój ich karier, towarzyszyła im w sukcesach zawodowych i w życiu prywatnym. Była z nimi w kontakcie gdy w sierpniu 2021 roku talibowie zajmowali Kabul, z niektórymi spotkała się w Polsce. Jej książka pokazuje, że walka o prawa kobiet w Afganistanie (i nie tylko) nigdy się nie kończy, a kobieca solidarność może zdziałać cuda.

Co jeszcze w literaturze faktu w 2022 roku:

Marta Grzywacz „Blizny” – maj,

Justyna Suchecka, nowa książka – maj,

Marcin Wilk „Lepszy gatunek” – czerwiec,

D.T. Max „Every Love Story Is a Ghost Story: A Life of David Foster Wallace” – maj,

Grzegorz Piątek „Gdynia obiecana” – październik

Kryminał, sensacja, thriller

Joanna Łopusińska „Zderzacz” – premiera 26 stycznia

Nieprzeciętnie wciągający thriller… naukowy. A co, jeśli wszystko, co wydaje się nam przypadkowe, przypadkowe nie jest? Co, jeśli istnieje wzór na przypadek? I co, jeśli ten wzór zmieni znany nam świat? Dopracowany w najdrobniejszych szczegółach thriller z sekretami nauki w tle. Wstrząsająca zbrodnia w Wielkim Zderzaczu Hadronów – sercu największego ośrodka badań jądrowych na świecie, pościgi samochodowe, strzelaniny, kalkulowane na zimno egzekucje i… rodzące się uczucie – a wszystko to w zjawiskowej scenerii Alp. „Zderzacz” to wielka konfrontacja z tym, jak groźne i piękne mogą być liczby. Skojarzenia z „Bezcennym” Zygmunta Miłoszewskiego i „Blackoutem” Marca Elsberga – jak najbardziej uzasadnione!

Luca D’Andrea „Wędrowiec”, tłum. Tomasz Kwiecień – premiera: 26 stycznia

Nowy thriller autora „Istoty zła”. Kim jest Wędrowiec? Dlaczego wszyscy przed nim klękają? Tajemnica skrywana przez dwadzieścia lat powraca i otwiera w Tyrolu Południowym bramy piekieł. Fragment książki.

Tomasz Żak „Dwudziestka” – premiera: 9 lutego

Po fenomenalnym debiucie („Trzydziestka”) Tomasz Żak – młoda gwiazda polskiego kryminału – wraca z kolejną mocną powieścią o wartkiej akcji i wyrazistych bohaterach. Mija pięć lat. Iwona i Kuba wspólnie wychowują córkę. Kuba jest wziętym pisarzem kryminałów, a Iwona jego konsultantką. Słowem: sielanka. Andrzej Pałecki po rozwodzie z Eweliną rzucił się w wir pracy. Dostał się do Sejmu z list partii Nowa Polska Siła i otrzymał tekę ministra nauki. Bananowi inwestycja w nowy narkotyk zwróciła się z nawiązką. Jego zaufany człowiek nadzoruje w Tajlandii produkcję narkotyku. Tym człowiekiem zdaje się być… nieżyjący Tomasz Pałecki.

Dominik Wierzbicki ma dwadzieścia lat, niewyparzony język i niepohamowaną ambicję. Dorabia do studiów w dzienniku „Nius”, tabloidowym szmatławcu. Swoje urodziny zawsze świętuje, podróżując – tym razem padło na Tajlandię. Będąc na urokliwej wyspie Koh Yao Yai, słyszy sporo polskiego, ale kiedy widzi gościa wyrzucanego z baru, krzyczącego „Wiecie kim ja, kurwa, jestem?! Wiecie, kim jest mój ojciec”, orientuje się, że najlepsze, co w tej sytuacji można zrobić, to zdjęcie.

Alexandra Andrews „Pozorantka”, tłum. Katarzyna Rosłan – premiera: 23 lutego

„To będzie przebój 2022 roku” – zapowiada W.A.B. Trzymający w napięciu, nieprzewidywalny i wściekle zabawny, stylowy dreszczowiec psychologiczny, który stawia pytanie: jak daleko w ciemność człowiek gotów jest zabrnąć w pogoni za życiem, jakiego zawsze pragnął.

Florence Darrow, zatrudniona na podrzędnym stanowisku w wydawnictwie, od lat żyje z przekonaniem, że jej przeznaczeniem jest zostać sławną pisarką. Kiedy przez przypadek dostaje posadę asystentki wybitnej, choć zagadkowej autorki tworzącej pod pseudonimem Maud Dixon – której prawdziwa tożsamość owiana jest tajemnicą – wydaje się, że los wreszcie stawia ją przed wielką szansą.

Małgorzata Starosta „Tajemnica Carycy” – premiera: 23 lutego

Kontynuacja świetnie przyjętej komedii kryminalnej „Wina wina”. Agata Śródka – restauratorka celebrytka – zostaje zaproszona do jury telewizyjnego talent show, którego tematem jest wykonanie jadalnej repliki jaja Fabergé. Zrządzeniem losu dokładnie w tym samym czasie szkolna przyjaciółka, Katarzyna Jakimiuk zwana „carycą”, prosi Agatę o przyjazd do remontowanego pałacu i pomoc w przygotowaniu uroczystego otwarcia hotelu. Zaradna i przedsiębiorcza Śródka postanawia połączyć obie te okazje i zaprasza ekipę telewizyjną do rezydencji w Roztoce. Tymczasem na terenie pałacowego ogrodu policja odkrywa zwłoki mężczyzny…

Sarah Pinborough „Ta druga”, tłum. Anna Hikiert – premiera 23 marca

Małżeństwo może być zabójcze… Romans Marcie z Jasonem Maddoksem przeniósł ją w ekspresowym tempie do świata elit. Stare pieniądze, stare więzi, stare sekrety. Marcie może i wżeniła się w ten świat – ale nigdy nie będzie jego częścią. I wówczas szef Jasona sprowadza ze swojej wyprawy do Londynu nową żonę. Młodą, atrakcyjną, lekkomyślną – nikt nie może oderwać oczu od Keishy. Włącznie z mężem Marcie. Niektórzy ludzie zabiliby za życie, które prowadzi Marcie – co zrobi ona sama, by je zachować?

Co jeszcze w 2022 roku w kryminale, sensacji i thrillerze:

Jacek Galiński, nowa komedia kryminalna z Zofią Wilkońską – maj,

Sam Lloyd „The Rising Tide”, nowa książka autora „Schroniska” – czerwiec,

Marcin Meller, thriller współczesny – czerwiec,

Małgorzata Oliwia Sobczak, nowy thriller – październik,

Igor Brejdygant „Sieroty” – jesień.

Literatura obyczajowa

Magdalena Majcher „Małe zbrodnie” – premiera: 26 stycznia

Nowa książka Magdaleny Majcher, jednej z najpopularniejszych autorek powieści obyczajowych! „Małe zbrodnie” inspirowane są prawdziwą historią – znaleziskiem, którym dwadzieścia lat temu żyła cała Polska. Świetnie napisana pełna emocji powieść pokazująca motywacje mieszkańców pewnej małej miejscowości. W 2000 roku w niewielkiej wsi na Mazowszu zostały znalezione zwłoki noworodków. Sprawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mediów. Do Wrotnowa przyjechali dziennikarze z lokalnych i krajowych stacji telewizyjnych. O makabrycznym znalezisku pisały również raczkujące dopiero w Polsce portale internetowe. Szybko zatrzymano matkę dzieci, sprawa ucichła, a akta pokrył kurz.

Magdalena Majcher sięgnęła do akt sądowych, aby odtworzyć historię kobiety, którą media i społeczeństwo okrzyknęły dzieciobójczynią. To powieść o codziennym dramacie, który doprowadził do tragedii. Dramacie, któremu można było zapobiec, gdyby inni nie odwracali wzroku i nie zatykali uszu. „Małe zbrodnie” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść, która jest jak życie – nigdy nie czarno-białe.

Jagna Kaczanowska „Pies, który nas odnalazł” – premiera 9 lutego

Czasem zepsutą rodzinę może naprawić tylko… zwierzę. Małżeństwo Anki i Remka przechodzi kryzys, ich dwunastoletnia córka zaczyna się buntować, a młodszy syn, Kaj, ma autyzm. I gdy wszystko zmierza do katastrofy, pojawia się Fred – pies po przejściach. Nikt go nie chce, Fred, po ciężkiej operacji, ma trafić do schroniska. Anka podejmuje irracjonalną decyzję – zabiera go do domu. Pies to szkoła odpowiedzialności dla dzieci, szkoła uczuć dla dorosłych. Czy zwierzęta pojawiają się w naszym życiu, by uczynić nas lepszymi? Czy gdy zakończą swoją misję, muszą odejść? Czy… mają duszę?

Agnieszka Litorowicz-Siegert „Sukienka z wody” – premiera 9 marca

Nowa powieść autorki „Olszan”. Ciepła, mądra i pełna poczucia humoru powieść. Akcja rozgrywa się w Szczecinku, malowniczym, trochę tajemniczym, poniemieckim miasteczku nad jeziorem. Są tutaj ulice z klonami, ogródki z różami, przedwojenne wille. To rodzinne miasteczko Aliny, która wraca, by odwiedzić przyjaciółkę Edytę, która po wypadku jest w śpiączce. Alicja spotyka się z mężem Edyty i kolejną przyjaciółką z paczki, a oni przekonują ją, by dokończyła książkę Edyty, która ma być przełomem w jej karierze i jeśli Alina nie spróbuje, to Edyta utraci życiową szansę.

Alina, samotna, trochę wypalona, mimo wątpliwości zgadza się na dokończenie tej książki. Zamieszkuje w domu z rodziną Edyty, mężem i jej córką. Zaczyna się zagłębiać w to, co Eliza już napisała, i odkrywa, że przyjaciółka miała prawdopodobnie romans. Zaczyna tropić w tym uroczym miasteczku ślady Edyty, odkrywa przy okazji różne „podskórne” powiązania między znajomymi, przyjaciółmi. Dociera do tajemniczego mężczyzny, który był pierwowzorem bohatera książki Edyty i w końcu rozwiązuje zagadkę… W tyle rozgrywa się proces rehabilitacji Elizy, a Alina, pracując nad książką, wraca do przyjaźni sprzed lat, zanurza się w życiu rodzinnym i towarzyskim, a przy okazji spotyka też swoją miłość.

Rozwój osobisty i poradniki

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk „Mam nadzieję” – premiera: 23 lutego

Czy nasze życie ma deadline? Czy każdy musi być bogaty? Czy żyjemy w najgorszym kraju na świecie? Czy jeśli napijesz się z plastikowego kubeczka, to zaaresztuje cię ekologiczna policja? Od pytania, czy jesteśmy za starzy, by cieszyć się życiem, przez uwagi o tym, jak nie poddać się przygnębiającej fali newsów, po refleksję, że nic nie jest tak straszne, jak się wydaje, jeśli tylko zmierzymy się z tym, czego naprawdę się boimy. „Mam nadzieję” to pozycja, która ma zagubionemu czytelnikowi dać trochę pocieszenia, ale też nadziei – że jest w życiu coś więcej niż niepewność i zawiedzione nadzieje.

Wanda Baltaza „Poczuj się lepiej” – premiera: 23 lutego

Która dieta jest najlepsza? Czy można jeść po godz. 18:00? Ile litrów wody należy wypić, żeby być zdrowym? Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny z dużym doświadczeniem codziennie w swoim gabinecie odpowiada na takie pytania. Co więcej, większość z nich się powtarza. Bo choć źródeł informacji jest coraz więcej, to poziom dietetycznego zagubienia systematycznie rośnie.

„Poczuj się lepiej” to rodzaj dietetycznej pierwszej pomocy. Książki, która pozwoli zrozumieć podstawowe zasady zdrowego odżywiania i po prostu poczuć się lepiej. Znajdziemy w niej poparte naukowymi badaniami informacje o dietach oraz przewodnik po najczęstszych dolegliwościach. Całość zakończona jest Q&A z najczęstszymi pytaniami z gabinetu.

Marta Zaraska „Tajemnice długowieczności. Jak przyjaźń, życzliwość i optymizm pomagają dożyć stu lat” – premiera: 9 marca

Marta Zaraska, dziennikarka specjalizująca się w publikacjach naukowych, bierze na warsztat temat długowieczności i mitów związanych z tzw. zdrowym trybem życia. Czy dieta bezglutenowa i regularne ćwiczenia na siłowni uchronią nas przed starzeniem? Na ile mogą pomóc nam łykane w tabletkach suplementy i gotowane na parze brokuły? Autorka przeanalizowała setki badań, prac naukowych i eksperymentów, wyciągając bardzo ciekawe wnioski dotyczące tego, co w naszym życiu powinno być naprawdę ważne, jeśli chcemy żyć jak najdłużej. To napisana przystępnym językiem, dobrze udokumentowana i niepozbawiona praktycznego wymiaru opowieść o dobrych nawykach, wadze relacji społecznych i zaangażowaniu w rozwój osobisty, które pomagają żyć dłużej i lepiej.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi