Dorota Kotas z kolejnym wyróżnieniem! Tym razem jej „Pustostany” otrzymały Nagrodę Conrada

26 października 2020

Dorota Kotas odniosła kolejny sukces. Po Nagrodzie Literackiej Gdynia w kategorii „proza” jej książka „Pustostany” została wybrana przez czytelników i kapitułę Nagrody Conrada jako najlepszy debiut prozatorski 2019 roku.

Dorota Kotas jest szóstą laureatką Nagrody Conrada. Statuetkę otrzymała w Centrum Kongresowym ICE Kraków podczas gali kończącej Festiwal Conrada.

„Chciałabym podziękować, z racji tych dziwnych okoliczności w których jesteśmy, tym wszystkim, którzy dziś wyszli na ulicę, by protestować, i jestem szczęśliwa, że mogę reprezentować kobiety na tej scenie i odebrać tę nagrodę” – powiedziała Dorota Kotas tuż po odebraniu statuetki.

Zdobywczyni wyróżnienia otrzymała czek na 30 tysięcy złotych, została też nagrodzona miesięcznym pobytem rezydencjalnym w Krakowie oraz kampanią promocyjną zwycięskiej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Dorota Kotas ma 26 lat. Studiowała socjologię stosowaną i antropologię społeczną w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie robi specjalizację z animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW. Autorka jest laureatką wielu konkursów, m.in. na reportaż o sytuacji osób LGBT+ w małych miastach w Polsce czy na tekst dotyczący różnorodności. Zajęła też pierwsze miejsce w konkursie „Człowiek z pasją – Nagroda dziennikarska im. Zygmunta Moszkowicza”. Brała udział w licznych projektach teatralnych i artystycznych. Lubi siedzieć na dachu i jeść czereśnie. Chciałaby, żeby tak wyglądała jej przyszłość.

W gronie nominowanych do Nagrody Conrada za debiut prozatorski 2019 roku znalazły się Dorota Brauntsch i jej „Domy bezdomne” (wyd. Dowody na Istnienie), Joanna Gierak-Onoszko i „27 śmierci Toby’ego Obeda” (wyd. Dowody na Istnienie) Barbara Klicka z powieścią „Zdrój” (wyd. W.A.B.), nagrodzona Dorota Kotas z powieścią „Pustostany” (wyd. Niebieska Studnia) oraz Urszula Zajączkowska z książką „Patyki, badyle” (wyd. Marginesy).

„W tym roku kapituła Nagrody Conrada miała łatwiejsze zadanie niż w latach ubiegłych, gdyż pojawiło się dużo świetnych debiutów w różnych rejestrach prozy, którą nagradzamy. Z tego też względu miała zarazem zadanie trudniejsze, gdyż poziom tych pierwszych książek autorskich był bardzo wysoki i wyrównany. Każda z wybranych przez nas autorek ma coś ważnego do powiedzenia i bardzo nas to cieszy. Młoda polska literatura ma się całkiem nieźle!” – mówi o nominacjach Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu i przewodniczący kapituły Nagrody Conrada.

Przyznawana od 2015 roku Nagroda Conrada skierowana jest wyłącznie do debiutantów. Dotychczasowe laureatki to: Liliana Hermetz za książkę „Alicyjka” (wyd. Nisza 2015), Żanna Słoniowska za książkę „Dom z witrażem” (wyd. Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za książkę „Ma być czysto” (wyd. Krytyki Politycznej 2017), Weronika Gogola za książkę „Po trochu” (wyd. Książkowe Klimaty 2018) i Olga Hund za książkę „Psy ras drobnych” (Korporacja Ha!art 2019).

Poniżej możecie obejrzeć tegoroczną galę Nagrody Conrada:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy