80 książek zgłoszono do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

7 lutego 2024

80 książek zgłosili autorzy i wydawnictwa do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jak informują organizatorzy nagrody, nadesłane tytuły systematycznie przekazywane są jurorom. Ostatnie książki trafią do nich niebawem.

Z końcem stycznia minął termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Ogółem zgłoszonych zostało 80 tytułów – jak widać na zdjęciu przekazanym przez organizatorów, mieszczą się w wannie należącej niegdyś do autora „Ferdydurke”. „To ilość, która trzyma się w pewnej średniej. Były edycje, w których otrzymywaliśmy niespełna 70 książek, była też taka, w której nadesłano ponad 100” – komentuje Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Nadsyłane od grudnia książki systematycznie przekazywane były jurorom. To oni dokonują także oceny zgłoszeń pod względem formalnym (na przykład czy to rzeczywiście pierwsza lub druga książka danego autora napisana prozą artystyczną – jak stanowi regulamin nagrody). Ostatnia partia książek trafi do członków jury niebawem.

W skład kapituły wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska. Pierwsze tegoroczne posiedzenie jury planowane jest wstępnie na drugą połowę marca. „To posiedzenie będzie taką pierwszą poważną rozmową o książkach. Kolejne spotkanie odbywa się w czerwcu i wówczas jurorzy wybierają pięć nominacji” – wyjaśnia Tyczyński.

Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda przyznawana jest debiutującym pisarzom. Laureat otrzymuje 40 tysięcy złotych. Od kilku edycji kapituła wskazuje też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędza miesiąc w Vence na południu Francji. Nagroda wręczona zostanie podczas festiwalu „Opętani Literaturą”, który we wrześniu odbywa się we Wsoli i Radomiu. Nagrodę finansową otrzymują również nominowani.

Do tej pory nagrodę zdobyli: Weronika Murek i Maciej Hen (w pierwszej edycji, w 2016 roku), Anna CieplakMarcin WichaOlga HundBarbara Sadurska, Aleksandra Lipczak i Barbara Woźniak. W ubiegłym roku laureatem został Jakub Nowak za powieść „To przez ten wiatr”. Miesięczne rezydencje w Vence kapituła przyznała do tej pory Maciejowi Bobuli, Mateuszowi Pakule i Wiktorii Bieżuńskiej.

Organizatorami nagrody są prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Honorowy patronat sprawuje Rita Gombrowicz. Mecenasami nagrody są Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki Kombud S.A, a partnerem głównym Unidevelopment S.A., zaś partnerem strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nagroda przyznawana jest pod patronatem Booklips.pl.

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie książki napłynęły na adres nagrody, kliknij w poniższe zdjęcie, żeby powiększyć:

[md]
fot. Eliza Wesołowska/Muzeum Witolda Gombrowicza

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy