Do rozdania mamy pakiety książek Jarosława Iwaszkiewicza [ZAKOŃCZONY]

7 lutego 2024

Z okazji premiery „Opowiadań filmowych” wspólnie z Wydawnictwem Marginesy przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym możecie wygrać pakiety najnowszych wydań książek Jarosława Iwaszkiewicza.

Do rozdania mamy trzy pakiety, w skład których wchodzą: powieść „Czerwone tarcze”, „Książka moich wspomnień” i „Opowiadania filmowe” autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe dwa pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) W którym roku ukazał się debiut książkowy Jarosława Iwaszkiewicza i jaki nosił tytuł? (2) Do ilu ekranizacji własnych książek Jarosław Iwaszkiewicz samodzielnie napisał scenariusz? Wymień tytuły tych filmów.


Konkurs rozstrzygnięty. Odpowiedź na pytanie (1) brzmi: „Oktostychy” z 1919 roku. Odpowiedź na pytanie (2) brzmi: Iwaszkiewicz napisał samodzielnie scenariusz jedynie do filmu „Dom na pustkowiu” z 1949 roku. Za prawidłową uznawaliśmy również odpowiedź, która uwzględniała „Kochanków z Marony” z 1966 roku, choć tu w treść scenariusza Iwaszkiewicza ingerował reżyser. 

Pakiety książek Iwaszkiewicza otrzymują:

Anna Fochtman,
Mateusz Wróbel,
Magdalena Walo.

Nagrody zostaną wysłane po otrzymaniu kompletu adresów od laureatów.

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Książki Jarosława Iwaszkiewicza”.
Zakończenie konkursu w niedzielę, 18 lutego, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Jarosław Iwaszkiewicz „Opowiadania filmowe”

Opis: Żaden z polskich pisarzy nie doczekał się tylu ekranizacji swojej prozy co Jarosław Iwaszkiewicz. Pierwsza adaptacja filmowa jednego z jego opowiadań powstała już pod koniec lat 40. ubiegłego wieku, później jego twórczość wzięło na warsztat wielu wybitnych polskich filmowców, między innymi Andrzej Wajda, Jerzy Kawalerowicz czy Andrzej Domalik. Plastyczna narracja, zręczne dialogi, pogłębione portrety psychologiczne postaci i zmysłowość świata przedstawionego sprawiają, że opowiadania Iwaszkiewicza fascynują kolejne pokolenia filmowców.

W tomie znalazły się najsłynniejsze sfilmowane opowiadania Iwaszkiewicza: „Panny z Wilka”, „Brzezina”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Zygfryd”, „Stracona noc”, „Tatarak”, „Kochankowie z Marony”, należące dziś do kanonu polskiej literatury XX wieku. Wydanie wstępem opatrzył Janusz Majewski, reżyser ekranizacji „Stracona noc”.

Jarosław Iwaszkiewicz „Książka moich wspomnień”

Opis: Nowe wydanie wspomnień Jarosława Iwaszkiewicza – po raz pierwszy bez zmian wprowadzonych przez cenzurę. Wybitny pisarz wspomina swoje dzieciństwo i młodość spędzone na Kresach – barwnie opisuje życie rodzinne i towarzyskie, zwyczaje świąteczne i codzienność w środowisku zubożałej szlachty. Wraca do dramatycznych lat wojny i odzyskania niepodległości. Błyskotliwie portretuje artystów dwudziestolecia, z którymi się przyjaźnił: Karola Szymanowskiego, Juliana Tuwima, Jana Lechonia i innych. Przytacza fascynujące anegdoty z życia intelektualnego i artystycznego II Rzeczpospolitej. Iwaszkiewicz opisuje też kulisy powstania swoich pierwszych utworów. Okazuje się przy tym wnikliwym obserwatorem, a czasem zaskakuje dystansem i ironią, ujawnia swoje słabostki i niespełnione ambicje. Potwierdza też, że jest mistrzem słowa i stylu, z ciepłym humorem i ogromną wrażliwością pisze o świecie, który odszedł już bezpowrotnie, a zarazem znakomicie oddaje atmosferę okresu międzywojennego.

Jarosław Iwaszkiewicz „Czerwone tarcze”

Opis: Ponadczasowa opowieść o odrodzeniu Królestwa Polskiego. XII wiek. Czas krucjat, pańszczyzny i bratobójczych walk. Książę Henryk Sandomierski, syn Bolesława Krzywoustego, wyrusza w niebezpieczną podróż przez Europę. Zostawia za sobą rozbitą na dzielnice Polskę targaną konfliktami między pomniejszymi i chorobliwie ambitnymi władcami. Odwiedza przepełnione cichym dostojeństwem klasztory i tętniące życiem zamki. Trafia do Rzymu, do Palermo, a stamtąd do Ziemi Świętej, gdzie wraz z templariuszami walczy ramię w ramię z Saracenami. Przez lata towarzyszy mu wizja korony i tego, co symbolizuje – Polski zjednoczonej, silnej, rządzonej żelazną, ale sprawiedliwą ręką jednego władcy.

Kiedy książę wraca do Sandomierza, ma już plan działania i mimo trudności stara się wcielać go w życie. Czy posiada jednak wystarczającą charyzmę? Czy ten nasz polski Hamlet, melancholik i marzyciel potrafi zdobyć się na okrucieństwo i bezwzględność? Na akty barbarzyństwa? Ile zdoła poświęcić ze swojego idealizmu, żeby scentralizować władzę? Iwaszkiewicz pisał „Czerwone tarcze” jako remedium na beznadzieję sytuacji politycznej panującej w Europie w latach trzydziestych XX wieku, przygnębiony obowiązkami dyplomatycznymi na placówce w Kopenhadze.


Tematy: , , ,

Kategoria: książkowe