Barbara Sadurska odebrała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza za debiut

26 listopada 2020

W kameralnym gronie w muzeum we Wsoli wręczona została Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. W tym roku laureatką wyróżnienia za najlepszy debiut została Barbara Sadurska za książkę „Mapa”.

Nagroda Gombrowicza wręczana jest zazwyczaj podczas festiwalu Opętani Literaturą, który odbywa się w Radomiu i we Wsoli na początku września. W tym roku przez pandemię koronawirusa organizatorzy musieli swoje plany zmienić. We wrześniu ogłosili więc jedynie, kto otrzymał nagrodę, a samo wręczenie miało odbyć się podczas festiwalu w listopadzie. Duży wzrost zakażeń sprawił, że ostatecznie wydarzenie przesunięto jednak na przyszły rok, a we Wsoli przygotowano jedynie festiwalowy prolog, podczas którego urządzono symboliczną uroczystość.

Wręczenie Nagrody Gombrowicza odbyło się w kameralnym gronie, ale za to w relacji transmitowanej na żywo w internecie. Barbara Sadurska odebrała z rąk prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego czek na 40 tysięcy złotych.

Laureatka nagrody Barbara Sadurska i prowadzący galę Michał Nogaś w wannie Witolda Gombrowicza (fot. Robert Utkowski).

„Jestem niezwykle dumna i naprawdę szczęśliwa, że tej nagrodzie patronuje Witold Gombrowicz. Kiedy w kwietniu i maju poddawałam się kwarantannie i obowiązkowej izolacji, przez osiem tygodni czytałam sobie jego 'Dzienniki’, bo one są świetnym komentarzem do tego, co się teraz dzieje. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, jak bardzo jego głos jest aktualny, jakie to jest niesamowite i przerażające, że on wyłapywał absurdy, ironię, traktował pewne oczywistości zupełnie à rebours, pod włos i arcypolski był tak bardzo krytyczny. I to mi się w nim podoba niesamowicie. Jestem zachwycona, że otrzymuję Nagrodę imienia Gombrowicza. Zastanawiam się, jak dzisiaj on skomentowałby wydarzenia października i listopada roku 2020. Brakuje mi jego głosu, brakuje mi jego dystansu” – mówiła laureatka.

„Dowiedziałam się, że w Polsce mamy teraz rok kobiet. Że kobiety są wszędzie – na ulicach, że piszą książki, a zwłaszcza, że nasza cudowna Barbara Sadurska, która napisała powieść 'Mapa’, otrzymała piątą Nagrodę im. Witolda Gombrowicza. Najpierw – serdecznie pani gratuluję, ale gratuluję także wszystkim kobietom nominowanym do Nagrody Gombrowicza – powiedziała patronka nagrody i wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz.

Spotkanie uświetniła swoim koncertem Gaba Kulka. Zapis tego wydarzenia możecie obejrzeć poniżej:

Po wręczeniu Nagrody Gombrowicza z Barbarą Sadurską rozmawiał Michał Nogaś:

Dzień wcześniej Tomasz Tyczyński rozmawiał z laureatką poprzedniej edycji, Olgą Hund:

Uroczystość wręczenia Nagrody Gombrowicza została zorganizowana w trakcie prologu festiwalu literackiego Opętani Literaturą. Laureatkę wskazała kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska.

[am]
fot. główna: Dominik Musiałek

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy