Anna Cieplak laureatką Nagrody Gombrowicza za debiut prozatorski roku

12 września 2017


Anna Cieplak otrzymała za swoją książkę „Ma być czysto” Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza przyznawaną autorom najlepszego prozatorskiego debiutu roku. Laureatce wręczono 40 000 złotych oraz lornetkę, która nie tylko nawiązuje do biografii Gombrowicza, ale również symbolizuje wypatrywanie talentów i ważnych zjawisk w literaturze.

Kapituła pod przewodnictwem Jerzego Jarzębskiego przyznała nagrodę za książkę, która jest „niezwykle rzetelnym portretem młodzieży w wieku 14-16 lat, i dla której powstawały swego czasu gimnazja – dziś zlikwidowane przez kolejną reformę oświaty. Anna Cieplak z wielką psychologiczną wrażliwością maluje portrety swoich bohaterów pokazując, ewolucję ich osobowości”.

„Bardzo się cieszę z przyznania tej nagrody, nie tylko ze względu na prestiż, ale także na postać Witolda Gombrowicza. Radom jako miasto jest bardzo interesujący i gościnny, na pewno chętnie wrócę tu na spotkanie autorskie. Zaś moja książka, najogólniej mówiąc, jest o zagubieniu. Napisałam ją, by to zagubienie uchwycić, choć wydaje się być nieuchwytne” – powiedziała Anna Cieplak na konferencji prasowej podsumowującej tegoroczną edycję nagrody.

Oprócz Anny Cieplak w tegorocznej edycji nagrody nominowani byli: Salcia Hałas za „Pieczeń dla Amfy” (Muza), Natalia Fiedorczuk-Cieślak za „Jak pokochać centra handlowe” (Wielka Litera), Aleksander Wenglasz za „Zdjęcie inaczej zabić” (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza) oraz Aleksandra Zielińska i książka „Bura i szał” (W.A.B.).

Nagroda ustanowiona została w 2015 roku przez radomski samorząd z inspiracji Muzeum Witolda Gombrowicza. Przyznawana jest przez Prezydenta Miasta za debiut prozatorski rozumiany jako pierwsza lub druga książka autora napisana prozą artystyczną w języku polskim. Jej wysokość to 40 000 złotych. Współorganizatorem Nagrody i towarzyszącego jej festiwalu literackiego „Opętani Literaturą” jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oddział warszawskiego Muzeum Literatury. Honorowy patronat nad nagrodą objęła Rita Gombrowicz. Druga edycja nagrody ma też swojego mecenasa – jest nim przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski.

Organizatorom udało się zaprosić do pracy w kapitule nagrody ważne postaci życia literackiego i naukowego. Zgłoszone książki oceniają: Jerzy Jarzębski (Uniwersytet Jagielloński, przewodniczący kapituły), Ewa Graczyk (Uniwersytet Gdański), Anna Kałuża (Uniwersytet Śląski), Zofia Król (red. nacz. „dwutygodnik.com”), Zbigniew Kruszyński (wybitny pisarz i tłumacz), Józef Olejniczak (Uniwersytet Śląski), Justyna Sobolewska („Polityka”).

Galę tegorocznej edycji nagrody uświetniła Rita Gombrowicz, a po oficjalnej części uroczystości wystąpił Piotr Machalica z programem „Mój ulubiony Młynarski”.

fot. z gali: Łukasz Wójcik/UM Radom
źródło: Muzeum Witolda Gombrowicza/PAP

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy