Rozpoczęła się piąta edycja Gdańskich Targów Książki

15 września 2023

W piątek 15 września w Europejskim Centrum Solidarności rozpoczęły się Gdańskie Targi Książki. Trzydniowe wydarzenie będzie czasem spotkań autorskich i głośnych premier wydawniczych. To także okazja, by porozmawiać o literaturze i kulturze z pisarzami oraz wziąć udział w debatach, warsztatach i panelach dyskusyjnych.

3 dni, ponad 100 wystawców na 83 stoiskach, niemal 30 spotkań autorskich, debat i warsztatów – tak w liczbach można ująć tegoroczną edycję Gdańskich Targów Książki. Jak co roku zaprezentowana zostanie zarówno literatura głównego nurtu, uznani autorzy i twórcy bestsellerów, jak i debiutanci.

Z czytelnikami spotka się amerykańska pisarka Rebecca Makkai, którą Dorota Kotas zapyta o nową powieść pt. „Mam do pana kilka pytań”. Z kolei Siergiej Lebiediew opowie Natalii Soszyńskiej o świecie sowieckim i postsowieckim, który opisał w swojej książce „Tytan”. W Gdańsku Wojciech Tochman będzie promował reportaż „Historia na śmierć i życie”, Cezary Łazarewicz odsłoni kulisy reportażu „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”, a Renata Lis przedstawi swoją książkę „Moja ukochana i ja”.

Wiele atrakcji przygotowano też dla wielbicieli literatury kryminalnej i sensacyjnej. Maciej Siembieda porozmawia z Joanną Wiśniewską o swojej bestsellerowej sadze „Katharsis” i „Nemezis”. Sam też poprowadzi spotkanie autorskie z Beatą i Eugeniuszem Dębskimi – twórcami cyklu z detektywem Tomaszem Winklerem i komedii kryminalnej „Siódmy koci żywot”. Nie zabraknie również rozmów z Mieczysławem Gorzką, który wydał właśnie „Poszukiwacza zwłok”, a także z Krzysztofem Bochusem czy Małgorzatą Rogalą.

O relacji kotów z literaturą mówić będzie Adrianna Wosińskia, prezes Wydawnictwa Kirin specjalizującego się w literaturze japońskiej. Natomiast o sensie wydawania w Polsce literatury z Azji opowie Karolina Bednarz, współzałożycielka wydawnictwa i księgarni Tajfuny. Warto wziąć również udział w spotkaniu z nominowanym w 2022 roku do Nagrody Literackiej Gdynia Marcinem Dymiterem, który opublikował kolejną nietuzinkową książkę poświęconą przestrzeni pt. „Maszyny do ciszy”.

W programie co roku znaleźć można również punkty poświęcone tematom społecznym. Tym razem z okazji rozpoczynającego się Tygodnia Demokracji zapowiedziano m.in. debatę pisarzy z udziałem Ingi Iwasiów, Cezarego Łazarewicza, Thomasa Orchowskiego i Anny Goc.

Wstęp na targi oraz udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegółowy program znajdziecie na stronie imprezy.

Gdańskie Targi Książki odbędą się pod patronatem Booklips.pl.

[am]
źródło: Gdańskie Targi Książki, UM Gdańsk

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia