Najciekawsze zapowiedzi książkowe Grupy Wydawniczej Foksal na nowy sezon

23 sierpnia 2017

Następca rekordowego „Małego życia”, długo oczekiwana powieść Zygmunta Miłoszewskiego, odświeżone Archipelagi, kontynuacje prestiżowych serii wydawniczych, nowe nazwiska kryminału, świetne tytuły YA i SF, a także mnóstwo dobrego dla dzieci. Jeden z największych domów wydawniczych w Polsce prezentuje zapowiedzi książkowe na najgorętszy, przedświąteczny sezon.

Nowe książki uznanych: Chutnik, Yanagihara, Mankell, Miłoszewski

IV kwartał w W.A.B. przyniesie nowe książki uznanych pisarek i pisarzy. „Kobiety, które walczą” to seria inspirujących wywiadów przeprowadzonych przez Sylwię Chutnik z kobietami, które uprawiają sporty walki. Związek ciała i ducha, terapeutyczny wymiar konfrontacji oraz krew, pot i łzy na macie, w ringu i w oktagonie ? to wszystko znajdziemy w nowej książce, która na półki trafi 9 listopada.

„Małe życie” stało się światową sensacją literacką i najpopularniejszą zagraniczną powieścią 2016 roku w Polsce. Debiutancka powieść Yanagihary „Ludzie na drzewach” zachwyca jeszcze bardziej. Wielopłaszczyznowa i tragiczna w wymowie książka stawia pytania o granicę między altruizmem i egoizmem i o to, czy wybitne umysły mają prawo do życia ponad normami moralnymi. Powieść ukaże się już 13 września.

Dwa tygodnie później swoją premierę będzie miała powieść Henninga Mankella ? „Głębia”. Mankell zanurzając się w głębię męskiej psychiki, opowiada historię nie mniej wciągającą i fascynującą niż sławna seria o detektywie Wallanderze.

Listopad przyniesie największy powrót literacki 2017 roku. Po wielu zagranicznych sukcesach, po podbiciu rynków francuskiego i amerykańskiego Zygmunt Miłoszewski wraca do Polski. Jego nowa, długo oczekiwana powieść ukaże się pod tytułem „Jak zawsze”.

Archipelagi: Grzegorzewska, Zielińska, Płaza

Znakomite polskie powieści, zaskakujące debiuty, wybitni pisarze, laureaci i nominowani do najważniejszych nagród literackich ? to seria Archipelagi. Już 30 sierpnia w nowej szacie graficznej, z odświeżonym logo najważniejszej serii W.A.B., ukaże się pierwszy tytuł: „Stancje” nominowanej do The Man Booker International Prize Wioletty Grzegorzewskiej.

Koniec września przyniesie nam kolejną książkę w serii ? „Kijanki i kretowiska” Aleksandry Zielińskiej, autorki znakomicie odebranych przez krytykę i czytelników powieści „Przypadek Alicji” oraz „Bura i szał”. W listopadzie ukaże się „Robinson w Bolechowie”, nowa powieść Macieja Płazy, laureata Literackiej Nagrody Gdynia i Nagrody Fundacji im. Kościelskich.

Literatura faktu: Semczuk, Sowa, Harasimowicz, Leszczyński i inni

Jesień 2017 to również niebanalne propozycje literatury faktu. Wrzesień przyniesie książkę Przemysława Semczuka „Kryptonim Frankenstein”. Szokującą historię seryjnego mordercy kobiet, Joachima Knychały, czyta się jednym tchem.

Czy we współczesnym sporcie chodzi o szlachetną rywalizację i wielkie emocje? A może sport jest biznesem, w którym nade wszystko liczą się zyski z reklam i widowisk sportowych? Na te pytania odpowiadają Jan Sowa i Krzysztof Wolański w przewrotnej książce „Sport nie istnieje”, która ukaże się 11 października.

Polsce i Polakom przygląda się za to Adam Leszczyński. Daleko nam do szczęśliwych Skandynawów. Nikt w Europie nie narzeka na własny kraj i rodaków tak często jak my. Książka „No dno po prostu jest Polska” Adama Leszczyńskiego to opowieść o tym, jak siebie postrzegamy i dlaczego od wieków mamy tak niską samoocenę. Do księgarń trafi 22 listopada.

Jesień przyniesie również „Szkołę filmową”, zapis pasjonujących wywiadów, przeprowadzonych przez Kingę Burzyńską z najwybitniejszymi polskimi aktorkami i aktorami, m.in. Anną Dymną, Agatą Kuleszą, Maciejem Stuhrem i Tomaszem Kotem. Premiera 27 września.

„Pytam sam siebie, co sprawiło, że żyję. Czyja to zasługa? Planu spisanego na górze? Przypadku?” ? wzruszająca saga rodzinna Cezarego Harasimowicza to barwny zapis historii kilku pokoleń wzbogacony fotografiami z rodzinnego archiwum znanego aktora, scenarzysty i pisarza. Do rąk czytelników trafi już w listopadzie.

To oczywiście nie wszystkie tytuły z literatury faktu, których możemy oczekiwać. Grupa Wydawnicza Foksal zapowiada też m.in. nową książkę Rafała Wosia „To nie jest kraj dla pracowników” traktującą o polskim rynku pracy (13 września) oraz wywiad rzekę z Lechem Wałęsą przeprowadzony przez dziennikarzy Andrzeja Bobra i Cezarego Łazarewicza (27 września).

Proza zagraniczna: Tóibín, St Aubyn, Louatah

Nowy sezon rozpocznie się od powieści „Nora Webster” Colma Tóibína, autora znakomicie przyjętego w Polsce i na świecie „Brooklynu”. Wrześniowa nowość to „Nikt mnie nie ma” ?sy Linderborg – przejmujący obraz relacji córki i ojca oraz wstrząsający portret Szwecji.

Październik przyniesie dwa tytuły w serii Don Kichot i Sancho Pansa: pierwszy z nich to znakomita proza Alicji Gęścińskiej „Pewnego rodzaju miłość”. Przepleciona cytatami, niezwykła opowieść o codzienności i o miłości. Drugi tytuł, „Inni niż my”, to kontynuacja rodzinnych historii z bestsellerowej powieści „Cztery drogi” Tommiego Kinnunena, mądra i wzruszająca opowieść o losach wielopokoleniowej fińskiej rodziny.

Na jesieni ukażą się również kolejne tomy uznanych przez krytykę i czytelników cyklów autorskich: „Patrick Melrose” Edwarda St Aubyna i „Dzikusy” Sabriego Laouataha, a także premiera „Instrukcji dla pań sprzątających” Lucii Berlin, amerykańskiej mistrzyni krótkiej formy.

Literatura obyczajowa

Ta jesień przyniesie podwójną gratkę dla miłośników książek Katarzyny Bereniki Miszczuk. 13 września na rynek wejdzie „Sekretnik Szeptuchy”. To wyjątkowa publikacja łącząca w sobie kalendarz, opisy roślin i ziół, charakterystyki bóstw i demonów słowiańskich, fragmenty czterech powieści cyklu, a także dwa premierowe opowiadania. 27 września premierę mieć będzie nowa powieść Miszczuk ? „Obsesja”. W Szpitalu Wschodnim nagle ktoś zaczyna mordować kobiety, które przypominają bohaterkę książki ? doktor Joannę Skoczek. Lekarka podejrzewa kto jest mordercą, a próbując na własną rękę dojść do prawdy, wplątuje się w niebezpieczną grę.

Bestseller na rynku amerykańskim, czyli „Sekretne życie samotnej lalki”, to obowiązkowa pozycja dla wielbicieli Dare Wright ? pisarki, fotografki i modelki ? oraz fanów biografii niezwykłych kobiet. Książka pojawi się w księgarniach 8 listopada.

Fantasy i SF

Wydawnictwo Uroboros to prawdziwe imperium fantastyki czerpiące garściami z tradycji gatunku, jak również oferujące świeże nazwiska i nieszablonowe fabuły. 11 października wszystkim fanom Marty Kisiel wydawnictwo zaprezentuje nowe wydanie „Dożywocia” z niepublikowanym dotąd opowiadaniem „Szaławiła”.

25 października odbędzie się premiera „Dworu skrzydeł i zguby” Sarah J. Maas. Trzeci tom serii, którą pokochały miliony czytelników całym świecie, przyniesie ukojenie wszystkim fanom złaknionym kontynuacji „Dworu mgieł i furii”. Tego samego dnia w ręce fanów najsłynniejszej sagi SF w historii zostanie oddany tom „Star Wars. Koniec i początek. Kres Imperium”, który przybliża czytelnikowi wydarzenia rozgrywające się po „Powrocie Jedi”. Wszystko wskazuje na to, że Imperium nie jest jedynym problemem, z którym przyjdzie się zmierzyć bohaterom Gwiezdnej Sagi.

Listopad przyniesie prawdziwą perełkę – „Immersję” Ireneusza Cierpisza. W stworzonej z rozmachem debiutanckiej powieści, w której autor łączy technologie przyszłości i historię ludzkości, przeniesiemy się za pomocą wirtualnej rzeczywistości do świata starożytnej Grecji.

Kryminał i thriller: Feeney, Król, Konatkowski, Szczygielski

„Jestem w śpiączce. Mój mąż już mnie nie kocha. Czasami kłamię”. W październiku na rynek wejdzie brytyjski hit wydawniczy ? „Czasami kłamię” Alice Feeney ? psychologiczny thriller z zabójczym twistem, którego nie da się zapomnieć. To elektryzujący debiut sprzedany jeszcze przed premierą do kilkunastu krajów. Prawa do ekranizacji telewizyjnej zakupiło Legendary Entertainment, twórca hitów „Interstellar” i „Incepcja”. Książka, która stała się przebojem Goodreads ukaże się w Polsce już 25 października.

Jesienią na półki trafi również pierwsza kryminalna książka? prof. Marcina Króla. Szemrane interesy, skorumpowane władze, wszechobecna zmowa milczenia i wreszcie krążące nad wszystkimi widmo nacjonalizmu… „Prowincja” w wydaniu autora nie ma nic wspólnego z idylliczną wizją rodem z „Domu nad rozlewiskiem”.

Tomasz Konatkowski w swoim nowym tytule „Pięć czaszek” stworzył zaskakujący i trzymający w napięciu do ostatniej strony kryminał, w którym równie ważne jak motyw, zbrodnia i śledztwo jest samo miejsce akcji – Warszawa. Już 27 września.

Życie w szpitalu psychiatrycznym toczy się inaczej, niż poza jego murami. Na własnej skórze przekonuje się o tym komisarz Gabriel Byś ? bohater nowej pozycji Bartosza Szczygielskiego „Krew”. W Tworkach dochodzi do makabrycznego zdarzenia, którego nie da się racjonalnie wyjaśnić. Widmo przeszłości zaczyna zbierać swoje żniwo. Książka ukaże się w listopadzie.

Young Adult

Wydawnictwo YA! to przekrój najlepszej światowej literatury dla młodzieży. Wrześniowa premiera – „Listy do utraconej” – to książka, która oswaja czytelnika z poczuciem straty i żałoby. Powieść Brigit Kammerer to historia dziewczyny, zostawiającej na cmentarzu listy do swojej zmarłej matki oraz chłopaka, buntującego się przeciw wszystkim i budzącego niechęć i niezrozumienie społeczeństwa.

Pod koniec października dzięki powieści „Głęboka próżnia” Alexandry Duncan poznamy dalsze losy Avy, która miała odwagę przeciwstawić się światu opartemu na religii i władzy mężczyzn. Kontynuacja „Ocalonej” to fantastyka, która uczy młode kobiety walki o godność w prawdziwym świecie.

Autorkę listopadowej nowości znają wszystkie nastolatki na całym świecie. Ann Brashares, twórczyni bestsellerowej serii „Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów” powraca z nową powieścią „The whole thing together”. Tym razem Brashares mierzy się z tematem rozbitej rodziny i rodzeństwa, które nigdy się nie spotkało.

Książki dla dzieci

Jesień w wydawnictwie Wilga to ciekawe propozycje dla młodzieży, w tym kontynuacje serii: „Spirit Animals. Upadek Bestii” oraz „Pożeracze książek” Jennifer Chambliss Bertman.

Przełom października i listopada to czas Agnieszki Mielech i zupełnie nowych przygód Emi i jej Tajnego Klubu Superdziewczyn. W październiku będzie to książka „Psy czy koty? Komiks i opowiadania”, a w listopadzie „Wielka Księga Przygód Emi” z dotąd niepublikowanymi opowiadaniami. Również w październiku ukażą się „Pamiętniki Maddie”, piętnastoletniej gwiazdy Maddie Ziegler, której rozgłos przyniosła rola w słynnym teledysku do „Elastic Heart” Sii. W swoich pamiętnikach opowiada o podążaniu za marzeniami i wielkiej pasji do tańca.

Wydawnictwo Wilga nie zapomina także o swoich najmłodszych czytelnikach. We wrześniu młodzi fani piłki nożnej i miłośnicy drużyny Supa Strikas z pewnością sięgną po komiksy, a ci najmłodsi ? po kolorowanki z bohaterami tej popularnej kreskówki. W tym samym czasie pojawi się na rynku kolejna książka w cyklu „Sto wierszyków” Elżbiety i Witolda Szwajkowskich „Zabawy językowe, które ćwiczą mowę”. Tym razem autorzy zapraszają do zabawnych ćwiczeń logopedycznych.

Jesień to także dalszy rozwój „serii z niezapominajką”, w której znajdują się ponadczasowe książki polskich autorów. We wrześniu pojawi się „Marceli Szpak dziwi się światu”, a w październiku „Król Maciuś Pierwszy”.

Najważniejszym wydarzeniem będzie listopadowa premiera długo wyczekiwanej przez wszystkich fanów Brandona Mulla książki „Smocza straż”. Nowa seria powiązana jest z kultowym Baśnioborem. A skoro mówimy już o tej sadze, koniecznie należy wspomnieć o wyjątkowej „Wielkiej Księdze Baśnioboru”, interaktywnej księdze, w której czytelnicy znajdą labirynty, zadania, zagadki i ukryte wiadomości od Brandona Mulla. Premiera również w listopadzie.

Kulinaria i poradniki

W ofercie znajdą się również tytuły dla wszystkich zainteresowanych kulinariami. We wrześniu nakładem Wydawnictwa Buchmann ukaże się „Superfood, czyli jak leczyć się jedzeniem” Sophie Manolas oraz „BowlLove. Zdrowe i odżywcze miski pełne smaku”. Czwarty kwartał to również premiera długo oczekiwanego arcydzieła „Leksykon smaków” Niki Segnit. Koniec października i początek listopada przyniosą trzy autorskie książki kulinarne: „Kaukasis. Kulinarna podróż po Gruzji i innych krajach Kaukazu” Olii Hercules, „Italia do zjedzenia” Bartka Kieżuna i „Trufla. Same dobre rzeczy” znanej blogerki Patrycji Doleckiej.

W tym sezonie swoją premierę będzie miała również pierwsza samodzielna książka „Fit dla par” Tomasza Choińskiego, trenera i współpracownika Ewy Chodakowskiej. Przeczytamy również „Bzdiety” Traci Mann o jednym z największych mitów naszych czasów ? dietach oraz „Sekrety storytellerów”, z których dowiemy się dlaczego ludzki umysł kocha opowieści i jak najnowsze odkrycia naukowe mogą pomóc nam stworzyć narracje, które poruszą tysiące serc i umysłów.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi