banner ad

Ogłoszono finalistów Nagrody Bookera 2015. Dwie pozycje już w polskich zapowiedziach

16 września 2015

finalisci-bookera-2015
Michael Wood, przewodniczący jury Man Booker Prize, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie, ogłosił tytuły sześciu powieści, które powalczą o główną nagrodę. Wśród wyróżnionych książek znalazły się dwie, które ukażą się w najbliższych miesiącach w Polsce.

„Szczerze mówiąc, jest dość ponuro. W tych książkach znajdziemy ogromną ilość przemocy” ? skomentował Wood. Książki, które trafiły do finału Nagrody Bookera, pełne są śmierci, przemocy domowej, gwałtów, samookaleczeń, tortur, molestowania dzieci, samobójstw, brutalnych morderstw. „To nie może być przypadek. Można o tym pomyśleć jako o zobrazowaniu tego, gdzie się obecnie znajdujemy” – dodał przewodniczący kapituły.

Inni jurorzy, Sam Leith i Frances Osborne, dostrzegają jednak na liście elementy humoru oraz „niewielki element nadziei”. Taką pozycją jest z pewnością nowa powieść Anne Tyler „Na szpulce niebieskiej nici”. To ciepła, pełna delikatnego humoru historia o członkach rodziny Whitshank, których życie od czterech pokoleń toczy się wokół rodzinnego domu w Baltimore. Witshankowie, jak każda rodzina, mają za sobą zarówno jednoczące chwile radości i śmiechu, jak i przykre momenty nieporozumień, rozczarowań i zazdrości. Łączy ich jednak silna więź, więc niezależnie od sytuacji wracają do rodzinnego gniazda. „Na szpulce niebieskiej nici” określana jest jako kolejna niezwykła powieść Anne Tyler o zwykłym, codziennym życiu, z jego absurdami, paradoksami i tymi wszystkimi sztuczkami, jakie dzieci stosują wobec rodziców, a żona i mąż wobec siebie nawzajem. Książka ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa W.A.B. już w listopadzie tego roku.

Bukmacherzy za głównego faworyta do nagrody uznali mroczną „A Little Life” autorstwa Hanyi Yanagihary. Jest to poruszająca powieść o czwórce nowojorskich przyjaciół, barwnie i sugestywnie opisująca kilkadziesiąt lat z ich życia. Niezwykły obraz dojrzewania, sukcesu, traumy i przyjaźni. Bohaterów poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Pełen temperamentu JB jest artystą i z czasem zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Wszyscy oni wspierają Jude’a – wybitnie uzdolnionego matematycznie prawnika, najbardziej tajemniczego z przyjaciół, który staje się głównym bohaterem powieści. Jude nigdy nie wspomina o swojej rodzinie i o przeszłości, ale poważne problemy zdrowotne i emocjonalne wskazują na to, że w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć. Jego przyjaciele (a zarazem czytelnicy) stopniowo odkrywać będą straszną prawdę, która kładzie się cieniem na całym życiu mężczyzny. Powieść ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa W.A.B. w maju 2016 roku.

W gronie finalistów po raz pierwszy znalazł się autor pochodzący z Jamajki. Akcja jego powieści „A Brief History of Seven Killings” zaczyna się od autentycznej próby zamachu na życie ikony reggae, Boba Marleya, który miał miejsce kilka dni przed jego występem na koncercie One Love Peace w Kingston w grudniu 1976 roku. Wydarzenie staje się punktem wyjścia do omówienia problemów społecznych Jamajki końca ubiegłego wieku.

Pełna lista nominowanych książek przedstawia się następująco:

1. Marlon James „A Brief History of Seven Killings”
2. Tom McCarthy „Satin Island”
3. Chigozie Obioma „The Fishermen”
4. Sunjeev Sahota „The Year of the Runaways”
5. Anne Tyler „Na szpulce niebieskiej nici”
6. Hanya Yanagihara „A Little Life”

Nagroda Bookera to najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii. Przyznawana jest od 1969 roku. Tegoroczny zwycięzca otrzyma 50 tysięcy funtów, a jego nazwisko poznamy 13 października.

[aw,am]
fot. Man Booker Prize

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy