Biurka polskich pisarzy: Cezary Harasimowicz

29 sierpnia 2016

biurko-Cezary-Harasimowicz
Choć najbardziej znany jest z filmu „300 mil do nieba” i jego sukcesy zawodowe związane są głównie z kinematografią, to nie próżnuje również jako pisarz. Cezary Harasimowicz ma w swoim dorobku sześć powieści, najnowsza z nich, „Miejsce odosobnienia”, traktuje o rosyjskim szpiegu i stworzonych w Polsce przez CIA obozach tortur.

W 1980 ukończył studium aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu. Jest absolwentem Studium scenariuszowego przy PWSFTviT w Łodzi. Film „300 mil do nieba” ? został uhonorowany w 1989 roku Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej. W 1994 jego scenariusz do filmu „Bandyta” zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tej nagrodzie Harasimowicz brał udział w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute. Według scenariuszy Cezarego Harasimowicza powstało osiem filmów fabularnych oraz seriale, m.in. „Przeprowadzki”, trzeci sezon serialu „Ekstradycja”, a także spektakle Teatru TV. Od 1989 był kierownikiem literackim w studiu filmowym. W popularnym magazynie miał stałą kolumnę, gdzie ukazywały się jego opowiadania. Prowadził talk-show w telewizji. Wykłada scenariopisarstwo. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Na rynku literackim zadebiutował w 2005 roku zbiorem nowel „PESEL 890604… mieszkam w Polsce”. Jak twierdzi, zaczął pisać książki, ponieważ wiele historii, które mogłyby trafić na ekran, nigdy nie ujrzą światła dziennego, a szkoda, aby przepadły bezpowrotnie.

(kliknij w zdjęcie u góry, żeby powiększyć)

Miejsce pracy: Biurko to stary stolik z pękniętym blatem, własność mojej ukochanej. Musi być czysto, zero bałaganu. Ze ściany pilnuje mnie uzbrojony Clint Eastwood. To chyba dzięki tej straży mam taki, a nie inny tryb pracy.

Tryb pracy: Regularny jak w magistracie. Od rana do wieczora. Z tym że wyznaczam sobie dzienną dawkę roboty. Jeśli ją wykonam wcześniej – mam wolne. To dotyczy stukania w klawisze i zbierania dokumentacji. Zawsze słuchawki na uszach, odpowiednia muzyka i nic mi nie przeszkadza. Pisałem w różnych warunkach, nawet kołysząc dziecko do snu. Nie muszę wyjeżdżać do Obór, Wiednia czy na Karaiby.

Aktualny projekt: Zaczynam kontynuację szpiegowsko-politycznego thrillera. Poprzedni tom nosił tytuł „Miejsce odosobnienia”, a intryga osnuta była wokół tajnych więzień CIA w Polsce. Druga część nazywa się „Córka czasu”. Będzie o unicestwieniu zamachu terrorystycznego, który mógł mieć miejsce w Polsce w 2004 roku. Na wydanie czeka powieść dla dzieci „Uśmiech”.

Jestem pisarczykiem, ale uprawiam też zawód scenarzysty. A zatem po kolei: „Miejsce odosobnienia” ma swoją wersję filmową, mogą być kłopoty ze względu na temat. „Ufność”, scenariusz napisany z Darkiem Gajewskim, o uchodźcach, już są kłopoty ze względu na temat. Dostałem wstępną propozycję napisania międzynarodowego serialu, także z półki „thriller polityczny”. Fantastyczny, nie mój, pomysł. Sza. Nie mogę niestety zdradzić. To tyle.

Opracowanie: Milena Buszkiewicz
fot. Cezary Harasimowicz dla Booklips.pl

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: biurka polskich pisarzy