Wręczono Bestsellery Empiku 2016! Poznaj zwycięzców

8 lutego 2017


Podczas uroczystej gali, która odbyła się 7 lutego w Warszawie, wręczono statuetki Bestsellerów Empiku 2016. Na uroczystej gali widzowie mieli okazję poznać najchętniej kupowane w ubiegłym roku książki, płyty, filmy i grę. Rozstrzygnięty został także internetowy plebiscyt na Wydarzenie Roku.

Bestsellery Empiku to wynik całorocznych wyborów klientów salonów Empik i empik.com. Każdy zakup w ciągu roku to głos oddany w tym największym plebiscycie kulturalnym w Polsce. Statuetki zostały przyznane w 11 kategoriach dla najlepiej sprzedających się tytułów, które ukazały się w 2016 roku: pięciu literackich, dwóch muzycznych, trzech filmowych i dla gry multimedialnej.

Najlepiej sprzedającą się książką książką w kategorii „literatura polska” okazała się najnowsza powieść Katarzyny Grocholi opublikowana przez Wydawnictwo Literackie. „Przeznaczeni” to historia pięciu osób, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, ale już wkrótce zbiegi okoliczności i przypadkowe na pierwszy rzut oka zdarzenia sprawiają, że ich drogi nierozerwalnie się łączą. Jedni otrzymują szansę od losu, inni tę szansę bezpowrotnie stracą.

Bestsellera Empiku otrzymała także książka „Małe życie” Hanyi Yanagihary (W.A.B.). Powieść amerykańskiej autorki zwyciężyła w kategorii „literatura zagraniczna”, wyprzedzając nominowane książki Harlana Cobena, Nicholasa Sparksa, Roberta Galbraitha (J.K. Rowling) i Jojo Moyes. Monumentalna, licząca ponad 800 stron książka opowiada o losach czterech przyjaciół z Nowego Jorku, z których jeden skrywa bolesną tajemnicę. Za pomocą przejmującej historii Yanagihara pięknie opisuje doświadczenie zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci.

W kategorii „literatura dla młodzieży” pierwsze miejsce zdobył „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”, scenariusz sztuki teatralnej autorstwa J.K.Rowling, Johna Tiffany’ego i Jacka Thorne’a. Wynik ten z pewnością nikogo nie dziwi, jako że oficjalna kontynuacja sagi o czarodzieju z blizną na czole podbiła szczyty list bestsellerów na całym świecie.

Bestsellera Empiku w kategorii „literatura faktu” otrzymała książka „Grunt pod nogami”, będąca zbiorem kazań wygłoszonych w ostatnich latach przez zmarłego w marcu 2016 roku księdza Jana Kaczkowskiego.

Po raz kolejny w kategorii „literatura dla dzieci” zwyciężyła Nela Mała Reporterka, czyli młodziutka autorka dziecięcych książek podróżniczych oraz programów telewizyjnych. „Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany” cieszyła się największym powodzeniem wśród książek przeznaczonych dla najmłodszych.

Akcent literacki zagościł również w kategorii „najciekawsze wydarzenie 2016 roku”. Odbiorcy uznali, że wyróżnienie to należy się serialowi „Belfer” z brawurową rolą Macieja Stuhra. Scenariusz tej telewizyjnej produkcji w reżyserii Łukasza Palkowskiego to wspólne dzieło pisarza Jakuba Żulczyka i dramatopisarki Moniki Powalisz.

Zwycięzcy Bestsellerów Empiku w pozostałych kategoriach to:

Muzyka polska: „Życie po śmierci” ? O.S.T.R.
Muzyka zagraniczna: „Hardwired? To Self-Destruct” ? Metallica
Film polski: „Pitbull. Nowe porządki” ? reż. Patryk Vega
Film zagraniczny: „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” ? reż. J.J.Abrams
Film dla dzieci: „Zwierzogród” ? reż. Byron Howard, Rich Moore
Gra: „FIFA 17” ? Electronic Arts Polska

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć z gali Bestsellerów Empiku 2016:

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy