Finał „Złotej Kolekcji Kajka i Kokosza”. Ostatni zbiorczy tom przygód dzielnych wojów z Mirmiłowa w sprzedaży od 26 lipca

18 lipca 2023

„Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja”, jubileuszowa edycja przygód dzielnych wojów powstała z okazji 50. urodzin serii Janusza Christy, doczekała się finału. Na 26 lipca wydawnictwo Egmont zaplanowało premierę ostatniego tomu, w którym znajdą się pozostałe komiksy poddane renowacji kolorystycznej, a także tradycyjnie mnóstwo dodatków.

„Po niemal 2 latach kończymy wydawanie 'Złotej Kolekcji Kajka i Kokosza’. Przygotowaliśmy ją, by uświetnić 50. rocznicę stworzenia dwóch słowiańskich bohaterów przez Janusza Christę. Ale także, aby dostarczyć fanom serii wydanie, na jakie od dawna czekali – w twardych oprawach, z odrestaurowanymi grafikami, z mnóstwem ciekawych materiałów dodatkowych. Planowaliśmy wydać wszystkie 6 tomów w ciągu mniej więcej jednego roku. Nie udało się, bo okazało się, że w miarę kreowania kolejnych części materiału dodatkowego przybywa. Nowe informacje, nieznane ilustracje, ciekawe fakty pojawiały się non stop, właściwie nawet w momencie wysyłania do druku ostatniego tomu” – opowiada Tomasz Kołodziejczak, pomysłodawca i wydawca „Złotej Kolekcji”, fan Kajka i Kokosza.

„Wiemy już, że kolekcja spodobała się fanom i że świetnie przyjęła się na rynku. Cieszymy się, bo dla nas 'Złota Kolekcja’ to coś więcej niż zwykły projekt biznesowy. Upamiętniamy nią dzieło jednego z najważniejszych twórców polskiego komiksu, Janusza Christy. Serię 'Kajko i Kokosz’, na której w dzieciństwie uczyliśmy się czytać komiksy. Wreszcie – postać samego mistrza, z którym wielu z nas miało prywatne, przyjacielskie kontakty. Komiksy Janusza Christy zacząłem czytać 50 lat temu, a od niemal 25 wydawałem je w Egmoncie. Współpraca z Januszem, a potem z jego wnuczką, Pauliną, zawsze była dla mnie wielką przyjemnością. Więc kolekcja to dla mnie także podsumowanie dekad fanowskiego, wydawniczego i towarzyskiego życia. Cieszę się, że mogłem to dzieło zrealizować i jestem dumny z jego ostatecznego kształtu” – dodaje.

Na finałowy tom składają się cztery komiksy: „Dzień Śmiechały”, w którym słowiańscy woje obchodzą święto dowcipu; „Srebrny denar” – ostatni komiks Janusza Christy dla „Świata Młodych”; „W krainie borostworów”, czyli opowieść o wyprawie Kajka i Kokosza do dalekiej i dzikiej krainy, oraz „Mirmił w opałach”, w którym dobrzy ludzie z Mirmiłowa otwierają szeroko bramy przed pozornie nawróconym zbójcerzem uzbrojonym w tajną broń.

Wybrane dodatki z ostatniego tomu „Złotej Kolekcji”.

Dodatkowo w tomie zamieszczone zostały dwa komiksowe kalendarze oraz posłowie Krzysztofa Janicza zawierające materiały z ostatniego okresu twórczości Janusza Christy. Czytelnicy znajdą w nim m.in. scenariusze, rysunki i odnalezione materiały z niezrealizowanych filmów animowanych z lat 90. Autorem wstępu do szóstego tomu „Złotej Kolekcji” jest Maciej Kur – scenarzysta filmów animowanych i komiksów, autor serii „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”, „Kajko i Kokosz – Opowieści z Mirmiłowa”, „Lil i Put”, „Emilka Sza” oraz „Delisie”.

Maciej Kur we wstępie do finałowego tomu podkreśla ponadczasowość „Kajka i Kokosza” i wiele pisze o składowych sukcesu tej serii. Z perspektywy wielkiego fana twórczości Janusza Christy, ale też kontynuatora dzieła mistrza wylicza, co jego zdaniem przyczyniło się do tego, że seria ta przetrwała próbę czasu.

„Dziś 'Kajko i Kokosz’ jest w Polsce cytowany częściej niż jakikolwiek inny komiks. Nawiązania do dzieł Christy stały się w polskich komiksach równie powszechne co aluzje do 'Gwiezdnych Wojen’ w komediach amerykańskich. Co rusz można natknąć się na jakieś 'puszczenie oczka’ do twórczości Christy. Równie częste są rysunki w hołdzie, parodie czy fanfiki. Nawet postacie poboczne stały się tak samo rozpoznawalne co tytułowi bohaterowie. Gra komputerowa o dwóch wojach, będąca dawniej czymś niebywałym na polskim rynku, dziś wspominana jest jako zaledwie pierwszy krok w ogromnej franczyzie obejmującej wszystko: od gier planszowych, figurek i oranżady po plac zabaw, szampon, musical sceniczny, a nawet znaczek pocztowy! Bohaterowie Christy to obecnie ikony polskiej popkultury. I chyba znaczy coś fakt, że w polskim dubbingu animowanego 'Asteriksa’ bard Kakofoniks rzuca niespodziewanie: 'Na plasterki!'” – pisze Kur.

Paulina Christa, wnuczka twórcy komiksu i prezeska Fundacji „Kreska”, podkreśla, że jubileuszowa edycja „Kajka i Kokosza” była dla niej bardzo ważnym przedsięwzięciem. „Powstanie 'Złotej Kolekcji’ niezmiernie mnie ucieszyło. Teraz, gdy projekt został ukończony, możemy w pełni cieszyć się efektem pracy wielu wspaniałych osób, dzięki którym powstało aż sześć tomów. Jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ Kajko i Kokosz doczekali się pięknego twardo okładkowego wydania, na jakie zasługują. Nie jest to też takie zwykłe wydanie. 'Złota Kolekcja’ to kompendium wiedzy i historii o dwóch dzielnych wojach. Znajdziemy tam nie tylko wspominki czy fakty o ich autorze, a moim dziadku Januszu Chriście, ale i szkice bądź ciekawostki opowiadające proces tworzenia tej niezwykłej historii. Myślę, że to gratka nie tylko dla wieloletnich fanów Kajka i Kokosza, ale też świetny początek dla kogoś, kto do tej pory nie miał styczności z ich przygodami” – komentuje.

Wszystkie tomy serii „Złota Kolekcja. Kajko i Kokosz” można kupić w sklepie wydawcy oraz w księgarniach internetowych i stacjonarnych na terenie całego kraju. Tom pierwszy kolekcji zawiera długą historię „Złoty puchar” poprzedzoną wstępem Pauliny Christy. W tomie drugim znalazła się długa historia „Szranki i konkury” ze wstępem dziennikarki „Dziennika Bałtyckiego” Grażyny Antoniewicz. Tom trzeci ze wstępem Tomasza Kołodziejczaka zawiera dwie historie: „Woje Mirmiła” oraz „Pasowanie”. W tomie czwartym znalazły się cztery historie: „Szkoła latania”, „Wielki turniej”, „Na wczasach” i „Zamach na Milusia”, a wstęp napisał przyjaciel Janusza Christy i autor filmu dokumentalnego o nim – Sławomir W. Malinowski. W tomie piątym historii jest aż siedem: „Profesor Stokrotek”, „Urodziny Milusia”, „Łaźnia”, „Koncert Kaprala”, „Skarby Mirmiła”, „Cudowny lek”, „Festiwal czarownic”. Poprzedza je wstęp Radosława Gieremka („Łamignata”) – kolekcjonera i członka zarządu Fundacji „Kreska”. Każdy z tomów opatrzony jest bogatym posłowiem Krzysztofa Janicza i zawiera materiały archiwalne i dodatkowe w postaci szkiców, rysunków i ilustracji.

Kajko i Kokosz pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża” w 1972 i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury. Cykl Janusza Christy (1934–2008) opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi