Warszawski Teatr Syrena zrealizuje musical na podstawie komiksu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”

11 grudnia 2019


Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy podpisała w tym miesiącu umowę z Teatrem Syrena w Warszawie na realizację musicalu o przygodach Kajka i Kokosza. Podstawą spektaklu będzie album zatytułowany „Szkoła latania”. Premiera przedstawienia zapowiedziana jest na październik 2020 roku.

Choć umowa została sfinalizowana dopiero teraz, prace koncepcyjne nad musicalem trwają już od kilku miesięcy. Jako materiał do adaptacji wybrano album „Szkoła latania”, który jest lekturą w IV klasie szkoły podstawowej na lekcjach z języka polskiego. Na przedstawienie będzie zatem można wybrać się zarówno z rodziną, jak i w ramach wycieczek szkolnych.

„Jestem przekona, że nie tylko dzieci pojawią się na spektaklach. Dla dorosłych fanów bohaterów rysowanych przez dziadka wizyta w teatrze będzie równie przyjemnym obowiązkiem. Marzyłam o filmie, teraz powstanie musical. To niesamowite, cenne i ważne dla mnie osobiście. Trzymam kciuki za każdy element musicalu!” – mówi Paulina Christa, wnuczka Janusza Christy i Prezes Fundacji „Kreska”.

„W najbliższych miesiącach poznamy obsadę i realizatorów spektaklu, na bieżąco informować będziemy o pracach nad końcowym scenariuszem, strojami bohaterów, pokażemy kulisy powstawania musicalu 'Kajko i Kokosz. Szkoła latania'” – informuje Marcin Zawada, zastępca dyrektora Teatru Syrena. „Liczę, że zaskoczymy pozytywnie widzów nie tylko jakością spektaklu, ale i kampanią promocyjną. Na razie jednak za wcześnie na odkrywanie wszystkich 'kart'”.

„Szkoła latania” to pierwszy album o Kajku i Kokoszu. W komiksie tym zadebiutowali nie tylko główni bohaterowie, ale też Krwawy Hegemon i jego bezwzględni Zbójcerze. Zbudowawszy swoją warownię niedaleko Mirmiłowa, rycerze-rozbójnicy planują podbić sąsiadów. Aby jednak uniknąć kłopotów z rąk najgroźniejszych przeciwników, czyli Kajka i Kokosza, postanowili namówić kasztelana Mirmiła, by wraz z wiernymi wojami udał się na Łysą Górę i spełnił swoje największe marzenie, czyli nauczył się od czarownic latania. Komiks ukazał się w 1975 roku na łamach czasopisma „Świat Młodych”, a w 1981 roku trafił do księgarń w wydaniu albumowym, dając początek najpopularniejszej serii komiksowej autorstwa Janusza Christy.

Stołeczny musical jest już kolejnym przedsięwzięciem przygotowywanym na podstawie komiksów z Kajkiem i Kokoszem. Aktualnie studio EGo FILM pracuje nad serialem animowanym o przygodach popularnych słowiańskich wojów. Z kolei Teatr Syrena planuje w 2020 roku zrealizować jeszcze jedną muzyczną inscenizację kultowego komiksu – chodzi o „Kapitana Żbika”.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: teatr