Zbiorcze wydania, twarde oprawy, odnowione kolory i ciekawe dodatki. Złota kolekcja „Kajka i Kokosza” z okazji 50-lecia serii

6 października 2021

W 2022 roku przypadają 50. urodziny serii „Kajko i Kokosz”. Z tej okazji wydawnictwo Egmont przygotowuje jubileuszową edycję komiksów. Albumy ukażą się w kolejności chronologicznej w zbiorczych wydaniach w twardej oprawie. Wszystkie historie poddane zostaną renowacji kolorystycznej. Pierwszy tom trafi do sprzedaży 13 października.

Janusz Christa jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich twórców komiksowych. Stworzył blisko pięć tysięcy pasków, kilkaset plansz i ilustracji. Wykreowani przez niego bohaterowie są częścią polskiej kultury nie tylko za sprawą albumów komiksowych. W ostatnich latach pojawili się na liście lektur szkolnych, w grach planszowych i komputerowych. Zagościli także na deskach teatrów – obecnie musical o ich przygodach można obejrzeć w warszawskim teatrze Syrena – i na małym ekranie za sprawą serialu na platformie Netflix.

Kajko i Kokosz zadebiutowali na łamach trójmiejskiej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża” w 1972 roku. Cykl opowiadał o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód. Seria przenosi czytelnika w słowiańskie średniowiecze. Christa stworzył całą galerię charakterystycznych postaci, które towarzyszą głównym bohaterom.

Jedna z plansz komiksu „Złoty puchar”.

„Siłą serii – oprócz perfekcyjnej i bogatej warstwy plastycznej – była jakość opowieści. Wartka narracja, pełna humoru i przygód, z lekkimi aluzjami do PRL-owskiej rzeczywistości za oknem (’Następnego dnia przybył do grodu książęcy referent do spraw turystki i wypoczynku’), z elementami fantasy (np. smok Miluś)” – podkreśla Tomasz Kołodziejczak, dyrektor działu komiksów i gier w wydawnictwie Egmont. „Christa perfekcyjnie wykorzystywał formułę komiksu baśniowego, tworząc dynamiczne fabuły, jednocześnie igrał z tą konwencją, autoparodiował ją, mrugając okiem do odbiorcy. Stworzył opowieść wielopoziomową, atrakcyjną dla dziecka, ale i dojrzalszemu czytelnikowi serwującą językowe i fabularne anegdoty. Dziś to standard, choćby w kinowych produkcjach dla dzieci spod znaku 'Shreka’ czy 'Potworów i spółki’. Wtedy stanowiło samodzielne odkrycie Christy i było jedną z przyczyn tak wielkiej popularności jego prac” – dodaje.

Warto przypomnieć, że zanim powstały postaci Kajka i Kokosza, które przyniosły autorowi największą sławę, stworzył on serię „Kajtek i Koko” – sensacyjno-przygodową opowieść, zgrabnie łączącą wątki kryminalne, sensacyjne i fantastyczne. W ostatniej części tego cyklu postanowił wysłać swoich bohaterów w kosmos i powstał z tej ekspedycji najdłuższy polski komiks, czyli „Kajtek i Koko w kosmosie”. Pierwotnie ukazywał się on na łamach „Wieczoru Wybrzeża” w latach 1968-1972. Po zakończeniu kosmicznej, liczącej ponad 1200 pasków przygody, Janusz Christa powrócił na łamy gazety z przodkami Kajtka i Koka, czyli Kajkiem i Kokoszem w komiksie pierwotnie zatytułowanym „Złote prosię”. Tom pierwszy jubileuszowej edycji, który ukaże się 13 października, będzie zawierał ten właśnie komiks, który finalnie otrzymał tytuł „Złoty puchar”.

Fragment posłowia do pierwszego tomu serii.

Warto podkreślić, że „Złoty puchar” po raz pierwszy od roku 1972 ukaże się drukiem w wersji, w jakiej ukazał się w „Wieczorze Wybrzeża”. Wcześniejsze wydania tego komiksu nie zawierały części plansz. Dlaczego? „Pomost fabularny pomiędzy obydwiema seriami („Kajtek i Koko” oraz „Kajko i Kokosz” – przyp. red.) udaje się Chriście zmieścić w trzech pierwszych odcinkach. W niniejszym wydaniu ukazują się one drukiem po raz pierwszy od 1972 roku. Wcześniej autor usuwał je z albumów ze względu na czytelników spoza Pomorza, którzy – nie znając Kajtka i Koka – nie zrozumieliby kontekstu. Dziś, kiedy niemal cała twórczość Christy dostępna jest w reedycjach, druk wykasowanego fragmentu znów nabiera sensu” – tłumaczy w posłowiu do pierwszego tomu „Złotej Kolekcji” Krzysztof Janicz, znawca twórczości Janusza Christy i autor bloga na-plasterki.blogspot.com.

Każdy z sześciu albumów „Złotej Kolekcji” opatrzony jest obszernym posłowiem Krzysztofa Janicza, zawierającym wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. W tomie pierwszym przybliżone zostają najmłodsze lata autora i jego artystyczna droga do stworzenia „Kajka i Kokosza”. Czytelnicy kolekcji znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice. Za renowację kolorystyczną plansz komiksowych i okładek oryginalnych odpowiada Arkadiusz Salamoński.

Fragment posłowia do pierwszego tomu serii.

Autorką wstępu do pierwszego tomu kolekcji jest Paulina Christa, wnuczka artysty, prezeska Fundacji „Kreska” zajmującej się promowaniem jego twórczości. „Janusz Christa – rysownik, scenarzysta, z wykształcenia ekonomista – był człowiekiem wspaniałym, przyjacielskim, dowcipnym i otwartym. O szerokich zainteresowaniach, bardzo inteligentnym” – wspomina Paulina. „Był dla mnie nie tyle Dziadkiem, co najlepszym Przyjacielem. Skracał dystans, przechodząc z każdym na 'ty’ po pięciu minutach rozmowy. Grał twardziela, ale wiem, że miał ogromne serce. (…) Gdy dowiedziałam się, że wydawnictwo Egmont zamierza uświetnić zbliżające się 50. Urodziny Kajka i Kokosza, ucieszyłam się niezmiernie. Jednym z elementów tego święta jest wydanie serii w postaci zbiorczych tomów. Od wielu lat słyszę od różnych osób, że chciałyby cieszyć się przygodami dwóch dzielnych wojów wydanymi w twardej oprawie. Nadszedł czas spełnienia tych marzeń” – pisze.

Na 8 grudnia zaplanowano premierę tomu drugiego kolekcji, który będzie zawierał długą historię „Szranki i konkury” poprzedzoną wstępem dziennikarki „Dziennika Bałtyckiego” Grażyny Antoniewicz. Kolejne cztery tomy ukażą się w 2022 roku. W tomie trzecim znajdą się dwie historie: „Woje Mirmiła” oraz „Pasowanie”, w tomie czwartym cztery: „Szkoła latania”, „Wielki turniej”, „Na wczasach” i „Zamach na Milusia”. W tomie piątym będzie aż siedem historii: „Profesor Stokrotek”, „Urodziny Milusia”, „Łaźnia”, „Koncert Kaprala”, „Skarby Mirmiła”, „Cudowny lek”, „Festiwal czarownic”. Kolekcję zamknie tom szósty zawierający komiksy: „Dzień Śmiechały”, „Srebrny denar”, „W krainie borostworów” i „Mirmił w opałach”.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi