banner ad

Kajko i Kokosz trafili na znaczek pocztowy! W ten sposób Poczta Polska uczciła 50-lecie powstania serii komiksowej Janusza Christy

27 maja 2022

W 2022 roku mija 50 lat od ukazania się w „Wieczorze Wybrzeża” pierwszego paska komiksowego z serii „Kajko i Kokosz”. Poczta Polska przygotowała znaczek upamiętniający tę rocznicę. Został on uroczyście zaprezentowany w piątek 27 maja w centrum konferencyjnym Międzynarodowych Targów Gdańskich „Amber Expo”.

Komiksy Janusza Christy, zwłaszcza te z kultowej serii „Kajko i Kokosz”, trwale zapisały się na kartach polskiej literatury i stanowią element naszego dziedzictwa kulturalnego. Tytułowi słowiańscy wojowie bez wątpienia urośli do rangi ikon popkultury, a nawet znaleźli swoje miejsce w kanonie lektur szkolnych.

50-lecie ich narodzin Poczta Polska zdecydowała się uczcić znaczkiem. Zostanie on wydany w formie bloku. W polu znaczka widnieją postaci Kajka i Kokosza oraz smoka Milusia, a w polu bloku znaleźli się Jaga, Łamignat, Lubawa oraz Mirmił.

Blok znaczkowy.

Znaczek pojawi się w dwóch wersjach wydawniczych – perforowanej i nieperforowanej, obie będą numerowane. Wersja nieperforowana wyprodukowana została w limitowanym nakładzie 6 tysięcy sztuk w specjalnym folderze komercyjnym. Znaczek trafi do sprzedaży w przededniu Dnia Dziecka, 31 maja. Wtedy też dostępna będzie na pocztach koperta pierwszego dnia obiegu, na której widnieje scena z okładki albumu „Szkoła latania”.

Walor filatelistyczny odsłonili wspólnie prezes Fundacji Kreska im. Janusza Christy, spadkobierczyni i wnuczka artysty, Paulina Christa, oraz wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

„Kto w latach 70. i 80. nie zaczytywał się w przygodach Kajka i Kokosza, kto nie pamięta smoka Milusia, Łamignata, Kaprala czy w końcu Krwawego Hegemona? Poczta Polska w rocznicę pierwszej publikacji ich przygód postanowiła przybliżyć ten komiks dzieciom i wnukom fanów serii Janusza Christy” – powiedział Wiesław Włodek, demonstrując znaczek. „Wierzę, że te prawdziwe rarytasy kolekcjonerskie będą wspaniałym prezentem na Dzień Dziecka nie tylko dla naszych najmłodszych klientów” – dodał.

„Emisja znaczka pocztowego to dla mnie osobisty sukces. Co ważne, od samego początku pomysł wsparły rzesze fanów komiksu i środowisko filatelistów w Polsce. Dziękuję za to i wiem, że dziadek byłby po raz kolejny z nas wszystkich dumny” – mówiła Paulina Christa. „Bardzo się cieszę, że uniwersum Janusza Christy tak się rozrasta. W ostatnich dwóch latach powstał serial animowany, musical, wydania zbiorcze komiksu 'Kajko i Kokosz’, a teraz znaczek pocztowy. Serce rośnie!” – przyznała.

Koperta pierwszego dnia obiegu.

W krajach Europy Zachodniej, takich jak Francja czy Belgia, wydawnictwa filatelistyczne w hołdzie najsłynniejszym bohaterom komiksowym nie są niczym nadzwyczajnym. Dobrym przykładem jest zeszłoroczny jubileusz 60-lecia Asteriksa, który także doczekał się swojego znaczka.

W naszym kraju tego typu przedsięwzięcia mają miejsce znacznie rzadziej, ale i polskie postacie z komiksów trafiły już na znaczki. Trzynaście lat temu, dokładnie 29 maja 2009 roku, zaszczytu tego dostąpili Tytus, Romek i A’Tomek. Kto zatem będzie następny? Profesorek Nerwosolek? Kapitan Żbik? A może Jonek, Jonka i Kleks?

[am]
fot. Poczta Polska

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy