Michael Chabon pracuje nad nową książką

31 stycznia 2023

Na ten moment wielbiciele prozy Michaela Chabona czekali od dawna. Amerykański pisarz potwierdził, że pracuje nad nową książką. Będzie to jego pierwsza powieść od 2016 roku, kiedy to ukazała się „Poświata”.

„Ayelet (pisarka, żona Michaela – przyp.red.) podróżuje w ten weekend i odkąd wyjechała, jedyne, co robię, to oglądam 'Olbrzyma’, 'Jeźdźca znikąd’, 'Miasto bezprawia’ i 'Poszukiwaczy’, myślę o muzyce, wyprowadzam psa, opłakuję utraconą świetność świata lub coś innego, znajduję w zamrażarce rzeczy do jedzenia i słucham w nieskończoność współczesnej świetności, jaką jest gitarzysta William Tyler (zwłaszcza 'Impossible Truth’, wow), będąc do późna na nogach i całymi godzinami pisząc tę książkę (odbijającą się w moich okularach), która w końcu wygląda na to, że może faktycznie być moją książką!” – napisał Chabon w mioniony weekend na swoim profilu na Instagramie.

„Nie mogę wam powiedzieć, jaki ma tytuł, bo wtedy prawdopodobnie będziecie w stanie odgadnąć, o czym jest, a nie chcę wam tego jeszcze mówić, zwłaszcza jeśli jesteście tymi osobami, które byłyby w stanie odgadnąć z tytułu, o czym to jest, ponieważ zaczęlibyście przedwcześnie okazywać nadmierny entuzjazm, znam was” – dodał żartobliwie.

Michael Chabon zawsze kazał czekać na swoje nowe powieści kilka lat, ale tym razem wystawił czytelników na prawdziwą próbę. Weszliśmy bowiem w siódmy rok od wydania „Poświaty”. Od tego momentu ukazały się jedynie dwie krótkie książki: „Pops: Fatherhood in Pieces”, czyli zbiór esejów o ojcostwie, oraz „Bookends: Collected Intros and Outros”, czyli kolekcja wstępów i posłowi napisanych przez Chabona. W międzyczasie pisarz nie był bezczynny, ponieważ zaangażował się w pracę dla Hollywood. Był współtwórcą i showrunnerem pierwszego sezonu serialu „Star Trek: Picard” z Patrickiem Stewartem w roli głównej. Został również wymieniony jako współtwórca i producent wykonawczy miniserialu „Niewiarygodne”, który możemy obejrzeć na platformie Netflix. W 2019 roku ogłoszono, że wspólnie z żoną pracuje nad telewizyjnymi adaptacjami „Związku żydowskich policjantów” i „Niesamowitych przygód Kavaliera i Claya”.

W ostatnich latach Wydawnictwo W.A.B. opublikowało w jednolitej szacie graficznej cztery powieści Michaela Chabona. Były to: „Związek żydowskich policjantów”, „Poświata”, „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya” i „Telegraph Avenue”.

[am]

Tematy: ,

Kategoria: newsy