„Im mroczniej, tym lepiej” – premiera nowego zbioru opowiadań Stephena Kinga zapowiedziana na 22 maja

26 kwietnia 2024

Wydawnictwo Albatros zapowiedziało na 22 maja, dzień po premierze światowej, publikację nowego zbioru opowiadań Stephena Kinga zatytułowanego „Im mroczniej, tym lepiej”. Książka ukaże się w przekładzie Janusza Ochaba.

Stephen King jest jednym z nielicznych twórców literatury gatunkowej, którzy okupują czołowe miejsca na listach bestsellerów, a jednocześnie regularnie publikują opowiadania. Jak tłumaczy, nadal je pisze, bo sprawa mu to radość. „Dobra długa książka jest czymś więcej niż romansem autora z czytelnikiem, to małżeństwo” – zauważył we wstępie do jednego ze swoich zbiorów, „Bazar złych snów”„Jednak krótsze, bardziej intensywne doświadczenie też ma swoje zalety. Może być ożywcze, czasem nawet szokujące, jak walc z obcą osobą, której nigdy więcej nie zobaczysz, pocałunek w mroku czy piękny bibelot wyłożony na tanim kocu na bazarze ulicznym” – dodał. Dlatego co kilka lat otrzymujemy kolejny tom owych pocałunków w mroku czy pięknych bibelotów Kinga. Najnowszy przeczytamy już 22 maja.

W zbiorze zatytułowanym „Im mroczniej, tym lepiej” znajdziemy 12 utworów, zarówno nowych, jak i wcześniej publikowanych w prasie, od krótkich nowel, przez dłuższe opowiadania, po minipowieści. Książka zawiera różnorodne historie, od klasycznych horrorów, przez kryminały, po prozę obyczajową. Autor zgłębia w nich mroczne aspekty życia, porusza takie tematy, jak los, smutek czy zacierająca się granica między znanym a nieznanym. Odwiedzimy nowe miejsca, jak i te dobrze znane na mapie Kingowego uniwersum, jak Derry czy Castle Rock.

Z informacji udostępnionej przez Wydawnictwo Albatros dowiadujemy się, że otwierające tom opowiadanie „Dwóch utalentowanych skubańców” to historia dwóch mężczyzn dorastających w małym miasteczku w stanie Maine oraz pilnie strzeżonej tajemnicy, która zmieniła ich życie na zawsze. „Zły sen Danny’ego Coughlina” mówi o mężczyźnie, którego jedyną przewiną był zły sen – bardzo świadomy i realistyczny koszmar o miejscu brutalnej zbrodni. Sen, nie sen – rzecz wydaje się niezwykle podejrzana stróżom prawa, którzy tropią Danny’ego niestrudzenie, prowadząc coraz bardziej brutalne i irracjonalne śledztwo.

Historia opisana w „Grzechotnikach” jest wyczekiwana przez czytelników już od dwóch lat, kiedy to King wyjawił, że napisał swego rodzaju kontynuację powieści o krwiożerczym psie, zatytułowanej „Cujo”. „Droga do Zajazdu Zjazd” to ukłon w stronę twórczości znakomitej Flannery O’Connor. Z kolei „Strzeżcie się snów” inspirowane jest pisarstwem Cormaca McCarthy’ego i dedykowane temu wybitnemu, niedawno zmarłemu pisarzowi, a traktuje o weteranie wojny w Wietnamie, który odpowiada na ogłoszenie o pracę i dowiaduje się, że są pewne zakątki wszechświata, które najlepiej pozostawić nieodkryte.

„’Im mroczniej, tym lepiej’ to zbiór długich i krótkich opowiadań z nieoczekiwanymi zwrotami akcji” – mówiła Philippa Pride, brytyjska redaktorka Stephena Kinga. „Każdy czytelnik znajdzie tu historię, która pozostanie w nim na długo po ukończeniu książki – począwszy od przerażającego dźwięku skrzypiącego kółka w podwójnym wózku spacerowym do radującego serce szczeniaka chroniącego swojego pana. Nikt nie robi tego lepiej!” – dodała.

Wydawnictwo Albatros informuje, że zbiór „Im mroczniej, tym lepiej” ukaże się 22 maja w dwóch edycjach: w miękkiej i twardej oprawie. Wydanie w miękkiej oprawie ma być dostępne w szerokiej dystrybucji. Wydanie w twardej oprawie z ilustracjami Sławomira Rybki będzie można kupić w sieci Empik i na Empik.com. Albatros ma również w planach edycję z ilustrowanymi brzegami – ta zapowiadana jest na listopad.

[am]
fot. Simon & Schuster


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi